Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

12/05/2016

Jest kolejna wersja polskiego łazika marsjańskiego

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentowali kolejną wersję łazika marsjańskiego o nazwie RED. Zostanie on zaprezentowany w prestiżowym konkursie robotów marsjańskich University Rover Challenge 2016 w USA (2-4 czerwca br.).

Konstrukcja nowego analoga łazika marsjańskiego to najwyższa technologia. Podczas konkursu w Utah w USA będą testowane jego właściwości – zostanie sprawdzony w ekstremalnych warunkach symulujących misje marsjańskie. Do zadań robota będzie należało m.in. dokonanie naprawy zepsutego urządzenia, pomoc astronaucie, pokonanie przeszkód w postaci wzniesień a ponadto zadania serwisowe, np. napełnienie reaktora paliwem. RED wyposażony jest w robotyczne ramię, trójpalczasty chwytak i koszyki do transportu ładunku, ma także pięć kamer pokładowych. Jest przygotowany do tego, by m.in.: pobrać próbkę ziemi z głębokości 5 cm i zmierzyć temperaturę terenu na głębokości 10 cm.

Nazwę nowego łazika – akronim RED zaproponowali sympatycy projektu. RED to zestawienie pierwszych liter angielskich słów oznaczających najważniejsze zadania, do których realizacji robot został przygotowany, czyli reconnaissance (rozpoznanie), exploration (badanie), discovery (odkrywanie).

Łazik marsjański RED

Łazik marsjański RED

Sponsorem głównym robota jest PKO Bank Polski. Bank już kolejny raz wsparł projekt młodych konstruktorów. Poprzednik obecnego modelu łazika – #next w ubiegłym roku zapewnił zespołowi studentów z Politechniki Białostockiej wicemistrzostwo w zawodach European Rover Challenge, natomiast Hyperion 2 tryumfował w University Rover Challenge 2014 w USA.

(RED)


Miłość w internecie na wznoszącej fali

Miłość jest jednym z najbardziej pożądanych przez człowieka uczuć i coraz częściej szukamy jej w Internecie. Już prawie jedna trzecia małżeństw w USA zawierana jest między osobami, które poznały się w internecie. Co ciekawe, z badań zawartych w „Social Integration via Online Dating 2017”,opracowanych przez Josu ́e Ortega and Philipp Hergovich wynika, że małżonkowie, którzy […]

Nadchodzi czas klasycznych telefonów?

Badania CBOS pokazały, że w 2017 roku 43% Polaków wybrało tradycyjne komórki zamiast smartfonów. Choć liczba użytkowników smartfonów w naszym kraju nadal rośnie, pojawił się również przeciwny trend. Coraz więcej osób świadomie powraca do klasycznych telefonów. Model FS 03 marki Blaupunkt może stanowić odpowiedź na ich potrzeby. Blaupunkt Competence Center Mobile Phones ogłosił wejście na […]

Szybkie skanowanie książek i artykułów

To, że studenci muszą skanować w czasie studiów tysiące stron, nikogo nie dziwi. Jest też np. wiele osób posiadających bogatą kolekcję gazet, które chętnie zamieniłyby stos makulatury na cyfrowe kopie. To tylko dwie z wielu innych grup, których przedstawiciele powinni się zainteresować IRIScan Book 3 – urządzeniem przeznaczonym do skanowania m.in. książek, magazynów, listów czy […]

Techcity na Facebooku