14/04/2009

Nowy Nikon D5000 – lustrzanka z ruchomym ekranem LCD

Nikon wprowadza na rynek nowy model aparatu cyfrowego – D5000. To pierwsza w ofercie Nikona lustrzanka wyposażona w unikalny obrotowy monitor LCD, który można odchylać o 180° w dół, obracać o 270° oraz odwracać w stronę korpusu dla ochrony przed zarysowaniami.

Nikon D5000 posiada matrycę CMOS o rozdzielczości 12,3 mln efektywnych pikseli, o niskim poziomie szumów oraz zakresie ISO 200-3200 (z możliwością rozszerzenia do wartości ISO 100 oraz ISO 6400). Aparat wyposażony został w funkcję filmowania w wysokiej rozdzielczości – D-Movie, bogaty zestaw narzędzi do edycji zdjęć oraz 19 programów tematycznych.

n2„Zastosowany w modelu D5000 wyświetlacz o zmiennym kącie nachylenia i przekątnej 2,7 cala oraz uruchamiana za pomocą oddzielnego przycisku funkcja Live View umożliwiają wygodne fotografowanie pod wszelkimi możliwymi kątami i z różnych perspektyw, nawet w tak wymagających sytuacjach zdjęciowych jak koncert czy fotografowanie z poziomu ziemi. W aparacie zastosowano rozwiązania techniczne zapożyczone z modeli wyższej klasy, dzięki czemu będą one dostępne dla większego grona użytkowników. Wierzymy, że Nikon D5000 stanie się atrakcyjną propozycją dla osób, które szukają nowych kierunków rozwoju swoich fotograficznych umiejętności” — mówi Jordi Brinkman, Product Manager Nikon Europe.

n1Wykorzystana w aparacie funkcja D-Movie zapożyczona została z przełomowego modelu D90 i pozwala nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości (z dźwiękiem). Dzięki wbudowanemu w aparat gniazdu HDMI można oglądać je w najnowszych telewizorach. D-Movie rejestruje filmy w jakości HD (zapis w pliku Motion JPEG), przy prędkości 24 klatek na sekundę. Możliwy jest także zapis w rozdzielczościach 640   x 480 oraz 320 x 240 pikseli. W uruchamianym jednym przyciskiem trybie Live View kadrowanie jest zdecydowanie łatwiejsze, a jeden z trybów pracy autofokusa umożliwia blokadę ostrości na obiekcie, nawet jeśli na moment opuści on kadr. Pozostałe tryby pracy autofokusa to: Priorytet ostrości twarzy,    w którym aparat rozpoznaje do 5 twarzy i ustawia ostrość na najbliższej, Autofokus z szerokim polem, optymalny do zdjęć z ręki oraz Autofokus z normalnym polem sprawdzający się zwłaszcza przy precyzyjnym ustawianiu ostrości na małych obiektach z wykorzystaniem statywu.

Przeczytaj także:   Muzyczne nowości od Bose

n3Model D5000 wyposażono w 420-pikselową matrycę RGB, odpowiedzialną za analizę rozkładu kolorów  i jasności w kadrze, umożliwiającą precyzyjne sterowanie ekspozycją oraz balansem bieli. Analiza dokonywana jest na milisekundy przed rozpoczęciem ekspozycji, co pozwala lepiej rozpoznać scenę,   a tym samym zarejestrować najlepsze możliwe zdjęcia. Aparat oferuje 19 programów tematycznych, m. in. Portret zwierzęcy, Blask świec, Kwiaty, Barwy jesieni, Żywność, Sylwetka, Rozjaśnienie i Przyciemnienie. Dodatkowo, po wykonaniu zdjęcia możliwy jest jego retusz już z poziomu aparatu – bez konieczności korzystania z komputera. Menu retuszu wzbogacone zostało o nowe funkcje, jak filtr zmiękczający, który może być stosowany do obszaru twarzy lub całego kadru oraz filtr korekcji perspektywy pozwalający korygować zbieżność linii, przydatny przede wszystkim przy fotografowaniu architektury. Każda funkcja edycji wykonywana jest na kopii zdjęcia, podczas gdy oryginalne zdjęcie pozostaje niezmienione. Ponadto, by ułatwić obróbkę i przeglądanie zdjęć, aparat może wyświetlać je pojedynczo lub w seriach maksymalnie po 72, porządkować według daty i godziny wykonania oraz pokazywać histogram dotyczący powiększonego fragmentu zdjęcia.

Wysoką jakość obrazu z D5000 gwarantuje również czyszczenie matrycy z systemem sterowania przepływem powietrza, 11-polowy autofokus czy Aktywny D-Lighting. Model D5000 ma ergonomiczny    i lekki korpus z dobrze leżącym w dłoni uchwytem oraz wbudowaną lampę błyskową. Jest kompatybilny ze wszystkimi obiektywami Nikkor AF-S i AF-I. Do aparatu można również podłączyć moduł GPS GP-1.

Nikon D5000 trafi do sprzedaży 1 maja 2009 r. w zestawach z obiektywami Nikkor 18-55VR w sugerowanej cenie detalicznej 799 EUR oraz Nikkor 18-55II w cenie 749 EUR.

Nikon.pl

Uwaga na walentynkowe (erotyczne) prezenty!!!

Statystki pokazują, że w czasie pandemii COVID-19 wzrosła sprzedaż nowoczesnych gadżetów erotycznych. Gadżety erotyczne coraz częściej powiązane są także z aplikacjami i przechowują dane w chmurze. To oznacza całkiem nowe wyzwania w kwestii ochrony prywatności dla ich użytkowników – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. Gadżety erotyczne coraz lepiej się sprzedają. To m.in. rezultat obostrzeń dotyczących […]

innogy go! kończy działalność

Jedyna w Polsce wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty, innogy go!, kończy działalność w połowie marca. Samochody będą stopniowo wycofywane z ulic Warszawy, ale klienci usługi nadal będą mieli szansę przejechać się elektrykiem. innogy go! to największa w Polsce i aktualnie jedyna wypożyczalnia wyłącznie elektrycznych samochodów. Została uruchomiona w kwietniu 2019 roku. Ideą projektu […]

Poczta Polska: uwaga na fałszywe maile o niedostarczeniu przesyłki

Poczta Polska informuje o fałszywej akcji phishingowej rozsyłanej na elektroniczne skrzynki pocztowe, w której cyberprzestępcy podszywają się pod tę instytucję. Wiadomość e-mail o temacie „Brak powiadomienia o dostawie.” jest rozsyłana z adresu test@a-m2.ru, w której jest zawarta informacja o niedostarczeniu przesyłki do odbiorcy oraz sposobie możliwości jej odebrania, w tym nakłonienie do kliknięcia w podejrzany […]