Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

01/06/2015

Mobilne kino generacji Y

Pokolenie dzisiejszych 20 i 30-latków odchodzi od telewizji. Zamiast sztywnej ramówki, wolą własną, opartą o to co znajdą w sieci. Stawiają na streaming i VOD, a mobilność cenią ponad wszystko.

Generacja Y, a więc polski odpowiednik amerykańskich Millennials, to ludzie urodzeni w schyłkowym okresie PRL-u lub już po transformacji lat 90-tych. Mają od 20 do 35 lat. Nie boją się technologii, a bez dostępu do sieci czują się jak bez ręki.

Kiedy ich rodzice siłą przyzwyczajenia zasiadają wieczorem przed telewizorem, oni wolą YouTube. Sprawdzają co oferuje IPLA, co VOD.pl i uważnie śledzą informacje o kolejnych przeciekach do sieci torrent. Generacja Y bez smartfona nie wychodzi z domu, a filmy ogląda w łóżku. Na tablecie.

005_Kino_Mobilne_Tablet

Epoka kina spersonalizowanego
Pokolenie o którym mowa, gustuje w zupełnie innym typie kina niż ich rodzice. Stoi za ogromnym sukcesem takich serwisów jak amerykańskie Netflix czy Hulu, które za oceanem od dłuższego czasu wygryzają z domów tradycyjną kablówkę. Widać to choćby po wynikach Netflix. Serwis w czwartym kwartale ubiegłego roku zwiększył przychody o jedną czwartą i zdobył 4 mln nowych subskrybentów.

Polskie „ygreki” również kochają możliwości jakie daje im dostęp do internetu. Najchętniej oglądają YouTube, ale cenią też rodzime inicjatywy. Szczególnie serwisy VOD oferujące filmy i seriale. Według badań Megapanel, w grudniu 2015 najpopularniejszy w Polsce serwis VOD.pl zanotował aż 33 mln odsłon. Młodzi Polacy zwracają uwagę na to, czy wynajmowanych mieszkaniach są szybkie łącza internetowe. Wyrywając się z rodzinnego domu na studia, w pierwszej kolejności pakują do torby notebooka.

Dla części generacji Y, telewizor w salonie to artefakt z minionej epoki. Epoki klasycznej telewizji. Ci, którzy tak nie uważają, chętnie wybierają modele z funkcjonalnością Smart TV. Między innymi dlatego, że można je wykorzystać do obejrzenia treści zupełnie innych niż telewizyjne ramówki. Takie wnioski nasuwają się choćby po lekturze raportu Smart TV w Polsce, przygotowanego przez Antygrupę w sierpniu 2014 roku. Dla ygreków graczy, telewizor to wreszcie przystawka do konsoli. Ekran, na którym można wieczorem zagrać w GTA V czy Wiedźmina 3.

Polski rynek to nie tylko Smart TV. Jest także z roku na rok coraz bardziej przyjazny dla projektorów. Nie brakuje osób, które zamieniają 30, 40 lub 50 cali na 100 cali i więcej, wybierając właśnie projektor. Generacja Y ceni sobie funkcjonalność Androida również w projektorach, takich jak choćby Philips Screeneo.

004_Kino_Mobilne_Screeneo

Kino tam, gdzie sięga LTE?
Cechą generacji Y jest mobilność, łącząca się często z fascynacją gadżetami. W świecie niedrogiej elektroniki smartfony i tablety dostępne są dla każdego. Internet mobilny tanieje, a całkowite odejście od limitów w transferze danych jest tylko kwestią czasu. Dzięki tej galopującej multimedialnej rewolucji, ygreki mogą obejrzeć w domu kinowe hity i nadrobić serialowe zaległości wtedy kiedy chcą, i gdzie tylko mają na to ochotę.

Dzisiejsi 20 lub 30-latkowie to ludzie ceniący kino spersonalizowane i mobilne. Takie, które poza samodzielnym doborem treści, można zmieścić w plecaku lub nawet w kieszeni. Zresztą, dziś jest ono w zasięgu ręki. Wystarczy na urlop lub na wakacje zabrać ze sobą tablet. Najlepiej taki z modemem LTE, ponieważ szybki internet to brama do świata światem filmów i seriali. Tabletem wcale nie musi być iPad. W polskich warunkach dużo korzystniej kupić niewielki tablet z Androidem. Coś na miarę Acer Iconia Talk S.

Ci, dla których ekran o przekątnej 7 czy 10 cali to za mało na mobilne kino, zawsze mogą sięgnąć po kieszonkowy projektor. Wygodny i funkcjonalny gadżet, który wzorem smartfonów wyposażony jest we własną baterię. Technologia wyświetlania obrazu zrobiła w ostatnich latach ogromne postępy, dzięki popularyzacji niewielkich i żywotnych lamp LED. Klasa kieszonkowych urządzeń, których przykładem są projektory Philips PicoPix, daje ygrekom zupełnie nowe możliwości. Pikoprojektory są niewielkie, ale z drugiej strony pozwalają na wyświetlanie obrazu o przekątnej od 60 do nawet 120 cali. W domu lub w podróży. Atrakcyjne są szczególnie te modele, które dzięki modułowi Wi-Fi wspierają bezprzewodowy streaming wideo z urządzeń mobilnych.

Generacja Y może mieć dziś kino wszędzie tam, dokąd dociera szybki internet LTE. A przecież to nie koniec technologicznej rewolucji. Naprawdę trudno przewidzieć gdzie dotrzemy, gdy wkroczy ona w kolejny etap. Wkrótce w dorosłe życie zacznie wkraczać kolejne pokolenie, które na świat przyszło na przełomie wieków.

Autor: Sagemcom, właściciel marek PicoPix i Screeneo


Miłość w internecie na wznoszącej fali

Miłość jest jednym z najbardziej pożądanych przez człowieka uczuć i coraz częściej szukamy jej w Internecie. Już prawie jedna trzecia małżeństw w USA zawierana jest między osobami, które poznały się w internecie. Co ciekawe, z badań zawartych w „Social Integration via Online Dating 2017”,opracowanych przez Josu ́e Ortega and Philipp Hergovich wynika, że małżonkowie, którzy […]

Nadchodzi czas klasycznych telefonów?

Badania CBOS pokazały, że w 2017 roku 43% Polaków wybrało tradycyjne komórki zamiast smartfonów. Choć liczba użytkowników smartfonów w naszym kraju nadal rośnie, pojawił się również przeciwny trend. Coraz więcej osób świadomie powraca do klasycznych telefonów. Model FS 03 marki Blaupunkt może stanowić odpowiedź na ich potrzeby. Blaupunkt Competence Center Mobile Phones ogłosił wejście na […]

Szybkie skanowanie książek i artykułów

To, że studenci muszą skanować w czasie studiów tysiące stron, nikogo nie dziwi. Jest też np. wiele osób posiadających bogatą kolekcję gazet, które chętnie zamieniłyby stos makulatury na cyfrowe kopie. To tylko dwie z wielu innych grup, których przedstawiciele powinni się zainteresować IRIScan Book 3 – urządzeniem przeznaczonym do skanowania m.in. książek, magazynów, listów czy […]

Techcity na Facebooku