26/05/2009

SuperSafe na straży danych

Czasem wystarczy krótki moment, aby bezpowrotnie stracić cenne dane komputerowe. W zeszłym roku przekonało się o tym blisko 40% z 470 przebadanych przedsiębiostw. Co trzecia polska firma doświadczyła jak dotkliwa może być utrata kluczowych dla pracy informacji. W odpowiedzi na te wyzwania powstała usługa SuperSafe – najnowsze rozwiązanie do backupu on-line.

Kradzież laptopa, awaria sprzętu, atak złośliwego wirusa, omyłkowe usunięcie plików, to tylko kropla w morzu przykładów. SuperSafe, oferowany przez poznańską firmę TotalSafe, poprzez backup on-line dostępny w trybie 24/7, supersafe-zrzut-ekranu-1chroni oraz archiwizuje dane komputerowe. Informacje użytkownika składowane są na serwerze umieszczonym w nowoczesym i w pełni zautomatyzowanym data center. Przesyłane do archiwizacji dane najpierw poddawane są kompresji, a następnie szyfrowane przy użyciu sprawdzonych technik kryptograficznych (SSL, AES, SOAP/Message Signing). Jedynie uprawniony użytkownik posiada klucz niezbędny do odczytania i przywrócenia danych. Potwierdzeniem skuteczności jest pozytywne przejście prestiżowego testu TNO Security Scan.

Badania przeprowadzone przy wsparciu kadry naukowej Politechniki Wrocławskiej na przełomie sierpnia i września 2008 roku pokazują, że zaledwie 8% z 470 przebadanych małych i średnich firm chroni ważne informacje wykorzystując do tego celu backup on-line. Nie dziwią więc wyniki mówiące, że aż 1/3 z nich w ubiegłym roku odczuła bolesne konsekwencje związane z utratą cennych informacji. W 19,5% przypadków były one związane z awarią sprzętu komputerowego, a 7,6% skutkiem nieumyślnego usunięcia przez pracownika.

supersafe-aplikacja

Na utratę danych narażony jest każdy, nie tylko właściciel czy pracownik firmy, ale również student piszący pracę dyplomową, amator fotografii trzymający swoje prace na komputerze czy inżynier pracujący nad autorskim projektem. Komu nie zdarza się pić kawy przy laptopie, czy zostawić go w aucie na czas zakupów? Tymczasem według statystyk Policji w 2007 roku w centrach handlowych dokonano blisko 11 tysięcy kradzieży.

Latem 2008 roku w sieci pojawiło się 98 tysięcy nowych wirusów i złośliwych aplikacji. Program antywirusowy chroni przed uszkodzeniem danych przez wirusa, o ile potrafi go rozpoznać. Ataki z sieci odeprze dobrze skonfigurowany firewall, jednak jego możliwości kończą się na filtrowaniu ruchu sieciowego. Macierz dyskowa RAID może zapobiec utracie informacji w razie awarii jednego z dysków, jednakże oba mają taką samą zawartość, a więc usunięcie plików powoduje skasowanie ich z obu nośników. Klasyczny backup pozwala na przywrócenie danych w większości wypadków, jednak tylko rozwiązania do backupu on-line, jak SuperSafe, chronią skutecznie przed wszystkimi powyższymi zagrożeniami. Bez względu na przyczynę utraty danych, można je w prosty sposób odtworzyć i to bez konieczności poniesienia dodatkowych kosztów.

supersafe-zrzut-ekranu-2

Usługa SuperSafe jest w pełni automatyzowana oraz prosta w obsłudze i konfiguracji, stąd nie trzeba posiadać specjalistycznego wykształcenia informatycznego, aby z niej korzystać. Tylko pierwszy backup danych wymaga skopiowania całej zawartości na serwer, w każdym późniejszym przesyłane są tylko te informacje, które w toku pracy uległy zmianie. Co ważne, nie trzeba pamiętać o codziennym wykonywaniu backupu. Daje to niesamowity komfort pracy z komputerem przy zachowaniu pewności, że informacje są codziennie, o wybranej przez użytkownika porze, przesyłane i bezpiecznie przechowywane w profesjonalnej serwerowni. Przy minimalnym zaangażowaniu czasu i bez inwestycji w sprzęt można z łatwością zabezpieczyć swoje informacje na wszelkie niefortunne okoliczności.

Uruchomienie usługi również należy do dziecinnie prostych. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej SuperSafe, odebrać maila z kluczem aktywacyjnym oraz wykonać instrukcje podpowiadane w czasie konfiguracji, aby dostosować program do własnych potrzeb.

Wydawałoby się, że korzystanie z takiej e-usługi będzie się wiązać z wysokimi cenami. Nic podobnego. Niezdecydowanym firma proponuje bezpłatny, 30-dniowy okres próbny, w czasie którego każdy będzie mógł samodzielnie przetestować działanie systemu. Późniejsze koszty korzystania z SuperSafe wahają się od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Tymczasem opłaty za profesjonalną usługę odzyskiwania danych, w przypadku np. awarii systemu lub sprzętu, sięgają od kilkuset złotych za samą diagnozę, do nawet kilku tysięcy za faktyczne działanie. Nie każdą firmę, czy indywidualnego użytkownika byłoby stać, aby ponieść takie koszty. Rozwiązaniem jest tania i przyjazna usługa SuperSafe.

www.supersafe.pl

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...