10/06/2009

iriver B20 – jedyny w Polsce odtwarzacz DAB+

Na początku czerwca w Polsce rozpoczęły się testy cyfrowej radiofonii w standardzie DAB+. Odbiór sygnału radiowego możliwy będzie za pomocą iriver B20 – obecnie jedynego na polskim rynku przenośnego urządzenia DAB+.

Iriver B20 jest pierwszym urządzeniem przenośnym na polskim rynku, które oferuje odbiór cyfrowego radia w standardzie DAB+. Wyposażono go w mini antenę wysokiej czułości, która zapewnia optymalną jakość sygnału. Urządzenie umożliwia m.in. nagrywanie dźwięku z radia, jest także kompatybilne ze standardem DAB/DMB. Ponadto pełni funkcję typowego odtwarzacza multimedialnego, obsługując pliki MP3, WMA, OGG, MPEG, WMV, AVI, JPEG, TXT oraz FLASH.

b20_010

Rozpoczęte we Wrocławiu i okolicach testy radiofonii cyfrowej DAB+ potrwają do końca listopada 2009, jednak przewiduje się możliwość ich przedłużenia i przekształcenia w stałą emisję. Obecnie nadawane cyfrowo są Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Sport i Radio Wrocław Kultura, a niebawem emisje testowe rozpocznie RMF FM oraz prawdopodobnie Grupa Radiowa Agory.

iriver_b20_white_hires

DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) to nowa wersja standardu cyfrowej radiofonii DAB, odróżniającą się od poprzednika około dwukrotnie większą wydajnością. Pozwala na emisję większej ilości programów radiowych w b20_w007jednym pasmie wraz z wieloma dodatkowymi usługami (np. zdjęciami, prezentacjami multimedialnymi, Electronic Program Guide, Traffic Message Channel). DAB+ wykorzystuje nowy standard kompresji dźwięku AAC+, zachowujący wysoką jakość dźwięku przy niskiej częstotliwości próbkowania (bitrate). Ponadto eliminuje problemy z odbiorem w ruchu z dużą prędkością oraz w warunkach zaniku fal radiowych. Technologia DAB+ została zarekomendowana przez Polske Forum Radiofonii Cyfrowej jako najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla cyfrowych przekazów radiowych w Polsce.

Cyfrowe radio w standardzie DAB+ jest powszechnie dostepne m.in. w Belgii, Danii, Niemczech, Norwegii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W 2009 roku radiofonię cyfrową wykorzystującą technologię DMB (będącą częścią standardu DAB/DAB+) zamierza uruchomić także Francja. Poza Europą system z powodzeniem działa w takich krajach jak Australia, Kanada, Chiny, Singapur czy Korea Południowa.

Cena detaliczna odtwarzacza iriver B20 z wbudowaną pamięcią 4GB wynosi 569 złotych. Dystrybutorem produktów iriver w Polsce jest firma MIP.

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...