26/05/2009

SuperSafe na straży danych

Czasem wystarczy krótki moment, aby bezpowrotnie stracić cenne dane komputerowe. W zeszłym roku przekonało się o tym blisko 40% z 470 przebadanych przedsiębiostw. Co trzecia polska firma doświadczyła jak dotkliwa może być utrata kluczowych dla pracy informacji. W odpowiedzi na te wyzwania powstała usługa SuperSafe – najnowsze rozwiązanie do backupu on-line.

Kradzież laptopa, awaria sprzętu, atak złośliwego wirusa, omyłkowe usunięcie plików, to tylko kropla w morzu przykładów. SuperSafe, oferowany przez poznańską firmę TotalSafe, poprzez backup on-line dostępny w trybie 24/7, supersafe-zrzut-ekranu-1chroni oraz archiwizuje dane komputerowe. Informacje użytkownika składowane są na serwerze umieszczonym w nowoczesym i w pełni zautomatyzowanym data center. Przesyłane do archiwizacji dane najpierw poddawane są kompresji, a następnie szyfrowane przy użyciu sprawdzonych technik kryptograficznych (SSL, AES, SOAP/Message Signing). Jedynie uprawniony użytkownik posiada klucz niezbędny do odczytania i przywrócenia danych. Potwierdzeniem skuteczności jest pozytywne przejście prestiżowego testu TNO Security Scan.

Badania przeprowadzone przy wsparciu kadry naukowej Politechniki Wrocławskiej na przełomie sierpnia i września 2008 roku pokazują, że zaledwie 8% z 470 przebadanych małych i średnich firm chroni ważne informacje wykorzystując do tego celu backup on-line. Nie dziwią więc wyniki mówiące, że aż 1/3 z nich w ubiegłym roku odczuła bolesne konsekwencje związane z utratą cennych informacji. W 19,5% przypadków były one związane z awarią sprzętu komputerowego, a 7,6% skutkiem nieumyślnego usunięcia przez pracownika.

supersafe-aplikacja

Na utratę danych narażony jest każdy, nie tylko właściciel czy pracownik firmy, ale również student piszący pracę dyplomową, amator fotografii trzymający swoje prace na komputerze czy inżynier pracujący nad autorskim projektem. Komu nie zdarza się pić kawy przy laptopie, czy zostawić go w aucie na czas zakupów? Tymczasem według statystyk Policji w 2007 roku w centrach handlowych dokonano blisko 11 tysięcy kradzieży.

Przeczytaj także:   Pierwszy przenośny dysk USB 3.0 od PQI

Latem 2008 roku w sieci pojawiło się 98 tysięcy nowych wirusów i złośliwych aplikacji. Program antywirusowy chroni przed uszkodzeniem danych przez wirusa, o ile potrafi go rozpoznać. Ataki z sieci odeprze dobrze skonfigurowany firewall, jednak jego możliwości kończą się na filtrowaniu ruchu sieciowego. Macierz dyskowa RAID może zapobiec utracie informacji w razie awarii jednego z dysków, jednakże oba mają taką samą zawartość, a więc usunięcie plików powoduje skasowanie ich z obu nośników. Klasyczny backup pozwala na przywrócenie danych w większości wypadków, jednak tylko rozwiązania do backupu on-line, jak SuperSafe, chronią skutecznie przed wszystkimi powyższymi zagrożeniami. Bez względu na przyczynę utraty danych, można je w prosty sposób odtworzyć i to bez konieczności poniesienia dodatkowych kosztów.

supersafe-zrzut-ekranu-2

Usługa SuperSafe jest w pełni automatyzowana oraz prosta w obsłudze i konfiguracji, stąd nie trzeba posiadać specjalistycznego wykształcenia informatycznego, aby z niej korzystać. Tylko pierwszy backup danych wymaga skopiowania całej zawartości na serwer, w każdym późniejszym przesyłane są tylko te informacje, które w toku pracy uległy zmianie. Co ważne, nie trzeba pamiętać o codziennym wykonywaniu backupu. Daje to niesamowity komfort pracy z komputerem przy zachowaniu pewności, że informacje są codziennie, o wybranej przez użytkownika porze, przesyłane i bezpiecznie przechowywane w profesjonalnej serwerowni. Przy minimalnym zaangażowaniu czasu i bez inwestycji w sprzęt można z łatwością zabezpieczyć swoje informacje na wszelkie niefortunne okoliczności.

Uruchomienie usługi również należy do dziecinnie prostych. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej SuperSafe, odebrać maila z kluczem aktywacyjnym oraz wykonać instrukcje podpowiadane w czasie konfiguracji, aby dostosować program do własnych potrzeb.

Wydawałoby się, że korzystanie z takiej e-usługi będzie się wiązać z wysokimi cenami. Nic podobnego. Niezdecydowanym firma proponuje bezpłatny, 30-dniowy okres próbny, w czasie którego każdy będzie mógł samodzielnie przetestować działanie systemu. Późniejsze koszty korzystania z SuperSafe wahają się od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Przeczytaj także:   Cyclo 200 - nowe urządzenie od Mio dla rowerzystów

Tymczasem opłaty za profesjonalną usługę odzyskiwania danych, w przypadku np. awarii systemu lub sprzętu, sięgają od kilkuset złotych za samą diagnozę, do nawet kilku tysięcy za faktyczne działanie. Nie każdą firmę, czy indywidualnego użytkownika byłoby stać, aby ponieść takie koszty. Rozwiązaniem jest tania i przyjazna usługa SuperSafe.

www.supersafe.pl

W jaki sposób działa VPN?

Korzystając z Internetu pewnie nie raz słyszałeś określenie sieci VPN. Te trzy literki mogą być dla Ciebie znane, ponieważ sam korzystasz z tego typu usług. Jeśli jednak skrót ten obił Ci się o uszy i nie masz pojęcia co one oznaczają to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule dowiesz się czym jest sieć VPN, do czego […]

Przed czym uchroni Twój biznes dobra firma rekrutacyjna w Krakowie?

Krakowscy pracodawcy w ostatnich latach mieli bardzo poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Sytuacja wcale nie poprawiła się wraz z wybuchem pandemii – Polska nadal ma drugi najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej, natomiast Kraków należy pod tym względem do czołówki polskich miast. To dostateczny argument przemawiający za tym, aby przy uzupełnianiu wakatów korzystać ze […]

Epidemia i śmiercionośne wirusy w CDA Premium

Minął rok odkąd po świecie rozlała się epidemia wirusa SARS-CoV-2, a my mamy uczucie deja vu. Rządy większości krajów europejskich przywracają obostrzenia, wraca w mniejszym lub większym stopniu znany z ubiegłego roku lockdown, wracają wątpliwości. Wiele osób sięga w takiej sytuacji po filmy nawiązujące do postapokaliptycznych wizji z „tajemniczym wirusem” w tle. Jedni, bo lubią […]