Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

30/06/2015

Laserem po oczach

W ostatnim czasie świat obiegła niezwykła nowinka o możliwości zmiany koloru tęczówek. Nadal nie wiadomo jednak, czy zabieg ma szansę stać się rewolucją na skalę światową. Media wydają się zachwycone nowymi możliwościami wykorzystania lasera. Czy zmiana barwy oczu jest aż tak wielkim osiągnięciem współczesnych technologii stosowanych w okulistyce?

Przed kilkoma miesiącami w mediach pojawiła się informacja o nietypowym zastosowaniu lasera. Poprzez naświetlanie punktowe możliwe jest usunięcie melaniny z zewnętrznej części tęczówki, a tym samym trwała zmiana koloru oczu z brązowego na niebieski. Podobno na efekt końcowy po zrealizowanym zabiegu trzeba poczekać około 3 tygodni. Nadal nie wiadomo, jaki będzie koszt takiego zabiegu, natomiast spodziewać się można cen raczej z wyższej półki. Chociaż zmiana koloru oczu wydaje się nieco egzotycznym pomysłem, być może już niedługo taka usługa pojawi się w powszechnie dostępnych gabinetach i klinikach okulistycznych. Na razie nie wiadomo jednak, jakie ryzyko może wiązać się z tego typu ingerencją w narząd wzroku.

??????????????????

Nie będzie to jednak przełomowy moment dla zastosowania lasera w okulistyce. Zabiegi z jego wykorzystaniem od ponad 30 lat skutecznie pomagają w walce z wadami i chorobami oczu. W ostatnich latach należą do nich w szczególności takie schorzenia jak zaćma, jaskra czy odwarstwianie siatkówki – a te choroby mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Trudno więc wyobrazić sobie, jaki byłby stan współczesnej okulistyki gdyby nie tego typu urządzenia. Zwłaszcza, że obecnie większość zabiegów wykorzystujących laser trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Ponadto jego szerokie zastosowanie pozwala nie tylko na leczenie różnego rodzaju schorzeń, ale również na zabiegi natury estetycznej.

Laser jest niezastąpiony przede wszystkim w korekcji wad wzroku. Według badania CBOS przeprowadzonego dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok aż 50,6% Polaków poddałoby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku. Nie jest to wynik zaskakujący, biorąc pod uwagę, że znakiem naszych czasów stał się atrakcyjny wygląd. Noszenie okularów na co dzień pozostaje dla wielu osób nie w pełni akceptowanym przymusem, z którym muszą się pogodzić. Zwłaszcza, kiedy nagle okazuje się, że niebadany od dłuższego czasu wzrok uległ pogorszeniu i z dnia na dzień trzeba zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i zacząć nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Poza tym zdarzają się i takie sytuacje, gdzie doskonały wzrok jest wymogiem w wykonywanym zawodzie.

(RED)


Elektrycznym samochodem z Kapsztadu do Polski

Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd wczoraj dwójka śmiałków wyruszyła nim na północ do Europy. Uczestnikami tego morderczego rajdu przez dwa […]

Poczta wyśle SMS-a z numerem kuriera

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę. Wprowadzona funkcjonalność daje klientom możliwość bezpośredniego skontaktowania się z kurierem doręczającym przesyłkę i uzgodnienia godziny jej przekazania. Dzięki temu odbiorca przesyłki oszczędza czas, a kurier Poczty Polskiej wygodniej zaplanuje trasę przejazdu. W rezultacie zwiększa się skuteczności […]

Kompaktowy zestaw, który ożywi biurko

Bezprzewodowy, kompaktowy i kolorowy – tak w skrócie można opisać nowy zestaw Rapoo składający się z klawiatury i myszy. Urządzenia komunikują się z komputerem bezprzewodowo w standardzie 2,4 GHz – wystarczy podłączyć nano odbiornik USB. Zasięg urządzeń sięga do 10m w zakresie 360°, co zapewnia komfort i swobodę pracy. Korzystając z zestawu Rapoo 8000 nie […]

Techcity na Facebooku