10/06/2009

Nowości Apple: nowe-stare komputery, iPhone 3G S, iPhone 3.0, Snow Leopard…

Zakończyła się już doroczna konferencja Worldwide Developer Conference (WWDC), impreza przeznaczona dla programistów pracujących na rozwiązaniach firmy Apple. Na to wydarzenie czekają fani i analitycy z całego świata – jest to okazja do zaprezentowania nowości spod znaku nadgryzionego jabłka. Czym zostaliśmy zaskoczeni w tym roku?

Tak naprawdę niespodzianek było niewiele. Większość z nich była przedmiotem plotek i spekulacji, które okazały się w dużej mierze prawdziwe. Oto szybki przegląd zaprezentowanych nowości.

Nowy model iPhone – iPhone 3G S

iphone3gs

Rewolucji nie ma. Urządzenie, które ma być szybsze od poprzednika (stąd „S” w nazwie, od angielskiego „speed”) będzie obsługiwało transmisję HSDPA (możliwość pobierania danych z prędkością 7,2 MBit/s). Zaktualizowany zostanie aparat fotograficzny – teraz będzie można robić zdjęcia w rozdzielczości 3MPix i z zastosowaniem autofocusa. Nagrywać będzie można również filmy (VGA, 640×480). Urządzenie zaoferuje również kompas, integrację z systemem Nike+, szyfrowanie danych. Dłużej działać ma bateria. A wszystko na sofcie 3.0, o którym niżej.

iphone3gs2

Urządzenie dostępne będzie z dyskami 16 (199 dolarów) i 32 GB (299 dolarów). Swoją premierę będzie miał 19 czerwca. Nie wiadomo jeszcze kiedy trafi do Polski i w jakiej cenie zostanie zaoferowany przez naszych operatorów.

iPhone OS 3.0

iphone3gs3Nowe oprogramowanie dla słuchawki Apple, najważniejsze nowości:

  • MMSy;
  • Dzielenie internetu (wykorzystanie telefonu jak modemu) za pomocą USB oraz Bluetooth;
  • Kopiuj, wklej;
  • Wyszukiwarka Spotlight (kontakty, maile etc);
  • Push Notoification (działanie aplikacji w tle);
  • Wykorzystanie poziomej klawiatury w większej ilości aplikacji;
  • Wsparcie dla HTML5, autouzupełnianie danych w Safari;
  • Transakcje wewnątrz aplikacji;
  • Możliwość odnajdywania zagubionego telefonu przez MobileMe i wysyłanie wiadomości na takie urządzenie;
  • Kierunkowa nawigacja (na keynote wystąpiła firma TomTom, która swój produkt dla iPhone udostępni w wakacje).

iPhone OS 3.0 będzie darmowy dla wszystkich posiadaczy iPhone. Swój telefon zaktualizować będzie można już za kilka dni. Posiadacze iPodów Touch będą musieli zapłacić za nią niecałe 10 dolarów.

Nowości w rodzinie laptopów

Apple przedstawiło swojego nowego 15-calowego MacBooka Pro. Został wyposażony w wydajniejszą baterię (niewymienialną, pozwalającą na około 7h pracy i 1000 ładowań) oraz mniej zasobożerny ekran.

macbook

Aktualizacji doczekał się również MacBook Pro w wersji 17-calowej. Pojawił się nowy procesor (2,8GHz), wyświetlacz (taki jak w 13″) oraz 500 GB dysk twardy.

macbook3

Obniżona została cena MacBooka Air (z 1799 do 1499 dolarów), który doczekał się również szybszego procesora (2,13 GHz).

macbook2

Dziwi nieco przemianowanie 13-calowego MacBooka w MacBooka Pro. Zniknie ExpressCard, w miejscu którego pojawi się slot kart SD (dlaczego akurat te?). Kosztować będzie 1199 dolarów.

Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Ostatnie ważne informacje tegorocznego keynote dotyczyły nowego systemu operacyjnego Apple. Najlepszą wiadomością całego wydarzenia było chyba to, że aktualizacja do systemu 10.6 Snow Leopard kosztować będzie tylko 29 dolarów i pojawi się we wrześniu (cena pudełkowa – 129 dolarów).

notifyme_box20090608Nowy system ma być wydajniejszy od poprzednika. Ma się szybciej instalować (nawet do 45 proc.), a na dysku zostanie nam 6GB wolnego miejsca. Zoptymalizowano między innymi główne aplikacje: Finder, Mail.app, QuickTime (nowy wygląd).

Apple dodało wsparcie dla technologii Microsoft Exchange. Znacząco poprawić ma się również podgląd plików. System zapewnia pełne wsparcie dla 64-bitowych procesorów.

Jednocześnie od wczoraj przeglądarka internetowa Safari 4 przestałą być wersją beta. Jest rzeczywiści szybka, przeszła test ACID3 z doskonałym wynikiem.

Podsumowując. Jest o czym dyskutować :) Nowości pojawiło się trochę, część z nich wywołuje kontrowersje (choćby wspomniany przeze mnie slot kart SD), większość jednak cieszy bo oznacza obniżkę cen. A jak Wam podobają się wiadomości ze świata nadgryzionego jabłka?

PS. Zapis prezentacji można znaleźć pod tym adresem.

Artykuł pochodzi z serwisu admagazine.pl

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...