Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

23/03/2016

Od cegły do zegarka, czyli ważne momenty w historii komórek

Telefony komórkowe przeszły długą drogę zanim przybrały znaną nam dziś formę. Pierwszym rewolucyjnym, jak na tamte czasy, telefonem była Motorola DynaTAC, wprowadzona do sprzedaży w 1983 roku.

Urządzenie to pozwalało na przeprowadzenie 30 minutowej rozmowy, ważyło około 2 kg i kosztowało prawie 4 tysiące dolarów. Mimo to w dniu premiery przed sklepem, w którym sprzedawano te telefony, ustawiła się długa kolejka chętnych. W ciągu roku sprzedano ponad 12 000 sztuk tego modelu.

Motorola DynaTAC - Historia telefonów komórkowych

Motorola DynaTAC – źródło: turbosquid.com

Kolejnym urządzeniem, które było swoistym kamieniem milowym na drodze miniaturyzacji telefonów był Pocketphone PC105T firmy Technophone. Wprowadzony w 1986 roku model kosztował około 2 tysiące funtów i mieścił się w kieszeni koszuli! W tamtych czasach było to niemałe osiągnięcie, dlatego firmie szybko udało się osiągnąć poziom sprzedaży, wynoszący ponad 1000 sztuk miesięcznie.

Pocketphone PC105T firmy Technophone - Historia telefonów komórkowych

Pocketphone PC105T – źródło: sciencemuseum.org.uk

Jednym z najmniejszych ogólnodostępnych telefonów była Nokia 8210, zaprezentowana w 1999 roku. Obudowa miała około 10 cm długości i 4,4 cm szerokości, co przy wadze poniżej 80 g sprawiało ogromne wrażenie. Na wyposażeniu znalazł się port podczerwieni, funkcja wybierania głosowego i 4 gry. Telefon w momencie premiery cieszył się ogromną popularnością, szczególnie wśród kobiet.

Nokia 8210 - Historia telefonów komórkowych

Nokia 8210

Obecnie telefon możemy nosić na nadgarstku. Zaprezentowany w 2014 roku Samsung Galaxy Gear S to smartwatch, który dzięki wbudowanemu slotowi na karty SIM umożliwia wykonywanie połączeń głosowych. Ma wymiary tradycyjnego zegarka, a oprócz funkcji dzwonienia pozwala też na wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS, połączenie z Internetem, słuchanie muzyki czy też monitorowanie rytmu serca.

(RED)


Elektrycznym samochodem z Kapsztadu do Polski

Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd wczoraj dwójka śmiałków wyruszyła nim na północ do Europy. Uczestnikami tego morderczego rajdu przez dwa […]

Poczta wyśle SMS-a z numerem kuriera

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę. Wprowadzona funkcjonalność daje klientom możliwość bezpośredniego skontaktowania się z kurierem doręczającym przesyłkę i uzgodnienia godziny jej przekazania. Dzięki temu odbiorca przesyłki oszczędza czas, a kurier Poczty Polskiej wygodniej zaplanuje trasę przejazdu. W rezultacie zwiększa się skuteczności […]

Kompaktowy zestaw, który ożywi biurko

Bezprzewodowy, kompaktowy i kolorowy – tak w skrócie można opisać nowy zestaw Rapoo składający się z klawiatury i myszy. Urządzenia komunikują się z komputerem bezprzewodowo w standardzie 2,4 GHz – wystarczy podłączyć nano odbiornik USB. Zasięg urządzeń sięga do 10m w zakresie 360°, co zapewnia komfort i swobodę pracy. Korzystając z zestawu Rapoo 8000 nie […]

Techcity na Facebooku