25/05/2009

Lustrzanki cyfrowe Sony α z pełnym zestawem funkcji

Firma Sony powiększyła swoją rodzinę lustrzanek o trzy nowe, łatwe w obsłudze modele: α230, α330 i α380. Dzięki nim użycie zaawansowanych funkcji do osiągnięcia imponującej jakości obrazu jest obecnie naprawdę łatwe.

Wszystkie trzy aparaty zaprojektowano z myślą o wygodzie użycia. Model α230 ma być najlżejszą na świecie lustrzanką cyfrową wyposażoną w zintegrowany z korpusem stabilizator obrazu. Dzięki niewielkim wymiarom z łatwością mieści się do torby spakowanej na krótszą lub dłuższą wyprawę, a po dotarciu na miejsce umożliwia wykonywanie świetnych zdjęć. Nowe rozplanowanie elementów sterujących i mniejsza liczba przycisków sprawiają, że aparat nie onieśmieli i nie speszy swoimi możliwościami nawet osób, które dotąd nie fotografowały lustrzanką.

230
Kto nie czuje się pewnie wśród specjalistycznych nazw i terminów, może skorzystać z nowego, przyjaznego systemu obsługi wyświetlanego na jasnym, czytelnym, 2,7-calowym ekranie LCD. Sześć trybów tematycznych umożliwia dostosowanie ustawień do określonych warunków fotografowania, a system pomocy ekranowej objaśnia dokonany wybór i demonstruje uzyskiwany wynik na przykładowym zdjęciu. Początkującym użytkownikom czasem trudno zrozumieć zależność między czasem otwarcia migawki a przysłoną. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nowy wyświetlacz graficzny, który w czytelny sposób pokazuje, jak wybrane ustawienia ekspozycji wpłyną na końcowy obraz. Łatwa obsługa i małe wymiary najnowszych modeli z rodziny α nie wpływają na obniżenie jakości obrazu, wolniejsze działanie czy ograniczenie zestawu twórczych narzędzi.

330

Aparaty α330 i α380 mają funkcję Quick AF Live View – jedyny w swoim rodzaju system łączący zalety podglądu na żywo z dużą szybkością i dokładnością działania autofokusa, nawet w przypadku poruszających się obiektów. W efekcie użytkownik może aktywnie śledzić, co dzieje się dookoła, i dokumentować to na zdjęciach. Dodatkowym ułatwieniem przy komponowaniu ujęć w dziennym świetle jest jeszcze jaśniejszy, czytelny, 2,7-calowy ekran LCD, który można odchylać (z wyjątkiem modelu α230) w górę i w dół.

Jakość obrazu jest zasługą przetwornika CCD o rozmiarze APS-C, który ściśle współdziała ze stosowanym także w innych lustrzankach α procesorem obrazu BIONZ. Połączenie tych dwóch elementów owocuje czystym, szczegółowych obrazem z niskim poziomem szumów, nawet przy fotografowaniu z ręki. Duża wydajność procesora BIONZ ma także zasadnicze znaczenie dla szybkości działania nowych aparatów i umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z maksymalną szybkością 2,5 kl/s (2 kl/s w trybie podglądu na żywo – tylko α330 i α380). Nowy tryb samowyzwalacza pozwala na zarejestrowanie szybkiej serii złożonej z 3 lub 5 obrazów. Dzięki niemu maleje ryzyko, że zdjęcie portretowe lub grupowe nie uda się z tak błahego powodu, jak mrugnięcie oczami przez fotografowaną osobę akurat w chwili robienia zdjęcia.

380

fot. Sony

Podobnie jak wszystkie pozostałe modele α, nowe aparaty są wyposażone w wewnętrzny stabilizator obrazu SteadyShot™ INSIDE, który kompensuje drgania aparatu przy zdjęciach z ręki. Jego ogromną zaletą jest współpraca z każdym obiektywem z rodziny α. Aby zdjęcia wyglądały jeszcze lepiej, udoskonalony system optymalizacji zakresu dynamicznego D-Range Optimizer koryguje poziomy ekspozycji w scenach z bardzo mocnymi światłami i głębokimi cieniami. Efekty w postaci pięknego, zrównoważonego naświetlenia dobrze widać zwłaszcza w trudnych warunkach, na przykład przy zdjęciach pod światło.

multum

fot. Sony

Każdy nowy model α można podłączyć do telewizora HD ready, aby następnie oglądać szczegółowe zdjęcia na dużym ekranie, a funkcja PhotoTV HD dodatkowo poprawia wygląd fotografii na kompatybilnym telewizorze BRAVIA™. Nowością w rodzinie α jest zgodność z technologią BRAVIA™ Sync. Nabywcy nowych aparatów będą mogli sterować pokazem slajdów i innymi funkcjami wyświetlania przy użyciu pilota od telewizora. Zdjęcia można też przenosić do innych urządzeń – od komputera VAIO i konsoli PLAYSTATION3 do cyfrowych ramek i drukarek fotograficznych Sony – aby następnie korzystać z różnorodnych funkcji wyświetlania i prezentowania. W tym celu wystarczy przełożyć z aparatu do wybranego urządzenia oferowaną osobno kartę Memory Stick. Dla maksymalnej wygody wszystkie nowe modele współpracują z nośnikami Memory Stick PRO Duo i Memory Stick PRO-HG Duo, jak również z kartami SD / SDHC (do kart miniSD, miniSDHC, microSD i microSDHC potrzebny jest oferowany oddzielnie adapter.).

W pełnym wykorzystaniu potencjału nowych lustrzanek pomaga stale rozwijana oferta akcesoriów
do systemu α. Obejmuje ona szereg nowych obiektywów: dwóch telezoomów oraz modeli do makrofotografii i do zdjęć portretowych. Ich uzupełnieniem jest lekka, zewnętrzna lampa błyskowa HVL F20AM, zwiększająca zasięg lampy wbudowanej w korpus α.

Dane porównawcze lustrzanek cyfrowych A230, A330, A380: tutaj

www.sony.pl

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...