Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

22/12/2009

Intel prezentuje platformę Atom nowej generacji

Firma Intel zaprezentowała nowe procesory Intel Atom, w których grafika została wbudowana bezpośrednio w CPU. Dzięki temu nowa generacja netbooków oraz stacjonarnych komputerów PC klasy podstawowej wyróżniać się będzie lepszą wydajnością przy mniejszych rozmiarach i niższym zużyciu energii. Główni producenci OEM zobowiązali się, że w ciągu kilku najbliższych tygodni wprowadzą do oferty modele zbudowane przy użyciu nowych procesorów Intel Atom oraz nowego, towarzyszącego temu układowi chipsetu.

Najnowsza platforma Intel Atom do netbooków składa się z procesora Intel Atom N450 oraz nowego, energooszczędnego chipsetu Intel NM10 Express. W przypadku podstawowych wersji komputerów stacjonarnych, w skład platformy wchodzi układ Intel Atom D410 lub dwurdzeniowy D510 oraz wspomniany już chipset Intel NM10 Express.

Procesor Atom został zaprojektowany od podstaw z myślą o niewielkich urządzeniach i małym poborze prądu. Pozostaje najmniejszym układem Intela, zbudowanym na bazie procesu produkcyjnego 45 nm i technologii metalowych bramek typu high-k (o wysokiej stałej dielektrycznej). Rozmiary całego zestawu, łącznie z chipsetem, uległy zmniejszeniu dzięki postępującej integracji i produkcji w procesie 45 nm. Przekłada się to na mniejsze, bardziej kompaktowe projekty komputerów, niższe koszty dla producentów OEM oraz wyższą wydajność.

– Procesory Intel Atom spowodowały w ciągu ostatnich 18 miesięcy narodziny zupełnie nowej kategorii komputerów. Sądzimy, że w przyszłości utrzyma się wzrost na rynku urządzeń takich jak netbooki i podstawowe komputery stacjonarne, przeznaczonych do podstawowych zadań i korzystania z Internetu – powiedział Mooly Eden, wiceprezes Intela i dyrektor generalny PC Client Group. – Jesteśmy podekscytowani, wprowadzając drugą generację platformy Atom i współpracując z całą branżą w obliczu kolejnej fazy wzrostu. Umożliwiamy tworzenie innowacyjnych systemów komputerowych, o lepszej wydajności, mniejszych rozmiarach i dłuższym czasie pracy na bateriach.


Jedną z najważniejszych właściwości nowej platformy jest integracja kontrolera pamięci i grafiki bezpośrednio w CPU. Jest to pierwsze tego typ rozwiązanie w historii układów z linii x-86. Oznacza to, że wykorzystywane są tylko dwa układy (CPU+chipset) zamiast wcześniejszych trzech (CPU, chipset i kontroler wejścia/wyjścia), zmniejszyła się emisja ciepła (wskaźnik TDP), a także znacząco zredukowano koszty, ogólne rozmiary i pobór energii. W porównaniu do poprzedniej platformy Atom, nowa platforma do produkcji netbooków oferuje 20-procentową poprawę w średnim zużyciu energii i mniejszej rozmiary. Pozwoli to produkować bardziej kompaktowe systemy, które będą dłużej pracować na bateriach. Dzięki integracji całkowita przestrzeń zajmowana przez platformę dla netbooków zmniejszyła się o około 60 procent. W przypadku komputerów stacjonarnych klasy podstawowej, zajmowana przestrzeń jest mniejsza o niemal 70 procent, zaś emisja ciepła o około 50 procent, w porównaniu do poprzedniej generacji.


Elektrycznym samochodem z Kapsztadu do Polski

Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd wczoraj dwójka śmiałków wyruszyła nim na północ do Europy. Uczestnikami tego morderczego rajdu przez dwa […]

Poczta wyśle SMS-a z numerem kuriera

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę. Wprowadzona funkcjonalność daje klientom możliwość bezpośredniego skontaktowania się z kurierem doręczającym przesyłkę i uzgodnienia godziny jej przekazania. Dzięki temu odbiorca przesyłki oszczędza czas, a kurier Poczty Polskiej wygodniej zaplanuje trasę przejazdu. W rezultacie zwiększa się skuteczności […]

Kompaktowy zestaw, który ożywi biurko

Bezprzewodowy, kompaktowy i kolorowy – tak w skrócie można opisać nowy zestaw Rapoo składający się z klawiatury i myszy. Urządzenia komunikują się z komputerem bezprzewodowo w standardzie 2,4 GHz – wystarczy podłączyć nano odbiornik USB. Zasięg urządzeń sięga do 10m w zakresie 360°, co zapewnia komfort i swobodę pracy. Korzystając z zestawu Rapoo 8000 nie […]

Techcity na Facebooku