Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

16/06/2015

Pielęgniarki apelują i … wykorzystują wirtualną rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość pomaga polskim pielęgniarkom w kampanii społecznej prowadzonej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych przekonać rządzących, a także zwykłych obywateli, do konieczności podjęcia natychmiastowych działań zabezpieczających ciągłość zawodu pielęgniarki. Z roku na roku zmniejsza się liczba osób studiujących kierunek pielęgniarstwo, a nieliczni absolwenci emigrują do krajów zachodnich. O problemie drastycznego spadku liczby pielęgniarek samorząd zawodowy informował już wielokrotnie, tym razem jednak wykorzystuje do tego nowoczesne formy komunikacji uświadamiające ten narastający problem.

Wyjątkowy charakter kampanii społecznej „Ostatni dyżur” opiera się na wykorzystaniu innowacyjnej technologii Virtual Reality na goglach Samsung Gear. Film VR umożliwia namacalne doznanie na własnej skórze rzeczywistości pracy pielęgniarki w polskim szpitalu.

Polish Nurse with VR gogles

Zakładając gogle stajemy się pacjentem leżącym na szpitalnym łóżku, obok którego czuwa pielęgniarka. Razem z nią odbywamy wędrówkę po szpitalnych korytarzach, salach pooperacyjnych, pielęgniarskich dyżurkach. Widzimy jak pielęgniarki zajmują się pacjentami, jakie mają obowiązki, ile czasu na nie poświęcają, jak wiele osób mają pod swoją opieką.opowiada Piotr Baczyński, CEO w Esencja Studio i Immersion, która wykonała aplikację.

VR App screen3

Typowe sceny z dnia codziennego podczas dyżuru w placówce państwowej służbie zdrowia to nie jedyna atrakcja aplikacji VR „Ostatni dyżur”. Politykom nie zostanie oszczędzone przyjrzenie się dramatycznym statystykom wskazującym na kurczące się zasoby pielęgniarek, wyświetlanym na tle obrazów szpitalnej rzeczywistości. Zgodnie z raportem przygotowanym przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, który można pobrać na stronie kampanii ostatnidyzur.pl, szeregi pielęgniarek za kilka lat przerzedzą się do tego stopnia, że polscy pacjenci nie będą mieć zapewnionej wystarczającej opieki.

VR App screen4

W filmie VR wykorzystano statystyki z raportu do zobrazowania jak katastrofalna polityka płacowa i edukacyjna względem tej grupy personelu medycznego sprawiła, że zawód pielęgniarki stał się nisko płatny, mało prestiżowy i wykonywany najchętniej zagranicą.

(RED)


Elektrycznym samochodem z Kapsztadu do Polski

Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd wczoraj dwójka śmiałków wyruszyła nim na północ do Europy. Uczestnikami tego morderczego rajdu przez dwa […]

Poczta wyśle SMS-a z numerem kuriera

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę. Wprowadzona funkcjonalność daje klientom możliwość bezpośredniego skontaktowania się z kurierem doręczającym przesyłkę i uzgodnienia godziny jej przekazania. Dzięki temu odbiorca przesyłki oszczędza czas, a kurier Poczty Polskiej wygodniej zaplanuje trasę przejazdu. W rezultacie zwiększa się skuteczności […]

Kompaktowy zestaw, który ożywi biurko

Bezprzewodowy, kompaktowy i kolorowy – tak w skrócie można opisać nowy zestaw Rapoo składający się z klawiatury i myszy. Urządzenia komunikują się z komputerem bezprzewodowo w standardzie 2,4 GHz – wystarczy podłączyć nano odbiornik USB. Zasięg urządzeń sięga do 10m w zakresie 360°, co zapewnia komfort i swobodę pracy. Korzystając z zestawu Rapoo 8000 nie […]

Techcity na Facebooku