08/08/2009

Sony Cyber-shot TX1 i WX1 z przetwornikiem Exmor R

Fundamentem w nowych aparatach Sony jest przetwornik obrazu Exmor R CMOS o efektywnej rozdzielczości 10,2 megapiksela, który w parze z procesorem obrazu Sony BIONZ zapewnia także dużą szybkość wykonywania zdjęć. Konstrukcja przetwornika Exmor R umożliwia przechwycenie większej ilości światła niż w przypadku standardowych rozwiązań CMOS, co przekłada się na większą czułość i mniejsze szumy w obrazie.

Sony WX1

Połączenie przetwornika Exmor R i procesora BIONZ pozwoliło także na wprowadzenie specjalnego trybu panoramy, w którym wystarczy nacisnąć spust migawki, a następnie przemieszczać aparat poziomo albo pionowo. Urządzenie automatycznie wykonuje wówczas serię zdjęć i może zarejestrować obraz z pola widzenia sięgającego 256° w modelu WX1. W TX1 pole widzenia jest mniejsze i wynosi 185°.

Migawka modeli TX1 i WX1 umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 10 klatek na sekundę – większą niż w niektórych profesjonalnych lustrzankach cyfrowych.

Sony TX1

W wykonaniu z ręki ostrych, wyraźnych fotografii pomaga optyczny stabilizator obrazu SteadyShot, a dzięki technologiom rozpoznawania twarzy i funkcji rozpoznawania uśmiechu łatwiej jest uzyskać udane zdjęcia portretowe z uśmiechem na twarzy.

W trybie zdjęć z ręki o zmierzchu aparat wykonuje serię sześciu zdjęć, po czym nakłada je, tworząc jeden zoptymalizowany obraz z radykalnie osłabionymi szumami. Można też wybrać tryb wyraźnego ruchu, ułatwiający rejestrację ruchomych obiektów przy słabym oświetleniu i zmniejszający poziom szumów.

Sony WX1

Omawiane modele mają funkcję zapisu udźwiękowionego filmu HD 720p z szybkością 30 klatek na sekundę. Dzięki niej można uwiecznić ważny moment w formacie HD mimo braku kamery Handycam.

Modele Cyber-shot TX1 i WX1 posiadają możliwość podłączenia do oferowanej oddzielnie stacji Party-shot IPT-DS1, która wychwytuje obecność ludzi i wykonuje automatycznie zdjęcia. Stacja ma możliwość obracania się o 360°, wykonuje również ruchy góra-dół.

Cyber-shot TX1 ma 14,1 mm grubości w najwęższym miejscu. Ważnym elementem aparatu TX1 jest duży, 3-calowy, panoramiczny ekran dotykowy Clear Photo LCD Plus z nowym systemem obsługi. Często używane funkcje, jak ustawienia lampy błyskowej lub czułości ISO, można przeciągnąć do specjalnego, łatwo dostępnego menu.

Sony TX1

Sony WX1W Cyber-shot WX1 uzupełnieniem przetwornika obrazu Exmor R CMOS i procesora BIONZ  jest skonstruowany przez Sony obiektyw G o 5-krotnym zoomie optycznym. Minimalna ogniskowa wynosi 24 mm, dzięki czemu kadr staje się pojemniejszy. Obiektyw wyróżnia się dużą jasnością – f/2,4 przy najkrótszej ogniskowej. Oznacza to, że do przetwornika dociera więcej światła niż w innych aparatach kompaktowych, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć wykonywanych w słabym świetle.

WX1 kosztuje 350$ (1000 zł), natomiast zakup TX1 to wydatek 380$ (1100 zł). Decydując się na dokupienie Party-shot IPT-DS1 wydamy 150$ (430 zł).

Udostępnij ten artykuł...

Pandemia zwiększyła ryzyko wyłudzenia danych w Internecie

W przypadającym 12 października Dniu Bezpiecznego Komputera, warto zwrócić uwagę, że do 71% wzrósł odsetek użytkowników świadomych grożących im cyberzagrożeń. Nadal jednak nie wszyscy nauczyli się korzystać z rozwagą z dostępu do sieci i mogą paść ofiarą nieuprawnionego wykorzystania ich personaliów. Jeszcze przed wybuchem pandemii dla wielu osób „bycie online” było stanem tak naturalnym, że […]

Udostępnij ten artykuł...

Czym kierować się dobierając etui do smartfona? Podpowiadamy!

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj codzienność bez smartfonów. Trudno także zabezpieczyć nowoczesny sprzęt bez odpowiedniego etui do smartfona. Wysokiej klasy smartfony to przecież niemały wydatek, dlatego rozsądnie jest wraz z zakupem nowego sprzętu pomyśleć o chroniącym go przed uszkodzeniami wyposażeniu. Jakie etui spisują się tutaj najlepiej? Sprawdziliśmy wybrane rozwiązania dedykowane popularnym modelom Etui Samsung Galaxy A52 […]

Udostępnij ten artykuł...

W Polsce działa 51 000 e-sklepów

W połowie września liczba e-sklepów zarejestrowanych w Polsce wyniosła 51 tysięcy. Jednak 75% z nich znajduje się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Dużym problemem w e-commerce jest porzucanie koszyków przez klientów – robi tak aż 70 proc. Polaków. Liczba sklepów internetowych w Polsce niezmiennie rośnie, a w ciągu ostatnich trzech lat wzrost ten […]

Udostępnij ten artykuł...