25/05/2009

Udoskonalona usługa Ovi Maps oraz Ovi Maps Player API

Nokia zaprezentowała najnowszą wersję Ovi Maps, stanowiącą kolejny etap rozwoju lokalizacji społecznościowej. Usługa ta, ciesząca się coraz większą popularnością, umożliwia wyjątkowe, dynamiczne i dostosowane do osobistych potrzeb dodawanie i synchronizowanie osobistych treści związanych z położeniem geograficznym i udostępnianie ich pomiędzy urządzeniem mobilnym a internetem. Oznacza to także odejście od często spotykanych w Internecie statycznych map cyfrowych na rzecz wprowadzanych przez firmę Nokia dynamicznych map wektorowych. Umożliwiają one przeglądanie wszystkich powiązanych materiałów — zarówno w Internecie, jak i na ekranie kompatybilnego urządzenia mobilnego.

Nokia ogłosiła również wprowadzenie Ovi Maps Player API (interfejs programistyczny aplikacji (API) do Ovi Maps). Dzięki niemu można łatwo dodawać atrakcyjne i dynamiczne funkcje Ovi Maps w dowolnej kompatybilnej witrynie internetowej przy użyciu podstawowego kodu JavaScript. W ten sposób Nokia udostępnia usługę i technologię Ovi Maps innym podmiotom, które chcą zwiększyć kontekstową innowacyjność swoich witryn, a tym samym sprzyjać integracji, udostępnianiu i współpracy ze swoimi użytkownikami. Witryny Internetowe, takie jak Lonelyplanet.com czy serwisy społecznościowe mogą teraz udostępniać Ovi Maps z osobistymi materiałami użytkowników, synchronizowanymi z kompatybilnymi urządzeniami mobilnymi.

ovi2„Ovi Maps z usługi konsumenckiej przeradza się w dynamiczną platformę usług związanych z lokalizacją, która umożliwia udostępnianie zawartości pomiędzy urządzeniem mobilnym a Internetem. Pogłębiając ten wymiar Ovi Maps tworzymy nowe możliwości, zarówno dla konsumentów, jak i programistów” – powiedział Michael Halbherr, wiceprezes ds. społecznościowych usług lokalizacyjnych firmy Nokia. „Z kolei Ovi Maps Player API umożliwia osadzenie w dowolnej witrynie internetowej otwartej i łatwej w obsłudze przeglądarki map. Jest to pierwszy krok w kierunku zmian, dzieki którym programiści będą mogli korzystać z wyjątkowych zasobów kontekstowych firmy Nokia, takich jak lokalizacja, w celu tworzenia aplikacji mobilnych zmieniających sposób korzystania z urządzeń.”

„Bardzo cieszymy się, że jesteśmy jedną z pierwszych firm korzystających z Ovi Maps Player API” — powiedział Stephen Palmer, prezes Lonely Planet, EMEA. „Jest to partnerstwo przynoszące zmiany, dzięki którym materiały Lonely Planet są dostępne niezależnie od czasu i miejsca. Platforma ta zwiększa wartość oferty Lonely Planet, a wraz z firmą Nokia pomożemy większej liczbie podróżników kontaktować się na co dzień z bliskimi w zupełnie wyjątkowy sposób”.

Przeczytaj także:   Braille Phone - telefon dla niewidomych

oviNajnowsza wersja aplikacji Ovi Maps w urządzeniu mobilnym zawiera dodatkowe funkcje i usługi oraz udostępnia jeszcze lepsze niż dotychczas mapy. Zawiera ona wysokiej rozdzielczości mapy satelitarne i terenowe, w widokach 2D i 3D, trójwymiarowe punkty orientacyjne z ponad 200 miast, obrót, przechylanie oraz przeloty poprzez obszary i ponad nimi. Ovi Maps oferuje także poszerzone informacje o ciekawych miejscach dostarczane przez Lonely Planet, Michelin i Wcities oraz usługę meteorologiczną z prognozami na 24 godziny i 5 dni. Do spacerów można użyć nawigacji pieszej, zapewniającej lepszą orientację, zarówno w mieście, jak i na łonie natury. Dzięki wszechstronnej nawigacji samochodowej można korzystać w większej liczbie krajów z poszerzonych informacji na temat bezpieczeństwa i ruchu drogowego w czasie rzeczywistym.

ovi4Podczas korzystania z Ovi Maps przez Internet można także wyszukiwać adresy i ciekawe lub potrzebne miejsca, znajdować je i zapisywać w zakładce Ulubione, a także grupować w Kolekcje. Można również sprawdzić pogodę i wstępnie zaplanować trasę spaceru lub jazdy samochodem, a następnie ją zapisać. Ponadto miejsca, kolekcje i trasy można synchronizować przez sieć komórkową pomiędzy Ovi Maps w kompatybilnym urządzeniu mobilnym, a Ovi Maps w Internecie.

Usługa Ovi Maps Beta w internecie jest dostępna pod adresem www.maps.ovi.com. Najnowszą wersję aplikacji Ovi Maps Beta do urządzenia mobilnego można pobrać z witryny Nokia Betalabs pod: tym adresem.

W ramach udostępniania Ovi Maps dla programistów Nokia zachęca do udziału w konkursie Calling All Innovators w kategorii: „Apps on Maps”. Uczestnicy mogą w nim zgłaszać pomysły na usługi i zawartość w aplikacji Maps. Prócz nagród pieniężnych finaliści będą mogli bezpośrednio współpracować z firmą Nokia nad urzeczywistnieniem swoich pomysłów oraz dostosowaniem narzędzi programistycznych, a także dystrybuować swoje aplikacje za pośrednictwem Ovi Sklepu.

www.maps.ovi.com

Uwaga na walentynkowe (erotyczne) prezenty!!!

Statystki pokazują, że w czasie pandemii COVID-19 wzrosła sprzedaż nowoczesnych gadżetów erotycznych. Gadżety erotyczne coraz częściej powiązane są także z aplikacjami i przechowują dane w chmurze. To oznacza całkiem nowe wyzwania w kwestii ochrony prywatności dla ich użytkowników – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. Gadżety erotyczne coraz lepiej się sprzedają. To m.in. rezultat obostrzeń dotyczących […]

innogy go! kończy działalność

Jedyna w Polsce wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty, innogy go!, kończy działalność w połowie marca. Samochody będą stopniowo wycofywane z ulic Warszawy, ale klienci usługi nadal będą mieli szansę przejechać się elektrykiem. innogy go! to największa w Polsce i aktualnie jedyna wypożyczalnia wyłącznie elektrycznych samochodów. Została uruchomiona w kwietniu 2019 roku. Ideą projektu […]

Poczta Polska: uwaga na fałszywe maile o niedostarczeniu przesyłki

Poczta Polska informuje o fałszywej akcji phishingowej rozsyłanej na elektroniczne skrzynki pocztowe, w której cyberprzestępcy podszywają się pod tę instytucję. Wiadomość e-mail o temacie „Brak powiadomienia o dostawie.” jest rozsyłana z adresu test@a-m2.ru, w której jest zawarta informacja o niedostarczeniu przesyłki do odbiorcy oraz sposobie możliwości jej odebrania, w tym nakłonienie do kliknięcia w podejrzany […]