Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

27/10/2015

Zegarki Błonie – podwójne urodziny legendy

Po raz pierwszy zegarek Błonie „urodził się” 24 października 1959 roku, po raz drugi – 55 lat później, w 2014 roku. Po roku od reaktywacji legendarnej marki – zegarek Błonie cieszy się sporym zainteresowaniem, a firma planuje już produkcję kolejnych modeli.

Twórcy nowej odsłony Błonie od początku wierzyli, że dawna polska marka przebije się dzięki sentymentowi tych, którzy ją pamiętają, jak i wprowadzeniu świeżości dla tych, którzy szukają alternatywy dla oklepanych marek szwajcarskich. – Wychodząc z tego założenia spodziewaliśmy się, że naszymi klientami będą zarówno osoby starsze, jak i młode zupełnie nie kojarzące czasów PRL, ale za to chcące subtelnie się wyróżnić „czymś innym”. Z perspektywy niespełna roku od wprowadzenia na rynek naszego pierwszego zegarka możemy już powiedzieć, że to założenie się potwierdziłomówią założyciele firmy, Michał Dunin i Maciej Maślak.  Dodają, że nowa odsłona zegarka, była tylko pierwszym z planowanych przez nich kroków i już myślą o produkcji kolejnych modeli: Mamy kilka pomysłów i sprawdzamy, który jest najbardziej realny w realizacji. W oparciu o to będziemy wybierać najlepszy mechanizm, produkować kopertę itd. Możemy zdradzić, że w grudniu tego roku chcemy zaprezentować nowy model, w tej chwili nie chcemy jednak jeszcze podawać szczegółów.

zegarki_Blonie

Współczesny model zegarka Błonie

Zegarki Błonie reklamowane były w latach 60. hasłem: „Sprzedaj krowę, sprzedaj konie, kup zegarek marki Błonie”. Marka została jednak zlikwidowana przez panujący system komunistyczny po niewiele ponad 10 latach istnienia. Przez ten czas w błońskiej fabryce wyprodukowano 1,2 mln zegarków, z czego tysiąc na podzespołach w całości wykonanych w Polsce pod okiem inżyniera Kazimierza Żelazkiewicza. Po zakończeniu produkcji zegarka w 1969 r., ZMP Błonie działały jeszcze jako Mera Błonie do 2003 roku kiedy to – wskutek postępującej transformacji gospodarczej i braku pomocy od Państwa zostały zmuszone do ogłoszenia upadłości. Dziesięć lat później prawa do marki zakupiło dwóch pasjonatów zegarków, którzy postanowili wskrzesić dawny symbol narodowy i dokonać czegoś, co dla wielu wydawało się do tej pory niemożliwe. Zainwestowali własne oszczędności i poświęcili trzy lata pracy, aby stworzyć absolutnie od podstaw nowy zegarek, inspirowany wyglądem pierwszych zegarków Błonie z lat 60.

zegarki_Blonie_2

Modele z lat 60-tych

Cel ten okazał się trudniejszy do zrealizowania, niż zakładali, ponieważ w Polsce nie ma fachowców specjalizujących się w technologii produkcji zegarków, ani odpowiednich maszyn precyzyjnych. Projekt nabrał rozpędu dzięki nawiązaniu kontaktów ze światową branżą zegarkową w czasie największych targów zegarmistrzowskich świata – w Bazylei i Hongkongu. Kropką nad i było zaproszenie do współpracy zegarmistrza z 30-letnim doświadczeniem. Praca nad projektem trwała trzy lata. W tym czasie w Polsce testowano prototypy – wykonywano wydruki 3D i sprawdzano ergonomię zegarka. Stworzeniem projektu zegarka od podstaw zajmował się projektant młodego pokolenia – Krzysztof Kossak. Z kolei logo marki, wzorowane na oryginalnym logo Błonie zaprojektował znany polski ilustrator i kaligraf – Adam Romuald Kłodecki.

Pierwsza odsłona marki Błonie to klasyczny zegarek, stworzony z myślą o codziennym użytkowaniu. Jego zunifikowany wygląd sprawia, że pasuje zarówno do stroju formalnego, jak i stylu casual, nie tracąc przy tym klasy i elegancji. Części zegarka produkowane są przez doświadczoną międzynarodową firmę, której oddziały mieszczą się m.in. w Niemczech i Hong Kongu. Każdy zegarek przechodzi trzyetapową kontrolę jakości. Jest kalibrowany i dokładnie sprawdzany w Polsce. Każdy z egzemplarzy limitowanej serii 500 sztuk posiada swój indywidualny numer.

(RED)


Miłość w internecie na wznoszącej fali

Miłość jest jednym z najbardziej pożądanych przez człowieka uczuć i coraz częściej szukamy jej w Internecie. Już prawie jedna trzecia małżeństw w USA zawierana jest między osobami, które poznały się w internecie. Co ciekawe, z badań zawartych w „Social Integration via Online Dating 2017”,opracowanych przez Josu ́e Ortega and Philipp Hergovich wynika, że małżonkowie, którzy […]

Nadchodzi czas klasycznych telefonów?

Badania CBOS pokazały, że w 2017 roku 43% Polaków wybrało tradycyjne komórki zamiast smartfonów. Choć liczba użytkowników smartfonów w naszym kraju nadal rośnie, pojawił się również przeciwny trend. Coraz więcej osób świadomie powraca do klasycznych telefonów. Model FS 03 marki Blaupunkt może stanowić odpowiedź na ich potrzeby. Blaupunkt Competence Center Mobile Phones ogłosił wejście na […]

Szybkie skanowanie książek i artykułów

To, że studenci muszą skanować w czasie studiów tysiące stron, nikogo nie dziwi. Jest też np. wiele osób posiadających bogatą kolekcję gazet, które chętnie zamieniłyby stos makulatury na cyfrowe kopie. To tylko dwie z wielu innych grup, których przedstawiciele powinni się zainteresować IRIScan Book 3 – urządzeniem przeznaczonym do skanowania m.in. książek, magazynów, listów czy […]

Techcity na Facebooku