26/05/2009

Wiem, co robiłeś zeszłej nocy…

Coraz więcej telefonów komórkowych i smartfonów jest wyposażonych w zintegrowane odbiorniki GPS. W ten sposób te niewielkie wszechstronne urządzenia mogą również służyć jako systemy nawigacyjne. Jednak możliwość określania pozycji geograficznej daje znacznie więcej korzyści. 

Wykorzystywanie telefonu tylko do dzwonienia odchodzi już w przeszłość. Współczesne telefony komórkowe i smartfony bardziej przypominają komputery niż telefony. Obecnie wiele takich urządzeń posiada zintegrowane odbiorniki GPS. GPS (Global Positioning System) został początkowo opracowany dla amerykańskiej armii; obecnie jednak wykorzystywany jest w milionach systemów nawigacyjnych. Dzisiaj prawie każdy  samochód posiada to niewielkie urządzenie, a wiele z nich jest wyposażonych w moduły GPS fabrycznie. Telefon komórkowy z GPS-em to symbol przydatnego akcesorium. Któż z nas, będąc w obcym mieście, nie szukał najszybszej drogi do następnego przystanku metra lub nie próbował znaleźć zgubionej drogi na skróty do parkingu podczas pieszych wędrówek górskich?

Dzięki coraz szybszym procesorom i coraz mniejszemu sprzętowi GPS prawie każdy telefon komórkowy można zmienić w mini system nawigacyjny. Jeżeli GPS nie został zintegrowany, można dodać zewnętrzny odbiornik GPS za pośrednictwem Bluetootha lub kabla. Nie trzeba mówić, że zintegrowane urządzenia są bardziej eleganckie i praktyczne. Zwykle takie telefony są sprzedawane wraz z mapami i oprogramowaniem służącym do wyznaczania tras. Użytkownik otrzymuje więc niezwykle przenośny system nawigacyjny, który w każdym czasie może wskazać mu miejsce, w którym się znajduje – pod warunkiem, że zainstalowane w pamięci mapy obejmują dany obszar.

Wciśnij ‘P’ w celu określenia pozycji
GPS-a nie należy mylić z lokalizowaniem za pomocą stacji nadawczo-odbiorczych operatorów komórkowych. Ponieważ większość telefonów komórkowych znajduje się w pobliżu więcej niż jednej komórki operatora, można je w przybliżeniu zlokalizować na podstawie siły sygnału i matematycznej metody zwanej triangulacją. Zaletą jest to, że nie jest potrzebny żaden moduł GPS, a metoda działa zawsze, pod warunkiem że istnieje dostęp do baz danych systemów sieci telefonii komórkowej. Nawet jeżeli telefon jest wyłączony, można odzyskać dane dotyczące ostatniej aktywnej komórki operatora. Policja i służby ratunkowe czasem wykorzystują tę metodę podczas poszukiwania zaginionej osoby lub w celu ustalenia, skąd pochodzi wezwanie awaryjne. Należy jednak zauważyć, że metoda ta jest znacznie mniej precyzyjna niż GPS. O ile wysokiej jakości moduł GPS dopuszcza odchylenia do jednego metra, metoda triangulacji pozwala określić promień, w jakim znajduje się urządzenie, z dokładnością do 100 metrów w najlepszym wypadku. Z dala od centrów miejskich, gdzie odległość między masztami telefonicznymi może być bardzo duża, odchylenia mogą wynosić do kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów.

Przeczytaj także:   Ataki na smartphony z Androidem na razie nieopłacalne

Niektóre firmy oferują usługę geolokalizacji opartą na metodzie triangulacji za darmo i dla wszystkich. Na przykład serwis Trackyourkid oferuje usługę śledzenie położenia geograficznego, która jest przeznaczona zarówno dla rodziców jak i dzieci i może być połączona z odpowiednim telefonem komórkowym. Mecomo oferuje podobną usługę na stronie www.handyfinder.com, która również jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Na szczęście istnieje warunek, że osoby muszą wyrazić zgodę za pośrednictwem SMS-a na bycie śledzonym. Naturalnie, na rynku dostępnych jest również wiele wyspecjalizowanych systemów GPS, które mogą być wykorzystywane do śledzenia, na przykład, floty firmowych pojazdów.

Multimedialne wszechstronne urządzenia
Ponieważ dane GPS są o wiele dokładniejsze w porównaniu ze śledzeniem przy użyciu metody triangulacji, urządzenie GPS może mieć o wiele szersze zastosowanie niż lokalizowanie kogoś na mapie. Na przykład, internetowe albumy fotograficzne, takie jak flickr, umożliwiają łączenie informacji GPS ze zdjęciami. Istnieje oprogramowanie, które potrafi automatycznie połączyć długość i szerokość geograficzną ze zdjęciami oraz wrzucić je do serwisu. Kolejnym zastosowaniem jest logowanie tras, które przebiegasz lub przebywasz samochodem. Dzięki temu możesz pochwalić się przed całym światem najtrudniejszą na świecie trasą do przebycia rowerem górskim lub obliczyć (wraz z czasem) średnie prędkości i współczynniki czasu do wysokości nad poziomem morza. Niektóre usługi pocztowe pozwalają na automatyczne załączania danych geolokalizacyjnych na końcu każdej wiadomości e-mail. Dla osób, które często podróżują, stanowi to prostą metodę rejestrowania ich napiętych grafików dziennych.

