Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

15/01/2016

Chmura najlepszym rozwiązaniem dla startupów

Jest pomysł, jest plan, są też środki na rozpoczęcie projektu. Wiadomo jednak, że początkowe koszty prowadzenia startupu mogą przewyższyć zasoby finansowe. Jak obniżyć wydatki i jednocześnie zwiększyć szanse powodzenia projektu?

Decydując się na prowadzenie startupu trzeba liczyć się z inwestycją czasu, pieniędzy i własnych doświadczeń. W zamian za to można otrzymać dobrze prosperujący, przyszłościowy biznes, który daje nieograniczoną satysfakcję i szansę na własny rozwój. Problem, z którym spotyka się większość osób rozpoczynających własny biznes to fundusze. W zależności od branży należy wziąć pod uwagę mniejszy lub większy wkład finansowy.

W przypadku nowych technologii, uruchomienie sprawnej platformy internetowej oznacza spore wydatki związane z infrastrukturą IT. Dlatego też startupy technologiczne coraz częściej korzystają z rozwiązań chmurowych. Wybierają je zamiast tradycyjnej infrastruktury serwerowej.

Co daje chmura?
Przede wszystkim skorzystanie z rozwiązań chmurowych wiąże się z dużo niższym kosztem prowadzenia startupu. Początkujący nie muszą przeznaczać środków na zakup infrastruktury i jej utrzymanie. Nie zawsze można też przewidzieć zapotrzebowanie na zasoby IT, np. mogą zdarzyć się momenty, kiedy ruch sieciowy przewyższy zakładany poziom. Dzięki cloud computing użytkownik może uruchomić działanie od razu, a także zwiększyć pamięć czy pojemność dysków w miarę potrzeb. Dzięki rozwiązaniom chmurowym prowadzący startup płaci tylko za to, co wykorzysta, dzięki czemu koszty na początku działalności obniża do minimum.

Z chmury skorzystało już wiele startupów, m.in. platforma obido.pl. – Dzięki rozwiązaniom chmurowym, byliśmy w stanie przez kilka miesięcy pracować nad produktem, nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów w zakresie infrastruktury serwerowejtwierdzi Paweł Gniadkowski, dyrektor technologii obido.pl.  – Pierwszą fakturę zapłaciliśmy w chwili startu publicznej wersji. Na szczęście jej wysokość jest mocno powiązana z ruchem w aplikacji, a co za tym idzie – przychodami firmy.

Chmura najlepszym rozwiązaniem dla startupów

Różnice w kosztach poniesionych przez firmę, szczególnie na początku działalności mogą być naprawdę duże. – Szacujemy, że dzięki wykorzystaniu chmury, udało nam się obniżyć koszty infrastruktury i zarządzania nią o około 40%wspomina Gniadkowski. Dlatego też nawet firmy z niewielkim budżetem mają szansę rozwinąć się na rynku.

Według Pawła Gniadkowskiego najlepszym obecnie wyborem jest AWS (Amazon Web Services), który dostarcza najlepsze i najbardziej stabilne rozwiązania. – Dodatkowym plusem wynikającym ze współpracy z AWS jest program „Free Tier”, który pozwala na darmowy test rozwiązań chmurowych – idealny na czas przygotowania produktu do startu.

Bezpieczeństwo danych w chmurze
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne. Często potencjalni przedsiębiorcy nie decydują się na tego typu ruch, wolą zainwestować we własną infrastrukturę z obawy przed tzw. „wypłynięciem” danych. – W kwestii bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych kluczowy jest dobry zespół IT, który ma świadomość tego, jak działa taka infrastruktura i jest w stanie ją odpowiednio skonfigurować i utrzymywać – mówi Paweł Gniadkowski. – W przypadku aplikacji webowych, poziom bezpieczeństwa nie różni się znacząco od własnej infrastruktury serwerowej – oczywiście przy założeniu, że dysponujemy odpowiednimi specjalistami.

(RED)


Elektrycznym samochodem z Kapsztadu do Polski

Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd wczoraj dwójka śmiałków wyruszyła nim na północ do Europy. Uczestnikami tego morderczego rajdu przez dwa […]

Poczta wyśle SMS-a z numerem kuriera

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę. Wprowadzona funkcjonalność daje klientom możliwość bezpośredniego skontaktowania się z kurierem doręczającym przesyłkę i uzgodnienia godziny jej przekazania. Dzięki temu odbiorca przesyłki oszczędza czas, a kurier Poczty Polskiej wygodniej zaplanuje trasę przejazdu. W rezultacie zwiększa się skuteczności […]

Kompaktowy zestaw, który ożywi biurko

Bezprzewodowy, kompaktowy i kolorowy – tak w skrócie można opisać nowy zestaw Rapoo składający się z klawiatury i myszy. Urządzenia komunikują się z komputerem bezprzewodowo w standardzie 2,4 GHz – wystarczy podłączyć nano odbiornik USB. Zasięg urządzeń sięga do 10m w zakresie 360°, co zapewnia komfort i swobodę pracy. Korzystając z zestawu Rapoo 8000 nie […]

Techcity na Facebooku