Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

15/05/2015

Mania gadżetów – dlaczego lubimy nowinki technologiczne?

Żyjemy w czasach, których wyznacznikiem jest rozwój technologiczny. Z roku na rok powstaje coraz więcej elektronicznych gadżetów z nowymi, lepszymi funkcjami, a ludzie – szczególnie ci młodzi – starają się podążać za trendem i nabywać to, co akurat modne.

Zdaniem socjologów trudno jednoznacznie określić, dlaczego lubimy nowinki technologiczne. Tzw. gadżetofile patrzą na nie mocno subiektywnie. Inni mają bardziej obiektywne, praktyczne podejście do tematu i oceniają gadżety z perspektywy ich funkcjonalności. Elektroniczne gadżety mają wiele zalet. W zależności od wieku użytkownika, jedne wysuwają się na pierwszy plan, a inne chowają w tle. Dla młodych ludzi istotny jest fakt, czy coś jest „trendy”, czy nie. Zwracają uwagę na wygląd gadżetu, szukają takiego, który wyróżnia się choćby kolorem. Funkcjonalność schodzi na dalszy plan.

Dojrzałe osoby przykładają dużo większą wagę do funkcjonalności przedmiotu. Naturalnie zależy im na tym, aby wyglądał stylowo. Jednak w przypadku starszych użytkowników liczy się przede wszystkim użyteczność gadżetu. Jego parametry techniczne, liczba wartościowych aplikacji, dobre połączenie z internetem i tak dalej.

Poza wiekiem na podejście do nowinek technologicznych wpływają także płeć oraz wykształcenie. Kobiety zwracają większą uwagę na funkcje komunikacyjne, budowanie relacji. Z kolei mężczyźni uwzględniają funkcje statusowe; dążą do tego, aby gadżety podkreślały czy wręcz windowały ich status materialny.

Mania gadżetów dlaczego lubimy nowinki technologiczne

Gadżetyzacja jest ściśle związana z kulturą konsumpcyjną tłumaczy socjolog dr hab. Kazimierz Krzysztofek, profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zaspokaja ważne dla nas potrzeby. Z jednej strony są to potrzeby ekspresyjne dotyczące wyrażenia siebie, własnej tożsamości. Z drugiej – mówimy o potrzebach poznawczych, a więc walorach edukacyjnych wypływających z użytkowania nowości technologicznych – dzięki nim nabywamy nowe umiejętności.

Nie tylko nastolatkowie nie wyobrażają sobie życia bez supernowoczesnego telefonu umożliwiającego dostęp do internetu oraz posiadającego szereg aplikacji zwiększających funkcjonalność aparatu. Smartfony są powszechnie używane przez pracowników dużych i małych firm, którzy potrzebują skorzystać z poczty elektronicznej poza biurem, na przykład w czasie jazdy taksówką.

Obserwujemy stale zwiększający się popyt na powerbanki służące do ładowania smartfonów, które umożliwiają wydłużenie czasu pracy ich akumulatorów. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnych źródeł energiimówi Agnieszka Medoń z GP Batteries, firmy produkującej baterie, akumulatory oraz inne akcesoria elektroniczne.To świadczy o tym, jak duże znaczenie przykłada się dziś do nowych technologii.

(RED)


Elektrycznym samochodem z Kapsztadu do Polski

Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd wczoraj dwójka śmiałków wyruszyła nim na północ do Europy. Uczestnikami tego morderczego rajdu przez dwa […]

Poczta wyśle SMS-a z numerem kuriera

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę. Wprowadzona funkcjonalność daje klientom możliwość bezpośredniego skontaktowania się z kurierem doręczającym przesyłkę i uzgodnienia godziny jej przekazania. Dzięki temu odbiorca przesyłki oszczędza czas, a kurier Poczty Polskiej wygodniej zaplanuje trasę przejazdu. W rezultacie zwiększa się skuteczności […]

Kompaktowy zestaw, który ożywi biurko

Bezprzewodowy, kompaktowy i kolorowy – tak w skrócie można opisać nowy zestaw Rapoo składający się z klawiatury i myszy. Urządzenia komunikują się z komputerem bezprzewodowo w standardzie 2,4 GHz – wystarczy podłączyć nano odbiornik USB. Zasięg urządzeń sięga do 10m w zakresie 360°, co zapewnia komfort i swobodę pracy. Korzystając z zestawu Rapoo 8000 nie […]

Techcity na Facebooku