Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

21/07/2009

Onkyo deklasuje Denona

Japoński Denon jest uznawanym w świecie producentem systemów multikanałowych, od którego wymaga się wiele i, jak było dotychczas, sporo się otrzymuje.  W bieżącym sezonie firma postanowiła zmienić nieco numerację swoich produktów. Zamiast poziomów „15” i „17” pojawił się poziom „16”, co pozwoliło producentowi na przewartościowanie swoich produktów w najniższym przedziale cenowym.

Podobnie w zakresie urządzeń ze średniego zakresu, cena linii „23” powędrowała w górę z 799€ za 2309 na 899€ za 2310. Rodzi się więc pytanie – czy nowe produkty oferują wystarczająco wiele za swoją cenę?

Onkyo TX-SR 607

By dowiedzieć się  więcej o tym co w podobnych przedziałach cenowych oferują konkurenci, przyjrzano się bliżej amplitunerom firmy Onkyo, której oferta jest najbardziej podobna do tej którą oferował dotychczas Denon. Warto w tym miejscu wspomnieć o wspólnych korzeniach obu firm. Wystarczy przyjrzeć się uważnie starej nazwie Onkyo – „Osaka Denki Onkyo”, po czym z wyrazu „Denki” wyjąc trzy początkowe litery „Den”, a następnie z wyrazu „Onkyo” wyjąć dwie początkowe litery „On” i  połączyć te dwa fragmenty co pozwoli nam rozszyfrować pochodzenie marki „Denon”. Przypadek to czy jednak historyczna nić łącząca obie firmy? Skoro więc marka „Onkyo” funkcjonuje w świecie 63 lata to można spróbować tutaj obalić teorię mówiącą o ponad stu letniej historii marki „Denon”.

Przyjrzano się  bardzo uważnie funkcjom i parametrom technicznym urządzeniom oferowanym przez obu producentów (niemal braci przyrodnich), pozwalając sobie na porównanie urządzeń których ceny (według sugestii producenta) znacznie się od siebie różnią. Zwrócono uwagę na podstawowe parametry techniczne jak: moc wyjściowa na kanał, pobór mocy, pasmo przenoszenia wzmacniaczy i oferowany przez nie odstęp sygnału od zakłóceń.

Okazało się, że standardowe porównanie produktów, jakie doskonale sprawdzało się  w poprzednich sezonach w tym roku traci sens.

Przeczytaj także:   ACULON T11 - lornetka na każdą okazję

Po pierwsze tanie i średnio-tanie produkty Denona produkowane są w Chinach natomiast Onkyo wytwarzane są w Malezji.

Onkyo TX-SR507

Układy zasilające i parametry techniczne są w Onkyo lepsze, co dziwi biorąc pod uwagę bardzo nośne marketingowo nazwy super obwodów jakie odnajdujemy w opisach Denona np. „Minimum Signal Path”, czy „Direct Mechanical Ground Construction”. Brzmi to super, ale działa słabiej niż porządnie skonstruowane wzmacniacze w Onkyo, które nie chełpią się technologiami o przydługich nazwach. Parametry wzmacniaczy mocy modelu TX-SR507 są lepsze niż wzmacniaczy jakie umieszczono w AVR-2310.

Amplitunery Onkyo, nawet ten kosztujący niemal najtaniej w całej stawce potrafi współpracować  z kolumnami o impedancji 4Ω, czego nie potrafi nawet kosztujący najdrożej amplituner Denona.

Podobnie jest z uniwersalnym jednoprzewodowym podłączeniem zewnętrznych urządzeń audio/wideo jak: iPod, tuner DAB, czy Bluetooth, które pozwala sterować tymi urządzeniami z pilota od amplitunera i zapobiega kablowemu bałaganowi.

Nawet najtańszy amplituner Onkyo wyposażony w tryb Powered Zone2 (nagłośnienie dodatkowego pomieszczenia z różnym poziomem głośności i z różnego źródła niż w pomieszczeniu głównym) ma specjalnie do tego celu przeznaczone wyjście głośnikowe. W amplitunerach Denon’a również występuje ta funkcja jednak konfigurując system musimy wybrać czy szóste i siódme wyjście głośnikowe pracować będzie jako kanał: surround back, Zone 2 czy Bi-amping. Jeżeli chcemy na chwilę zrezygnować z Zone 2, a odtworzyć sobie film, w systemie 7.1 konieczne będzie fizyczne przełączenie głośników. W Onkyo nie ma tego problemu. Kolumny surround back mogą być na stałe podłączone do odpowiedniego wyjścia, a przełączenie między trybem Zone2, a trybem 7.1 następuje wyłącznie w przedwzmacniaczu, bez konieczności manipulowania przy gniazdach głośnikowych.

Porównanie TX-SR507 i AVR-1910

Oczywiście są  także cechy które występują w konstrukcjach obu producentów czy wyłącznie w amplitunerach marki Denon. Ale bez względu na porównywane modele przewaga Onkyo była porażająca. Przyznając jeden punkt za każdą cechę niedostępną u przeciwnika, a dwa punkty za cechę o istotnym znaczeniu także niedostępną u przeciwnika uzyskano następujące wyniki porównania: TX-SR607 z AVR-2310 wynik 17:9, TX-SR507 z AVR-1910 wynik: 16:9.

Przeczytaj także:   EaseUS Data Recovery Wizard - odzyskuje utracone dane

Porównanie TX-SR607 i AVR-2310

Porównując właściwości Onkyo TX-SR507 i AVR-1910 trudno znaleźć uzasadnienie tak znacznej różnicy w cenie między produktami, a jeszcze większe zdumienie budzi tysiąc złotowa różnica w cenie między Onkyo TX-SR607 a Denonem AVR-2310.

źródło: EIC
Polub nas na >> Facebooku <<


Najlepsze bajki i filmy dla dzieci w CDA Premium

CDA Premium to jedna z najpopularniejszych platform z filmami w Polsce. Rodzimy serwis VOD nie oddaje pola największym i poczyna sobie bez kompleksów, a w niektórych kategoriach filmów wydaje się być  bezkonkurencyjny. Tak jest na przykład z kinem familijnym. A że przez epidemię czeka nas długie siedzenie w domach (skumulowana przerwa świąteczno-noworoczna i ferie) , […]

Według ostatnich spekulacji Google może stracić więcej niż Huawei

Zaskakujące spekulacje Huawei mogą być koszmarem dla jednego z gigantów – Google. Drugi co do wielkości producent smartfonów na świecie ogłosił „walkę” z systemem Android. Do tej pory Google był dość ambiwalentny – Stany Zjednoczone ograniczyły dostęp Huawei do najlepszych chipsetów, sygnalizując gwałtowny spadek liczby ich urządzeń w kraju. To jednak może się wkrótce zmienić. […]

Cashback od Goodie czyli jak z zakupów wycisnąć więcej

W czasie kryzysu, rosnącej drożyzny i niepewności na rynku pracy dyscyplina w wydatkach to podstawa. Tak samo, jak szukanie okazji na zaoszczędzenie przysłowiowych paru „groszu”. I nie tylko o promocje chodzi, ale też narzędzia, które pozwolą odzyskać choć część wydawanej przez nas kasy. Jednym z nich jest Goodie, które oferuje tzw. cashback lub jak wolą inni […]

Techcity na Facebooku