Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

22/08/2014

„O której będziesz w domu?” – rodzicielstwo a nowoczesna technologia

Dzisiejszy świat stawia przed rodzicami nie lada wyzwania. Nasze życie stale przyspiesza, pracujemy coraz więcej, a czasu wolnego mamy coraz mniej – wychowywanie dziecka w takich warunkach to prawdziwe wyzwanie. Jak dowodzi badanie Samsung Techonomic Index, współczesne technologie są niezwykle pomocne w utrzymywaniu relacji z najbliższymi, w tym również relacji pomiędzy rodzicami a ich pociechami.

badanie-plInternet stał się dziś nieodłącznym elementem życia dzieci od ich najmłodszych lat. Nierzadko już przedszkolaki są w stanie wprowadzić nas swoimi umiejętnościami w osłupienie. To za sprawą stale rosnącej liczby sprzętu elektronicznego, który pojawia się w naszych domach – podłączenie do Internetu posiadają smartfony, tablety, w tym również te dedykowane dzieciom, większość telewizorów, a nawet… pralki. Nic więc dziwnego, że w mediach i szeroko rozumianych środowiskach pedagogicznych toczy się dyskusja na temat wpływu technologii na rozwój i wychowywanie dzieci.

Eksperci wskazują zarówno na pozytywne, jak i negatywne aspekty wychowania z technologią. Niezaprzeczalnie pozytywnym efektem jest zwiększona możliwość kontroli dzieci przez rodziców, podczas gdy przebywają one poza domem. Badanie Samsung Techonomic Index ujawnia sposoby, w jakie rodzice kontaktują się ze swoimi dziećmi w takich sytuacjach. Okazuje się, że ponad jedna trzecia rodziców (36%) komunikuje się ze swoimi dziećmi za pomocą wiadomości tekstowych. Kolejne niespełna 30% korzysta w tym celu z poczty elektronicznej, natomiast 15% używa wideorozmów.

Istnieje jednak także druga strona medalu. O ile pozostanie z dzieckiem w stałym kontakcie jest dzisiaj dużo łatwiejsze niż jeszcze 10 lat temu, o tyle sam dostęp do sieci może stanowić źródło wielu zagrożeń. Jak pokazuje raport „Dzieci sieci” sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ponad połowa dzieci w wieku gimnazjalnym posiada już konta w serwisach społecznościowych. Nietrudno wyobrazić sobie jak łatwo za pomocą Facebooka nawiązać kontakt z nieodpowiednią osobą, która wykorzysta dziecięcą naiwność. Internet to również gry o często nieodpowiednich treściach, nielegalne strony i zakupy internetowe.

Niezmiernie ważna jest więc odpowiednia kontrola rodziców. Czas spędzany przez dziecko przed komputerem powinien być jasno określony oraz możliwie jak najlepiej spędzony. W gestii rodziców leży więc zaproponowanie dziecku ciekawych stron i aplikacji. Wiele rozwijających aplikacji dostępnych jest zwłaszcza na tabletach – zarówno kilkuletnie maluchy, jak i nastolatki mogą znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych szczególnie rozwijające będą np. aplikacje naśladujące odgłosy zwierząt lub dziecięce memory. Młodzież może natomiast korzystać z wielu aplikacji informacyjnych, aplikacji do nauki języków, bądź ebooków.

lifestyle-02W dobie rozwijającej się w błyskawicznym tempie technologii, stałych modernizacji miejsc pracy i szeroko rozumianej cyfryzacji społeczeństwa, nie może być już dzisiaj mowy o wychowywaniu dzieci bez właściwego przygotowania do korzystania z technologii. Nikt dziś nie wie, jak postęp technologiczny zmieni naszą rzeczywistość na przestrzeni najbliższych lat, wiadomo jednak, jak można się do tego przygotować. Zadaniem nowoczesnych rodziców jest więc jak najlepsze wprowadzenie swoich dzieci w świat technologii i informatyki, a firma Samsung dokłada wszelkich starań aby ten start był możliwie najłatwiejszy i jak najbardziej inspirujący.

(RED/Samsung)


Zaawansowana opaska fitness

GOCLEVER Smart Band MAX FIT to zaawansowana opaska fitness, oferująca funkcje pomiaru parametrów ciała, takich jak: rytm serca (puls), ciśnienie krwi (ciśnieniomierz) oraz wysycenie krwi tlenem (oksymetr). Opaska na bieżąco mierzy spalone kalorie, przebyty dystans i liczbę kroków, co pozwala mądrze zarządzać planem ćwiczeń i aktywności fizycznej. Dodatkowo funkcja analizy snu pomaga dobrać najlepsze warunki […]

PKO BP wystartował z kantorem online

PKO Bank Polski udostępnił w serwisie transakcyjnym usługę kantoru online. Klienci mogą wymieniać waluty w czasie rzeczywistym, a rozliczenie transakcji następuje natychmiast, co oznacza bardzo szybki dostęp do środków. W ramach kantoru klienci indywidualni mają możliwość zawierania transakcji dla 28 par walutowych. Usługa jest dostępna w dni robocze, w godzinach od 7.00 do 23.00. Umożliwia […]

Superszybki, hybrydowy system WiFi Q2

Huawei zaprezentował hybrydowy zestaw WiFi Q2 podczas targów CES w Las Vegas. Urządzenie zapewnia bardzo szybką i stabilną łączność o przepustowości do 1867Mbps, co ma szczególne znaczenie dla coraz popularniejszych rozwiązań inteligentnego domu oraz rozrywki. System Huawei Wi-Fi Q2 pozwala cieszyć się doskonałą szybkością i zasięgem, niezależnie od wielkości czy kształtu domu, odległości między routerem […]

Techcity na Facebooku