Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

08/09/2010

Nikon COOLPIX P7000 – kompakt z profesjonalnymi funkcjami lustrzanki

Nikon zapowiada wprowadzenie na rynek nowego aparatu serii COOLPIX. Flagowy model P7000 powstał dzięki współpracy firmy Nikon z fotografami zawodowymi. Ten długo oczekiwany aparat zachowuje kompaktowy korpus, oferując wiele profesjonalnych funkcji zaczerpniętych z lustrzanek – na przykład wirtualny horyzont czy zapis zdjęć w formacie COOLPIX RAW umożliwiającym późniejszą, bardzej zaawansowaną obróbkę w komputerze.

Wysoka jakość zdjęć uzyskiwanych modelem COOLPIX P7000 to zasługa między innymi szerokokątnego obiektywu o ogniskowej 6,0-42,6 mm (ekwiwalent 28-200 mm dla małego obrazka) z 7,1-krotnym zoomem optycznym, z dwiema soczewkami niskodyspersyjnymi ED eliminującymi aberrację chromatyczną, optycznej redukcji drgań VR oraz nowego oprogramowania obróbki obrazu EXPEED C2. Nowa matryca CCD o wymiarach 1/1,7 cala i rozdzielczości 10,1 megapiksela ułatwia uzyskanie wysokiej dynamiki tonalnej przy słabym oświetleniu, a monitor LCD o przekątnej 3 cali
i wysokiej rozdzielczości 920 000 punktów – precyzyjne kadrowanie, filmowanie i oglądanie pełnych detali zdjęć czy filmów. COOLPIX P7000 ma wbudowany również filtr szary ND, co pozwala na rozszerzenie zakresu ekspozycji przy bardzo silnym oświetleniu.

Szeroki zakres czułości modelu P7000 – od 100 do 3200 ISO (z możliwością rozszerzenia do 6400 ISO) oraz tryb zdjęć nocnych z niskim szumem pozwalają na uzyskanie dobrych rezultatów także przy wyjątkowo słabym oświetleniu, np. przy świetle świec. Funkcja regulacji redukcji szumów pozwala ograniczać ich wpływ na efekt końcowy.

W sytuacjach, gdy dobór poprawnej ekspozycji jest trudny, z pomocą przychodzi funkcja D-Lighting, która dba o naturalny wygląd zdjęć, bez utraty szczegółów w światłach i cieniach. Wbudowane w aparat ustawienia Picture Control – takie same jak w lustrzankach cyfrowych Nikon – pozwalają użytkownikowi ingerować w obróbkę zdjęcia, by dopasować je do indywidualnych preferencji, a funkcje bracketingu umożliwiają wykonanie serii zdjęć ze zmianami ekspozycji, czułości ISO, balansu bieli, by móc wybrać najwłaściwsze ujęcie. Funkcja wirtualnego horyzontu może być wyświetlona na monitorze LCD, co ułatwia uzyskanie dokładniejszej informacji o pozycji aparatu.

COOLPIX P7000 oferuje opcję nagrywania filmów w jakości HD. Zapis dźwięku stereo możliwy jest dzięki wbudowanym w aparat mikrofonom; istnieje też możliwość podłączenia mikrofonu zewnętrznego. Duży monitor o przekątnej 3 cali i wysokiej rozdzielczości 920 000 punktów dysponuje blisko 100% zdolnością oddania kolorów z przestrzeni RGB, dzięki czemu oglądanie zdjęć i filmów jest niezwykle wygodne. Gniazdo HDMI pozwala na oglądanie obrazów na urządzeniach zgodnych z tym standardem. Wizjer optyczny posiada przydatną wbudowaną korekcję dioptrażu.
Zastosowane w aparacie opcje edycji pokazują informacje o rozkładzie półtonów wraz z histogramem; korekcja ekspozycji, czas migawki i przysłona mogą być błyskawicznie zmienione, przy utrzymaniu kontroli nad światłami, półtonami i cieniami. Dla osób preferujących obróbkę zdjęć na komputerze, przewidziano możliwość zapisu zdjęć w unowocześnionym formacie NRW+ (COOLPIX RAW), co daje nieskompresowany „cyfrowy negatyw”, umożliwiający późniejszą bardziej zaawansowaną edycję. Pliki NRW+ są kompatybilne z nowym dołączanym do aparatu programem Nikon View NX2 oraz z opcjonalnym oprogramowaniem Capture NX2.

