Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

10/06/2009

iriver B20 – jedyny w Polsce odtwarzacz DAB+

Na początku czerwca w Polsce rozpoczęły się testy cyfrowej radiofonii w standardzie DAB+. Odbiór sygnału radiowego możliwy będzie za pomocą iriver B20 – obecnie jedynego na polskim rynku przenośnego urządzenia DAB+.

Iriver B20 jest pierwszym urządzeniem przenośnym na polskim rynku, które oferuje odbiór cyfrowego radia w standardzie DAB+. Wyposażono go w mini antenę wysokiej czułości, która zapewnia optymalną jakość sygnału. Urządzenie umożliwia m.in. nagrywanie dźwięku z radia, jest także kompatybilne ze standardem DAB/DMB. Ponadto pełni funkcję typowego odtwarzacza multimedialnego, obsługując pliki MP3, WMA, OGG, MPEG, WMV, AVI, JPEG, TXT oraz FLASH.

b20_010

Rozpoczęte we Wrocławiu i okolicach testy radiofonii cyfrowej DAB+ potrwają do końca listopada 2009, jednak przewiduje się możliwość ich przedłużenia i przekształcenia w stałą emisję. Obecnie nadawane cyfrowo są Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Sport i Radio Wrocław Kultura, a niebawem emisje testowe rozpocznie RMF FM oraz prawdopodobnie Grupa Radiowa Agory.

iriver_b20_white_hires

DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) to nowa wersja standardu cyfrowej radiofonii DAB, odróżniającą się od poprzednika około dwukrotnie większą wydajnością. Pozwala na emisję większej ilości programów radiowych w b20_w007jednym pasmie wraz z wieloma dodatkowymi usługami (np. zdjęciami, prezentacjami multimedialnymi, Electronic Program Guide, Traffic Message Channel). DAB+ wykorzystuje nowy standard kompresji dźwięku AAC+, zachowujący wysoką jakość dźwięku przy niskiej częstotliwości próbkowania (bitrate). Ponadto eliminuje problemy z odbiorem w ruchu z dużą prędkością oraz w warunkach zaniku fal radiowych. Technologia DAB+ została zarekomendowana przez Polske Forum Radiofonii Cyfrowej jako najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla cyfrowych przekazów radiowych w Polsce.

Cyfrowe radio w standardzie DAB+ jest powszechnie dostepne m.in. w Belgii, Danii, Niemczech, Norwegii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W 2009 roku radiofonię cyfrową wykorzystującą technologię DMB (będącą częścią standardu DAB/DAB+) zamierza uruchomić także Francja. Poza Europą system z powodzeniem działa w takich krajach jak Australia, Kanada, Chiny, Singapur czy Korea Południowa.

Przeczytaj także:   X-Bee Drone 3.1 – dron do podniebnej rozrywki

Cena detaliczna odtwarzacza iriver B20 z wbudowaną pamięcią 4GB wynosi 569 złotych. Dystrybutorem produktów iriver w Polsce jest firma MIP.


Hit z gwiazdą Stranger Things w CDA Premium

Polska platforma VOD nie zwalnia tempa. Już w najbliższy czwartek zobaczymy tam film pt. “Sex to nie grzech”. Amerykański hit z Natalią Dyer, gwiazdą Stranger Things, w CDA Premium od 19 listopada. Przeczytaj także:   Serwis Gryonline.org wystawiony na Allegro

Ile kosztuje i gdzie kupić Nintendo Switch?

Nintendo na rynku konsoli do gier jest niekwestionowaną legendą. To właśnie Nintendo u samego zarania gier wideo wyznaczało kurs rozwojowy całego rynku. To firma znacząca w świecie gier od początku jego powstania. Kultowe Nintendo jest z nami także dziś z minikonsolami Switch. Przeczytaj także:   Efektowne 2.0 od Geniusza

Plus buduje sieć 5G w całej Polsce

Plus rozbuduje sieć 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców. W maju 2020 roku w 7 miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. […]

Techcity na Facebooku