26/05/2009

Lustrzanka Pentax K-7

Pentax zaprezentował zapowiadany już wcześniej model profesjonalnej lustrzanki: K-7. Uszczelniony korpus zaopatrzony został w stabilizowaną, 14.6 megową matrycę CMOS typu APS-C, szybki 11-punktowy AF oraz tryb podglądu na żywo Live View.

Korpus K-7 to solidna i wytrzymała konstrukcja składająca się ze szkieletu wykonanego z walcowanej i nierdzewnej stali, usztywniającego konstrukcję i zapewniającego ochronę wszystkim elementom. Zewnętrzna obudowa to wytrzymały i lekki stop stali magnezowej. 77 uszczelek zabezpiecza aparat przed kurzem, wodą jak i umożliwia pracę przy temperaturze -10°C. Nowo zaprojektowana migawka pozwala na wykonywanie zdjęć z maksymalnym czasem 1/8000 sek. a jej wytrzymałość to 100,000 wyzwoleń. K7 jest przykładem na to, iż aparat półprofesjonalny czy profesjonalny nie musi być kojarzony z dużym korpusem czy sporą wagą. Wszystkie dotychczasowe doświadczenia zaczerpnięte z produkcji lustrzanek analogowych wykorzystano właśnie w K7.

pentaxk7

Celownik optyczny ze 100% polem widzenia – nowy pryzmat w K7 oferuje 100% pole widzenia oraz powiększenie na poziomie 92%. Nowa matówka Natural-Bright-Matte III znajdzie idealne zastosowanie podczas ręcznego ustawiania ostrości.

pentax3K-7 pozwala na wykonanie serii 40 zdjęć w pełnej rozdzielczości (jpeg) z prędkością 5.2 klatek/sek. Dzięki tak dużej prędkości bez obaw będziemy w stanie uchwycić sekwencję poruszających się obiektów. Przy prędkości 3.3 kl/sek. możemy wykonać sekwencję zdjęć do zapełnienia karty pamięci.

K-7 zaopatrzony został w nowo zaprojektowany system DRII (Dust Removal). Zastosowanie dolno-przepustowego filtra w połączeniu z ultradźwiękowymi wibracjami pozwala efektywnie pozbyć się ew. zabrudzeń powstałych przy wymianie obiektywu w niekorzystnych warunkach. Dodatkowo użytkownik K7 ma możliwość sprawdzenia aktualnego stanu zabrudzeń matrycy (funkcja Dust Alert), wyświetlanego w postaci zdjęcia matrycy wraz ew. lokalizacją zabrudzeń.

pentax1Czujnik w K-7 to nowa matryca CMOS w formacie APS-C 23.4mm – 15.6mm. Matryca zaopatrzona została w 14.6 megapikseli oraz szybki, 4-kanałowy odczyt danych.K-7 to również nowy procesor obrazowy PRIME II (PENTAX Real Image Engine). Oferuje on bardzo szybkie przetwarzanie sygnału z matrycy, wierne oddanie kolorów oraz szeroką rozpiętość tonalną zdjęć. Nowo zaprojektowany dla K-7, zaawansowany technologicznie 77-segmentowy system pomiarowy zdecydowanie zwiększa precyzję pomiaru ekspozycji.

Jest wiele sytuacji, w których uzyskanie ostrego zdjęcia jest niemożliwe, nawet jeśli jesteś profesjonalistą. Im dłuższy czas otwarcia migawki, tym większe ryzyko nieutrzymania aparatu w stabilnej pozycji. Pentax wychodzi naprzeciw tym niedogodnościom, wyposażając K-7 w system stabilizacji matrycy. Najnowsza jego wersja pozwala na swobodne przesuwanie matrycy w zależności od ruchu aparatu. Dodatkowo aparat posiada elektroniczny wskaźnik ułatwiający użytkownikowi precyzyjne wypoziomowanie aparatu. Przewagą opatentowanego przez Pentax systemu stabilizacji jest fakt, że został on zintegrowany z korpusem, niezależnie od zastosowanego obiektywu

pentax4Dzięki podglądowi na żywo użytkownik może z łatwością kadrować za pomocą 3-calowego LCD. Autofokus pracuje nie tylko na podstawie detekcji kontrastu ale również zaopatrzony został w funkcję detekcji ludzkiej twarzy, która automatycznie i precyzyjne ostrzy na znajdującą się w kadrze ludzką twarz. Dodatkowo możliwe jest wykonywanie zdjęć seryjnych z funkcją podniesionego lustra.

Wymienna optyka może znaleźć zastosowanie również podczas rejestracji klipów filmowych. Aparat K-7 rejestruje filmy w rozdzielczości: 640 x 416 pikseli, 1280 x 720 pikseli oraz 1536 x 1024 pikseli (format 16:9 high-definition TV). Prędkość rejestracji to 30 kl./sek. K-7 posiada gniazdo mini HDMI oraz możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereo.

W K-7 zastosowano nowy, 11-punktowy system ustawiania ostrości SAFOX VIII+ (dziewięć punktów krzyżowych). Udoskonalono w nim pracę algorytmów, czego rezultatem jest jego precyzyjna i szybka detekcja. Aparat posiada dodatkowo lampkę wspomagania AF, przydatną podczas zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych.

Dedykowany przycisk do zdjęć niestandardowych (Custom Image) pozwala użytkownikowi na wybór jednego z 7 trybów ustawień przed wykonaniem zdjęcia: Jasne, Naturalne, Portret, Pejzaż, Żywe, Czarno-białe, oraz nowy tryb „Muted”. W każdym z nich dowolnie można zdefiniować generalną tonację zdjęcia, natężenie kolorów, kontrast oraz ostrość. W dowolnym momencie możemy dokonać podglądu zdjęcia (podgląd cyfrowy lub Live View) i sprawdzić, czy finalny efekt będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.

pentax2W aparacie K-7 zastosowano nowy, 3-calowy wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości 920.000 punktów. Pozwala on na wygodny podgląd zdjęć nawet pod kątem 170 stopni (w poziomie i w pionie) oraz na wygodne kadrowanie za pomocą funkcji Live View.

Aparat K7 oferowany będzie z nowymi obiektywami: smc PENTAX-DA18-55mmF3.5-5.6AL WR oraz smc PENTAX-DA50-200mmF4-5.6ED WR. Oba zoom-y zaopatrzone zostały w wodoodporną konstrukcję, uniemożliwiającą dostawanie się do wewnątrz wody i wilgoci. Wraz z uszczelnionym korpusem stanowią idealne rozwiązanie podczas zdjęć w deszczu, śniegu czy wilgotnej mgle. Dodatkowo posiadają system Quick-Shift Focus oraz wytrzymały, metalowy bagnet.

Pentax.pl

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...