09/06/2009

Przodują zmiennoogniskowe – obiektywy według Skąpiec.pl

Idealny obiektyw to w pojęciu internauty sprzęt sygnowany logo Sigmy, Canona lub Nikona. Najlepiej gdyby był zmiennoogniskowy i zapewniał stabilizację obrazu. Do tego wszystkiego powinien kosztować od 500 do 1000 PLN.

Taki oto portret wymarzonego obiektywu wyłania się z najnowszego raportu przygotowanego przez serwis porównujący ceny Skąpiec.pl – „Preferencje zakupowe użytkowników serwisu Skapiec.pl w okresie od czerwca 2008 do maja 2009 w kategorii Obiektywy w dziale Foto”.


sigmaJeśli chodzi o markę, rozgrywkę o serca i portfele internautów wygrywa Sigma. W trakcie analizowanych 12 miesięcy uzyskał on 24,13 proc. wskazań.  Liderowi depcze jednak wyraźnie po piętach Canon, który odnotował 23,94  proc. spośród wszystkich wyborów. Co ciekawe, on sam nie może być również pewny swojej pozycji. Tuż za Canonem pojawia się bowiem Nikon (23,06 proc.). Dopiero za podium robi się nieco luźniej. Kolejny producent w rankingu – Tamron – uzyskał bowiem 12,12 proc. wskazań.

Wspomniane marki zdystansowały wyraźnie firmy takie jak: Pentax (3,48 proc.), Sony (3,31 proc.), Olympus (2,81 proc.), Tokina (2,61 proc.) czy Zeiss (1,08 proc.).

Warto podkreślić, że to właśnie parametr „Producent” jest najbardziej istotny dla potencjalnych nabywców obiektywów (42,80  proc. wszystkich wyborów).
ws1

Zmiennoogniskowy poproszę

Największą popularnością cieszą się obiektywy zmiennoogniskowe (40,66 proc. wszystkich wyborów).
Daleko za nimi uplasowały się teleobiektywy (24,88 proc. wskazań) oraz  tzw. stałki (obiektywy stałoogniskowe – 19,78 proc.).

Poza podium znalazły się następujące wartości:
– Makro (7,87 proc.)
– Szerokokątny (5,14 proc.)
– Rybie oko (1,33 proc.)

Jeśli bagnet to Canona

Jeśli chodzi o poszukiwany typ mocowania obiektywu, prym wiodą bagnety Canon EF (35,66 proc. wszystkich canowyborów). Można je stosować bez ograniczeń do wszystkich lustrzanek cyfrowych Canon EOS. Nieco rzadziej wybierane są bagnety Nikon F (33,82 proc.). Na trzecim miejscu uplasowały się bagnety Sony AF (13,97 poroc.), a poza podium Pentax KAF (12,45 proc.).

Warto wspomnieć o mocowaniu 4/3, z którego korzystają wszystkie cyfrowe lustrzanki Olympusa. Bagnety te mają jednak zastosowanie także w przypadku innych producentów.  Według wyborów użytkowników serwisu Skąpiec.pl odnotowały one 3,73 proc. wskazań.

Większość internautów korzystających ze Skąpiec.pl preferuje obiektywy zapewniające stabilizację obrazu (77,09 proc. wskazań).  Nic dziwnego. To jedna z najbardziej przydatnych funkcji obiektywu.  Wprawdzie niweluje tylko drgania określonej wielkości, ale i tak dzięki jej zastosowaniu można uzyskać nieporuszone zdjęcia już przy czasach 1/10 s.

Niższa cena wygrywa

poodMimo że cena odgrywa, pod względem istotności, znikomą rolę na tle pozostałych parametrów (zaledwie 1,77 proc.) potencjalni nabywcy obiektywów skłaniają się raczej ku tańszym modelom.

Najbardziej popularnym  przedziałem cenowym jest przedział od 500 do 1000 zł (26,78 proc. wskazań). Kolejnym pod względem popularności okazał się przedział od 1000 do 1500 zł  (19,99 proc wszystkich wyborów). Na trzecim miejscu uplasował się  przedział od 2000 do 4000 zł (17,90 proc.).

Użytkownicy serwisu Skąpiec.pl najrzadziej sięgają po obiektywy z najwyższej półki cenowej: powyżej 10000 zł  (5,47 proc.).

Skąpiec.pl

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...