Układ przycisków i pokręteł, takich jak koło sterujące czy przycisk pamięci AE-L/AF-L, jest podobny do tego znanego z lustrzanek cyfrowych. Aparat posiada także analogowe, „retro” pokrętło kompensacji ekspozycji z podziałem 1/3 EV. Ręczne ustawienia innych często stosowanych funkcji dostępne jest poprzez pokrętło „szybkiego menu”. Funkcje użytkownika pozwalają na operowanie zoomem dla wybranych wcześniej ogniskowych, tak jakby używano obiektywów stałoogniskowych. Ustawienia na każdej ogniskowej mogą również być wybrane indywidualnie zgodnie z preferencjami fotografującego. Dodatkowo nowa funkcja pamięci zooma pozwala na wybór ogniskowej pokrętłem trybu manualnego.

COOLPIX P7000 jest flagowym modelem całego nowego systemu, w skład którego dodatkowo wchodzą zewnętrzne lampy błyskowe współpracujące w trybie i-TTL, konwerter szerokokątny WC-75A (dający ekwiwalent ogniskowej 21 mm), pilot zdalnego sterowania ML-L3. Aparat sprzedawany będzie z oprogramowaniem ViewNX 2, nowym akumulatorem o dużej żywotności MH-24 i ładowarką EN-EL14. Aparat dodatkowo może być wyposażony w zewnętrzny mikrofon (nieoferowany przez firmę Nikon). Aby należycie chronić aparat, dostępny będzie futerał CS-P06.

Nikon COOLPIX P7000 trafi na rynek pod koniec września 2010 r, w cenie 2179 PLN.


Komentarze

  1. jorgi napisał(a):

    No bardzo ładnie, fajnie i wogóle, ale ponad dwa tysiące za kompakt??? Zaawansowany ale tylko kompakt.

  2. Maria napisał(a):

    jorgi

    Sep 10th, 2010

    za profesjonalny sprzet tyle sie placi, a nawet wiecej, czego sie spodziewales

Rowerzyści na start

Licznik Edge 520 Plus marki Garmin został przede wszystkim wzbogacony o zaawansowane funkcje nawigacyjne. Urządzenie ma teraz wgraną fabrycznie mapę Garmin Cycle Map i zapewnia szczegółowe wskazówki w czasie jazdy. Najnowszy licznik GPS nie tylko prowadzi po zaplanowanej wcześniej trasie, ale pomaga też wrócić na nią, jeżeli przypadkiem ominie się zakręt, np. podczas szybszego zjazdu. […]

Z jakich mediów społecznościowych korzystają liderzy?

97 procent polskich menedżerów używa serwisu LinkedIn. Jedna piąta jest na Facebooku i GoldenLine. Korzystanie z sieci społecznościowych pomaga im w poszerzaniu swoich wpływów. Social media kreują cyfrowych przywódców – tak wynika z badań Akademii Leona Koźmińskiego. Wyniki badań przeprowadzonych wśród ponad 200 polskich menedżerów i dyrektorów pokazują, że prawie każdy polski lider ma profil […]

Apsik! na alergię

Alergie stanowią bardzo ważny, ale często bagatelizowany problem zdrowotny. Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo częstym schorzeniem w polskiej populacji. Ponad 14,5 mln osób w Polsce cierpi na nieżyty nosa, a ponad 8,5 mln na alergiczny nieżyt nosa. Z pomocą przychodzi m.in. kompleksowa, personalizowana aplikacja mobilna Apsik!, stworzona we współpracy z pacjentami i alergologami z Ośrodka […]

Techcity na Facebooku