Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

24/07/2015

Grafika 3D jako branża przyszłości

Chociaż określenie „grafik 3D” niektórym wciąż może wydawać się tajemnicze, dzieła tych właśnie specjalistów spotykamy praktycznie codziennie. Widzimy je w reklamach telewizyjnych, filmach… Nawet najnowsze modele samochodów, motocykli czy telefonów komórkowych projektowane są przez grafików 3D. I nie ma wątpliwości, że wkrótce twórczość grafików trzech wymiarów towarzyszyć nam będzie w każdej możliwej dziedzinie życia.

Właściwy sprzęt i oprogramowanie w połączeniu z wyobraźnią i umiejętnościami pozwalają grafikowi zaprojektować praktycznie wszystko – od drobiazgów, jak ołówki przez rzeczy większe, jak meble i samochody, aż po budynki. Ważną zaletą projektowanych w 3D przedmiotów jest dowolne ich edytowanie w programie graficznym. Poprzez szybkie edytowanie można sprawnie wprowadzić zmiany lub stworzyć kilka wariantów jednego przedmiotu. Pozwala to także przewidzieć efekt pracy jeszcze przed jej wykonaniem i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Jedynym czynnikiem, jaki może grafika ograniczać, jest jego własna wyobraźnia. Dziś grafików 3D zatrudnia wiele branż, które bezpośrednio nie są związane z grafiką komputerową, jak na przykład budownictwo czy motoryzacja.

Grafika 3D a gry komputerowe i filmy

Działalność grafików komputerowych zobaczyć można we wszystkich współczesnych grach komputerowych. Tutaj grafika 3D wykorzystywana jest w coraz szerszym zakresie. Grafika stoi obecnie na tak wysokim poziomie, że w krajobrazy w wielu grach są bardzo zbliżone do rzeczywistych. Przykładem może być gra „Crysis”, w której został wykorzystany silnik graficzny „CryEngine 2”. Można tylko domyślać się, co będzie w przyszłości.

airship-360550_1280-kopia

Piękno i szeroki wachlarz możliwości, jakie daje grafika 3D możemy podziwiać także w filmach. A mowa tu nie tylko o filmach animowanych, jak „Toy Story” – pierwszy film pełnometrażowy stworzony przy wykorzystaniu Grafiki 3D czy „Shrek”, który otrzymał pierwszego Oscara w nowej kategorii „najlepszy pełnometrażowy film animowany”. Efekty specjalne będące dziełami grafików 3D można dostrzec również w filmach, w których występują aktorzy, jak „Harry Potter”, „Władca Pierścieni” czy „Piraci z Karaibów”. Przy pomocy grafiki 3D stworzone są tu krajobrazy, budynki, statki, potwory i niektóre postacie.

Grafika 3D w medycynie

Projektowanie, gry komputerowe, branża filmowa oraz reklamowa to nadal nie wszystkie branże, w których obecne są prace grafików 3D. Jest to niewątpliwie zawód należący do rozwijających się, który z pewnością nie raz jeszcze nas zaskoczy swoją obecnością w różnych branżach.

Ostatnio coraz więcej mówi się o rosnącej roli grafiki 3D w takich dziedzinach jak diagnostyka medyczna oraz planowanie operacji. Chirurdzy coraz częściej korzystają z grafiki do wspomagania kierowania swoimi przyrządami oraz dokładnego określania miejsca, w którym należy zoperować pacjenta. Ponadto, grafika 3D łączy się także z popularnym ostatnio drukiem 3D, co dało medycynie kolejną możliwość, jaką jest rekonstrukcja kości.

Grafika 3D w nauce

Grafik 3D może pracować również z naukowcami, gdzie jego prace w postaci filmów animowanych i obrazów odzwierciedlać będą zmieniające się w czasie zachowanie obiektów rzeczywistych oraz symulowanych. Z tego typu narzędzi korzystać można podczas badania abstrakcyjnych wielkości matematycznych, modeli matematycznych, zjawisk fizycznych, reakcji chemicznych i jądrowych, działania organów… Długo by wymieniać. Dziś, gdy  technologie multimedialne coraz śmielej wkraczają do szkół, tworzone przez grafików 3D modele uatrakcyjnią każdą lekcję, pozwalając uczniom obejrzeć obiekt z każdej strony i być może obudzą zaciekawienie przedmiotem i chęć nauki nawet u najbardziej wybrednych uczniów.

Powyższe przykłady pokazują, że prace wykonane przez grafika 3D są pomocne w wielu dziedzinach życia. Nie tylko uatrakcyjniają rozrywkę, ale także wspierają naukę i pracę, a nawet ratują zdrowie i życie! Jesteście ciekawi, jakie prace można zlecić grafikowi 3D? Zajrzyjcie na stronę http://oferia.pl/zlecenia/grafika/grafika-3d, gdzie znajdziecie zlecenia dla tych właśnie specjalistów. A są tam między innymi: zaprojektowanie mebli, wizualizacja mieszkania, zaprojektowanie fototapety, odzieży stoisk targowych, wykonanie animacji postaci i wiele innych.

 

Artykuł sponsorowany


Elektrycznym samochodem z Kapsztadu do Polski

Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd wczoraj dwójka śmiałków wyruszyła nim na północ do Europy. Uczestnikami tego morderczego rajdu przez dwa […]

Poczta wyśle SMS-a z numerem kuriera

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę. Wprowadzona funkcjonalność daje klientom możliwość bezpośredniego skontaktowania się z kurierem doręczającym przesyłkę i uzgodnienia godziny jej przekazania. Dzięki temu odbiorca przesyłki oszczędza czas, a kurier Poczty Polskiej wygodniej zaplanuje trasę przejazdu. W rezultacie zwiększa się skuteczności […]

Kompaktowy zestaw, który ożywi biurko

Bezprzewodowy, kompaktowy i kolorowy – tak w skrócie można opisać nowy zestaw Rapoo składający się z klawiatury i myszy. Urządzenia komunikują się z komputerem bezprzewodowo w standardzie 2,4 GHz – wystarczy podłączyć nano odbiornik USB. Zasięg urządzeń sięga do 10m w zakresie 360°, co zapewnia komfort i swobodę pracy. Korzystając z zestawu Rapoo 8000 nie […]

Techcity na Facebooku