Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

13/05/2015

Więcej kobiet w branży IT

W sektorze IT wciąż rośnie zapotrzebowanie na ambitnych i wykwalifikowanych inżynierów, posiadających wiedzę z zakresu nowych technologii. Płeć nie ma tutaj znaczenia. Choć nadal przeważają panowie, to tylko liczbowo, ponieważ paniom umiejętności i kwalifikacji nie brakuje. Wiedzę zdobywają na kierunkach technicznych, które wybierają coraz chętniej, a także poprzez uczestnictwo w różnych programach stażowych.

Liczba kobiet pracujących w branży IT z każdym rokiem powoli wzrasta, wciąż jednak jest ich zbyt mało. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że za sześć lat może brakować blisko miliona pracowników w branży. Z drugiej strony otwiera to przed kobietami ogromne możliwości. Dane GUS wykazują, że kobiety z wykształceniem z sektora IT są o wiele mniej narażone na bezrobocie – przeciętny czas poszukiwania pracy w polskiej branży informatycznej w 2014 roku wynosił 2 miesiące, podczas gdy w pozostałych branżach prawie 12 miesięcy. Badania wykazały także, że panie pracujące w sektorach branży technologicznej otrzymują o 9 proc. wyższe pensje od kobiet z pozostałych sektorów gospodarki. Nie dziwi więc fakt, że dziewczyny świadomie zaczynają planować swoją przyszłość zawodową, a wybierając kierunki studiów, patrzą perspektywicznie. Od roku akademickiego 2007/08 liczba kobiet na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o blisko 24 tys., choć liczba studentów na wszystkich typach uczelni systematycznie spada. Obecnie kobiety stanowią już blisko 37 proc. studentów uczelni technicznych.

Więcej kobiet w branży IT

W Polsce nie brakuje inicjatyw, które zachęcają młode kobiety do podejmowania zatrudnienia w branży IT. Jedną z nich jest projekt „Dziewczyny w Nowych Technologiach”, skierowany jest do studentek kierunków ścisłych i technicznych. – W ostatnich latach widać, że bardzo dużo się zmieniło. Na inżynierii biomedycznej, którą studiowałam, większość stanowiły dziewczyny. Ciężko już mówić o „męskich” kierunkach, gdy ma się na myśli branżę ITmówi Ewa Ardanowska, laureatka zeszłorocznej edycji organizowanego przez UKE konkursu „Dziewczyny w Nowych Technologiach”. Ewa dodaje: często w trakcie studiów, do informatyki przekonują się osoby, które kształcą się na innych kierunkach. Widzą, że jest to rozwojowa dziedzina i dlatego postanawiają wiązać z nią swoją przyszłość. Kuszą je również inne czynniki. Wśród nich wymienić można pewną, stałą pracę (często już na studiach), a także wysokie zarobki. Co najważniejsze, możliwości specjalizacji jest mnóstwo, więc każdy znajdzie dla siebie własną drogę rozwoju.

Ewa znalazła się w grupie 13 najlepszych uczestniczek poprzedniej edycji. Dołączyła do zespołu Mobile Apps w krakowskiej siedzibie Motorola Solutions Polska, gdzie na początku testowała aplikacje i dokładnie poznawała ich budowę. Po krótkim czasie, już samodzielnie, pisała kod do skomplikowanych aplikacji na Androida.

(RED)


Miłość w internecie na wznoszącej fali

Miłość jest jednym z najbardziej pożądanych przez człowieka uczuć i coraz częściej szukamy jej w Internecie. Już prawie jedna trzecia małżeństw w USA zawierana jest między osobami, które poznały się w internecie. Co ciekawe, z badań zawartych w „Social Integration via Online Dating 2017”,opracowanych przez Josu ́e Ortega and Philipp Hergovich wynika, że małżonkowie, którzy […]

Nadchodzi czas klasycznych telefonów?

Badania CBOS pokazały, że w 2017 roku 43% Polaków wybrało tradycyjne komórki zamiast smartfonów. Choć liczba użytkowników smartfonów w naszym kraju nadal rośnie, pojawił się również przeciwny trend. Coraz więcej osób świadomie powraca do klasycznych telefonów. Model FS 03 marki Blaupunkt może stanowić odpowiedź na ich potrzeby. Blaupunkt Competence Center Mobile Phones ogłosił wejście na […]

Szybkie skanowanie książek i artykułów

To, że studenci muszą skanować w czasie studiów tysiące stron, nikogo nie dziwi. Jest też np. wiele osób posiadających bogatą kolekcję gazet, które chętnie zamieniłyby stos makulatury na cyfrowe kopie. To tylko dwie z wielu innych grup, których przedstawiciele powinni się zainteresować IRIScan Book 3 – urządzeniem przeznaczonym do skanowania m.in. książek, magazynów, listów czy […]

Techcity na Facebooku