Ponieważ smartfony są również bardzo popularnym łupem dla złodziei, zabezpieczenie przed kradzieżą telefonu jest podstawową funkcją wbudowanych modułów GPS. Obecnie nawet telefony komórkowe klasy podstawowej bardziej przypominają notesy elektroniczne niż telefony. Opinie na temat różnych zastosowań telefonów są podzielone, jednak wielu klientów dopytuje się o gadżety. Weźmy na przykład telefon komórkowy, który został wprowadzony do sprzedaży przy okazji wejścia na ekrany filmu „Seks w wielkim mieście”. Produkt ten, wyprodukowany przez dużą fińską firmę, jest kierowany do klientek prowadzących nowoczesny styl życia – z pewnością nie do maniaków komputerowych. Mimo to oferuje możliwość czatowania poprzez Yahoo-Go, współdzielenia filmów i zdjęć przez Internet, pocztę elektroniczną, terminarz, listę zadań oraz memo. Trzeba pamiętać, że im częściej korzystamy z takich funkcji, tym więcej informacji zostaje zgromadzonych w telefonie. Informacji, które nie powinny zostać utracone czy dostać się w niepowołane ręce. Mimo to większość telefonów komórkowych posiada niewystarczające zabezpieczenia lub nie ma ich wcale. W przypadku zgubienia telefonu, blokada to często jedyne zabezpieczenie, które stoi na drodze złodzieja lub znalazcy do uzyskania dostępu do telefonu.

Przeczytaj także:   Czytnik Panasonic 4-w-1 do identyfikacji danych

Wiem, gdzie mieszkasz!
Gdy wydarzy się najgorsze i utracisz swój telefon, nowy – aczkolwiek nielegalny – właściciel urządzenia będzie mógł uzyskać dostęp do znajdujących się w nim zdjęć, filmów wideo oraz licznych SMS-ów z osobistymi treściami. Zanim do znalezienia winnego zostanie wykorzystany GPS, należy zapewnić odpowiednią ochronę wszystkim znajdującym się w telefonie danym. Najnowsza wersja “Kaspersky Mobile Security” (KMS) zapewnia telefonom różnych marek, takich jak Nokia, HTC, Samsung oraz Hewlett-Packard taką możliwość ochrony danych. Oprogramowanie bezpieczeństwa blokuje dostęp do wszystkich danych osobowych i na polecenie usuwa zdjęcia, filmy wideo, SMS-y oraz inne poufne dane. Nawet wymiana karty SIM na nową na nic się nie zda złodziejowi. Wprost przeciwnie: jak tylko Kaspersky Mobile Security zidentyfikuje w telefonie nową aktywną kartę SIM, wyśle wiadomość tekstową z nowym numerem do legalnego właściciela, który będzie mógł skontaktować się z organami ścigania.

Inna funkcja oprogramowania KMS, SMS-Find, z pomocą zintegrowanego modułu GPS dostarcza prawowitemu właścicielowi aktualne i bardzo dokładne informacje dotyczące lokalizacji urządzenia. Połączenie z Google-Maps pokazuje dokładnie, w jakim miejscu znajduje się telefon komórkowy. Ponieważ oprogramowanie nie może zostać odinstalowane, urządzenie staje się bezwartościowe dla złodzieja. Naturalnie funkcja ta jest przydana również w bardziej niewinnych sytuacjach, np. w przypadku pozostawienia urządzenia w pociągu lub kawiarni. Zaniepokojeni rodzice mogą użyć funkcji SMS Find, aby ustalić, gdzie znajdują się ich dzieci.

Kaspersky Mobile Security zapewnia również ochronę przed wszelkimi rodzajami oprogramowania crimeware, które coraz częściej atakuje telefony komórkowe i smartfony. Wirusy i robaki są blokowane, niezależnie od tego, w jaki sposób próbują się przedostać do telefonu. Filtr antyspamowy blokuje niechciane połączenia telefoniczne i wiadomości tekstowe. Czego chcieć więcej od kompletnego pakietu bezpieczeństwa, który na dodatek pokazuje ci najkrótszą drogę do domu?

Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego, Kaspersky Lab Polska

www.viruslist.pl

Uwaga na walentynkowe (erotyczne) prezenty!!!

Statystki pokazują, że w czasie pandemii COVID-19 wzrosła sprzedaż nowoczesnych gadżetów erotycznych. Gadżety erotyczne coraz częściej powiązane są także z aplikacjami i przechowują dane w chmurze. To oznacza całkiem nowe wyzwania w kwestii ochrony prywatności dla ich użytkowników – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. Gadżety erotyczne coraz lepiej się sprzedają. To m.in. rezultat obostrzeń dotyczących […]

innogy go! kończy działalność

Jedyna w Polsce wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty, innogy go!, kończy działalność w połowie marca. Samochody będą stopniowo wycofywane z ulic Warszawy, ale klienci usługi nadal będą mieli szansę przejechać się elektrykiem. innogy go! to największa w Polsce i aktualnie jedyna wypożyczalnia wyłącznie elektrycznych samochodów. Została uruchomiona w kwietniu 2019 roku. Ideą projektu […]

Poczta Polska: uwaga na fałszywe maile o niedostarczeniu przesyłki

Poczta Polska informuje o fałszywej akcji phishingowej rozsyłanej na elektroniczne skrzynki pocztowe, w której cyberprzestępcy podszywają się pod tę instytucję. Wiadomość e-mail o temacie „Brak powiadomienia o dostawie.” jest rozsyłana z adresu test@a-m2.ru, w której jest zawarta informacja o niedostarczeniu przesyłki do odbiorcy oraz sposobie możliwości jej odebrania, w tym nakłonienie do kliknięcia w podejrzany […]