29/04/2009

Rozwój płatności z użyciem telefonów komórkowych w Europie

Podczas zakończonej w ubiegły piątek konferencji banków członkowskich organizacji Visa Europe podsumowano prowadzone w ostatnim czasie testy płatności za pośrednictwem telefonii komórkowej. Obecnie takie programy pilotażowe są prowadzone w czterech krajach w Europie z udziałem banków, operatorów komórkowych i innych partnerów.

W ciągu ostatnich dwóch lat organizacja Visa współdziałała z bankami członkowskimi, operatorami komórkowymi, producentami telefonów komórkowych oraz dostawcami rozwiązań technologicznych w celu opracowania i przetestowania innowacyjnych usług komórkowych. Wysiłek i nakłady ponoszone przez organizację Visa na rozwiązania w dziedzinie płatności wykorzystujących technologię komórkową stanowią odpowiedź na rosnący trend korzystania z urządzeń komórkowych przez konsumentów – zarówno w krajach wysokorozwiniętych, jak i na rynkach wschodzących.

Nowe rozwiązania płatnicze wykorzystujące technologię komórkową:
•    Telefony komórkowe wykorzystujące łączność bliskiego zasięgu (ang. NFC), które mogą działać jak karta płatnicza przy płatnościach zbliżeniowych
•    Aplikacje Visa instalowane na kartach SIM we współpracy z operatorami komórkowymi dla zwiększenia wygody konsumentów oraz bezpieczeństwa płatności komórkowych
•    Wygodne i bezpieczne kupony Visa Virtual Vouchers, umożliwiające zarządzanie środkami na rachunku karty za pośrednictwem telefonu komórkowego, jak również przesyłanie do innego telefonu komórkowego – np. jako prezent – środków z własnego rachunku przedpłaconego.

Przeprowadzane w Europie testy płatności komórkowych:
•    Wielka Brytania: Organizacja Visa Europe zakończyła sześciomiesięczny program pilotażowy realizowany wspólnie z operatorem telefonii komórkowej O2. Jego celem było sprawdzenie możliwości korzystania z telefonów komórkowych do płatności za zakupy, wstępu na imprezy czy przejazdu środkami transportu – płatności wymagających jedynie zbliżenia komórki do specjalnego czytnika. Wśród partnerów przedsięwzięcia znalazły się takie instytucje, banki i firmy, jak: Zarząd Transportu Miejskiego Londynu, TranSys, Barclaycard, Visa Europe, Nokia i AEG. Wśród ankietowanych uczestników pilotażu, dziewięciu na dziesięć życzyło sobie zainstalowania usług zbliżeniowych we własnym telefonie komórkowym, zaś dwie trzecie deklarowało zainteresowanie korzystaniem z rozwiązania zbliżeniowego Visa payWave po zakończeniu programu.
•    Szwajcaria: Banki i firmy: Credit Suisse, PostFinance, Swisscard, Swisscom oraz SIX Multipay, we współpracy z organizacją Visa Europe, przystąpiły do programu pilotażowego dla swoich pracowników, wykorzystującego rozwiązanie Visa payWave zarówno dla płatności z użyciem karty jak i telefonu komórkowego. Ponad 90% uczestników programu wyraziło chęć korzystania z tej formy płatności, gdy stanie się ona powszechnie dostępna.
•    Francja: Organizacja Visa Europe bierze udział we wspólnym programie pilotażowym sześciu głównych banków oraz czterech operatorów komórkowych, prowadzonym pod nazwą „Payez Mobile”. Celem programu jest przetestowanie komórkowych płatności zbliżeniowych, dokonywanych przez tysiąc klientów w dwustu placówkach handlowo-usługowych w Caen i Strasburgu.
•    Hiszpania: Instytucja finansowa BBVA, Nokia oraz organizacja Visa Europe rozpoczęły program płatności komórkowych z wykorzystaniem telefonów Nokia 6131NFC wyposażonych w łączność bliskiego zasięgu NFC. Do udziału w przedsięwzięciu wyselekcjonowano niewielką grupę pracowników BBVA, którzy otrzymali telefony komórkowe z zainstalowaną aplikacją Visa payWave, mogące służyć płatnościom w różnych punktach usługowo-handlowych Madrytu.

Przeczytaj także:   PLAY: Biznes! Nie rachunki

Sandra Alzetta, szefowa działu innowacji w organizacji Visa Europe, powiedziała: „Na rynkach rozwiniętych płatności komórkowe zapewniają wygodę i większe bezpieczeństwo, zaś na rynkach wschodzących umożliwiają dodatkowo objęcie usługami finansowymi osób uprzednio „nieubankowionych”, czyli nie korzystających z tych usług. W miarę, jak telefony komórkowe w coraz większym stopniu przenikają nasze życie codzienne, Visa będzie dalej rozwijać nowe, innowacyjne sposoby zarządzania środkami pieniężnymi dla coraz bardziej zaabsorbowanych i śpieszących się ludzi”.

Organizacja Visa Europe współpracuje z czołowymi organizacjami branżowymi na całym świecie w celu popularyzacji i rozwoju rozwiązań płatności komórkowych. Na światowym kongresie telefonii komórkowej, zorganizowanym w Barcelonie w lutym br., organizacja Visa ogłosiła podjęcie współpracy z branżowym Stowarzyszeniem GSMA dla upowszechnienia możliwości przelewu środków pieniężnych drogą komórkową na całym świecie.

www.visaeurope.com

Uwaga na walentynkowe (erotyczne) prezenty!!!

Statystki pokazują, że w czasie pandemii COVID-19 wzrosła sprzedaż nowoczesnych gadżetów erotycznych. Gadżety erotyczne coraz częściej powiązane są także z aplikacjami i przechowują dane w chmurze. To oznacza całkiem nowe wyzwania w kwestii ochrony prywatności dla ich użytkowników – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. Gadżety erotyczne coraz lepiej się sprzedają. To m.in. rezultat obostrzeń dotyczących […]

innogy go! kończy działalność

Jedyna w Polsce wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty, innogy go!, kończy działalność w połowie marca. Samochody będą stopniowo wycofywane z ulic Warszawy, ale klienci usługi nadal będą mieli szansę przejechać się elektrykiem. innogy go! to największa w Polsce i aktualnie jedyna wypożyczalnia wyłącznie elektrycznych samochodów. Została uruchomiona w kwietniu 2019 roku. Ideą projektu […]

Poczta Polska: uwaga na fałszywe maile o niedostarczeniu przesyłki

Poczta Polska informuje o fałszywej akcji phishingowej rozsyłanej na elektroniczne skrzynki pocztowe, w której cyberprzestępcy podszywają się pod tę instytucję. Wiadomość e-mail o temacie „Brak powiadomienia o dostawie.” jest rozsyłana z adresu test@a-m2.ru, w której jest zawarta informacja o niedostarczeniu przesyłki do odbiorcy oraz sposobie możliwości jej odebrania, w tym nakłonienie do kliknięcia w podejrzany […]