21/07/2009

Onkyo deklasuje Denona

Japoński Denon jest uznawanym w świecie producentem systemów multikanałowych, od którego wymaga się wiele i, jak było dotychczas, sporo się otrzymuje.  W bieżącym sezonie firma postanowiła zmienić nieco numerację swoich produktów. Zamiast poziomów „15” i „17” pojawił się poziom „16”, co pozwoliło producentowi na przewartościowanie swoich produktów w najniższym przedziale cenowym.

Podobnie w zakresie urządzeń ze średniego zakresu, cena linii „23” powędrowała w górę z 799€ za 2309 na 899€ za 2310. Rodzi się więc pytanie – czy nowe produkty oferują wystarczająco wiele za swoją cenę?

Onkyo TX-SR 607

By dowiedzieć się  więcej o tym co w podobnych przedziałach cenowych oferują konkurenci, przyjrzano się bliżej amplitunerom firmy Onkyo, której oferta jest najbardziej podobna do tej którą oferował dotychczas Denon. Warto w tym miejscu wspomnieć o wspólnych korzeniach obu firm. Wystarczy przyjrzeć się uważnie starej nazwie Onkyo – „Osaka Denki Onkyo”, po czym z wyrazu „Denki” wyjąc trzy początkowe litery „Den”, a następnie z wyrazu „Onkyo” wyjąć dwie początkowe litery „On” i  połączyć te dwa fragmenty co pozwoli nam rozszyfrować pochodzenie marki „Denon”. Przypadek to czy jednak historyczna nić łącząca obie firmy? Skoro więc marka „Onkyo” funkcjonuje w świecie 63 lata to można spróbować tutaj obalić teorię mówiącą o ponad stu letniej historii marki „Denon”.

Przyjrzano się  bardzo uważnie funkcjom i parametrom technicznym urządzeniom oferowanym przez obu producentów (niemal braci przyrodnich), pozwalając sobie na porównanie urządzeń których ceny (według sugestii producenta) znacznie się od siebie różnią. Zwrócono uwagę na podstawowe parametry techniczne jak: moc wyjściowa na kanał, pobór mocy, pasmo przenoszenia wzmacniaczy i oferowany przez nie odstęp sygnału od zakłóceń.

Okazało się, że standardowe porównanie produktów, jakie doskonale sprawdzało się  w poprzednich sezonach w tym roku traci sens.

Przeczytaj także:   Dwa zaawansowane "gryzonie"

Po pierwsze tanie i średnio-tanie produkty Denona produkowane są w Chinach natomiast Onkyo wytwarzane są w Malezji.

Onkyo TX-SR507

Układy zasilające i parametry techniczne są w Onkyo lepsze, co dziwi biorąc pod uwagę bardzo nośne marketingowo nazwy super obwodów jakie odnajdujemy w opisach Denona np. „Minimum Signal Path”, czy „Direct Mechanical Ground Construction”. Brzmi to super, ale działa słabiej niż porządnie skonstruowane wzmacniacze w Onkyo, które nie chełpią się technologiami o przydługich nazwach. Parametry wzmacniaczy mocy modelu TX-SR507 są lepsze niż wzmacniaczy jakie umieszczono w AVR-2310.

Amplitunery Onkyo, nawet ten kosztujący niemal najtaniej w całej stawce potrafi współpracować  z kolumnami o impedancji 4Ω, czego nie potrafi nawet kosztujący najdrożej amplituner Denona.

Podobnie jest z uniwersalnym jednoprzewodowym podłączeniem zewnętrznych urządzeń audio/wideo jak: iPod, tuner DAB, czy Bluetooth, które pozwala sterować tymi urządzeniami z pilota od amplitunera i zapobiega kablowemu bałaganowi.

Nawet najtańszy amplituner Onkyo wyposażony w tryb Powered Zone2 (nagłośnienie dodatkowego pomieszczenia z różnym poziomem głośności i z różnego źródła niż w pomieszczeniu głównym) ma specjalnie do tego celu przeznaczone wyjście głośnikowe. W amplitunerach Denon’a również występuje ta funkcja jednak konfigurując system musimy wybrać czy szóste i siódme wyjście głośnikowe pracować będzie jako kanał: surround back, Zone 2 czy Bi-amping. Jeżeli chcemy na chwilę zrezygnować z Zone 2, a odtworzyć sobie film, w systemie 7.1 konieczne będzie fizyczne przełączenie głośników. W Onkyo nie ma tego problemu. Kolumny surround back mogą być na stałe podłączone do odpowiedniego wyjścia, a przełączenie między trybem Zone2, a trybem 7.1 następuje wyłącznie w przedwzmacniaczu, bez konieczności manipulowania przy gniazdach głośnikowych.

Porównanie TX-SR507 i AVR-1910

Oczywiście są  także cechy które występują w konstrukcjach obu producentów czy wyłącznie w amplitunerach marki Denon. Ale bez względu na porównywane modele przewaga Onkyo była porażająca. Przyznając jeden punkt za każdą cechę niedostępną u przeciwnika, a dwa punkty za cechę o istotnym znaczeniu także niedostępną u przeciwnika uzyskano następujące wyniki porównania: TX-SR607 z AVR-2310 wynik 17:9, TX-SR507 z AVR-1910 wynik: 16:9.

Przeczytaj także:   Samsung wprowadza telefon Samsung Jet

Porównanie TX-SR607 i AVR-2310

Porównując właściwości Onkyo TX-SR507 i AVR-1910 trudno znaleźć uzasadnienie tak znacznej różnicy w cenie między produktami, a jeszcze większe zdumienie budzi tysiąc złotowa różnica w cenie między Onkyo TX-SR607 a Denonem AVR-2310.

źródło: EIC
Polub nas na >> Facebooku <<

W jaki sposób działa VPN?

Korzystając z Internetu pewnie nie raz słyszałeś określenie sieci VPN. Te trzy literki mogą być dla Ciebie znane, ponieważ sam korzystasz z tego typu usług. Jeśli jednak skrót ten obił Ci się o uszy i nie masz pojęcia co one oznaczają to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule dowiesz się czym jest sieć VPN, do czego […]

Przed czym uchroni Twój biznes dobra firma rekrutacyjna w Krakowie?

Krakowscy pracodawcy w ostatnich latach mieli bardzo poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Sytuacja wcale nie poprawiła się wraz z wybuchem pandemii – Polska nadal ma drugi najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej, natomiast Kraków należy pod tym względem do czołówki polskich miast. To dostateczny argument przemawiający za tym, aby przy uzupełnianiu wakatów korzystać ze […]

Epidemia i śmiercionośne wirusy w CDA Premium

Minął rok odkąd po świecie rozlała się epidemia wirusa SARS-CoV-2, a my mamy uczucie deja vu. Rządy większości krajów europejskich przywracają obostrzenia, wraca w mniejszym lub większym stopniu znany z ubiegłego roku lockdown, wracają wątpliwości. Wiele osób sięga w takiej sytuacji po filmy nawiązujące do postapokaliptycznych wizji z „tajemniczym wirusem” w tle. Jedni, bo lubią […]