03/09/2009

Bezpieczeństwo w społecznościach internetowych

Z opublikowanych w zeszłym tygodniu wyników ankiety „Bezpieczeństwo w Społecznościach Internetowych” (Bringing Social Security to the Online Community) wynika, że pomimo wysokiej świadomości zagrożeń czyhających na członków społeczności internetowych, bardzo niewielu z nich podejmuje działania zmierzające do zabezpieczenia się przed przestępstwami online. Ankieta została przeprowadzona online w drugim kwartale 2009 roku. Badaniem objęto 250 losowo wybranych osób – użytkowników serwisów społecznościowych z USA.

Wyniki badania nie napawają optymizmem. Pomimo, iż większość użytkowników serwisów społecznościowych została dotknięta skutkami zagrożeń internetowych, tylko jedna trzecia z nich podejmuje działania zmierzające do zapewnienia sobie bezpieczeństwa online.

Ankietowani wykazali zaniepokojenie wzrastającą ilością spamu, złośliwego oprogramowania oraz nasileniem się ataków phishingowych. Prawie połowa badanych obawia się kradzieży tożsamości.

Aż 86% badanych zadeklarowało korzystanie z serwisów społecznościowych w domu lub w pracy. Mimo wzrastającej popularności społeczności internetowych, większość ich użytkowników nie stosuje nawet najbardziej podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak:

 • Zmiana hasła – 64% badanych robi to nieregularnie lub nigdy
 • Dostosowanie ustawień prywatności – 57% nie robi tego nigdy lub zdarza im się to nieregularnie
 • Informowanie administratora serwisu społecznościowego o napotkanych zagrożeniach – aż 90% badanych zatrzymuje te informacje dla siebie lub informuje jedynie o niektórych przypadkach.

– Wraz ze wzrostem liczby internautów angażujących się w życie społeczności internetowych wzrasta liczba zagrożeń, na które muszą oni uważać. Cyberprzestępcy nie śpią i gotowi są wykorzystać każdą okazję – powiedział Donovan Neale-May, dyrektor wykonawczy Rady CMO (Chief Marketing Officer Council – Rada Dyrektorów Marketingu). – Występujące coraz częściej naruszenia bezpieczeństwa dotykające popularnych portali społecznościowych utwierdzają nas tylko w przekonaniu, że użytkownicy tych serwisów nie mogą czuć się bezpieczni. Dlatego tak ważne jest promowanie swoistej kultury bezpieczeństwa wśród członków społeczności internetowych – dodał.

Przeczytaj także:   Kompaktowa kamera Sanyo Dual Xacti DMX-CS1

Oprócz oczywistych zagrożeń, wymienionych wcześniej, wyniki ankiety wskazują na szereg innych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z serwisów społecznościowych, mogących wyrządzić spore szkody niechronionym lub nieostrożnym użytkownikom:

 • 21% użytkowników bez wahania akceptuje zaproszenia do grona znajomych pochodzące od osób, których nie rozpoznają
 • Ponad połowa udostępnia swoje komputery znajomym, by ci mogli zalogować się w serwisach społecznościowych
 • 64% użytkowników klika na linki nadesłane przez innych członków społeczności
 • 26% użytkowników udostępnia pliki wśród znajomych z portalu społecznościowego

W wyniku tych praktyk wielu użytkowników doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa lub wystawiło się na różne zagrożenia:

 • Prawie 20% doświadczyło kradzieży tożsamości
 • 47% zostało ofiarami działania złośliwego oprogramowania
 • 55% naraziło się na atak phishingowy

– Fakt, że internauci zdają sobie sprawę z ryzyka, a mimo to nie podejmują nawet podstawowych kroków gwarantujących im niezbędne minimum bezpieczeństwa, stanowi interesujące wyzwanie dla takich firm jak AVG, której zadaniem jest stworzenie bezpiecznej społeczności wirtualnej – powiedział Siobhan MacDermott, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Relacji Inwestorskich AVG Technologies. – AVG żywi nadzieję, że możliwa jest zmiana mentalności użytkowników serwisów społecznościowych. Przygotowana przez nas kampania viralowa „Data Snatchers” ma zwrócić uwagę członków społeczności internetowych na problem bezpieczeństwa w sieci oraz wyposażyć ich w podstawowe narzędzia, które pozwolą im czuć się bezpiecznie nawet tam, gdzie są najbardziej narażeni na ataki cyberprzestępców – mówi MacDermott.

Kampania „Data Snatchers” polega na połączeniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych z bezpiecznymi praktykami opartymi na zdrowym rozsądku podczas korzystania z portali społecznościowych. Dlatego oprócz pobierania i instalowania darmowego oprogramowania antywirusowego (dostępnego na http://avgfree.com), AVG zachęca Internautów do zrobienia 6 prostych kroków ku bezpieczeństwu:

 1. Jeżeli nie dysponujesz programem skanującym strony internetowe (np. darmowym AVG LinkScanner®), który weryfikuje bezpieczeństwo witryn jeszcze zanim klikniesz na link, blokuj wyskakujące okienka.
 2. Nigdy nie udostępniaj swoich poufnych danych personalnych (numer dowodu, konta bankowego etc.). Serwisy społecznościowe nie wymagają od swoich członków informacji tego typu (wyjątkiem są płatne serwisy, np. randkowe).
 3. Zmieniaj swoje hasła dostępu przynajmniej raz w miesiącu. Nie rób tego w sytuacji, kiedy otrzymasz mail nakłaniający Cię do tego – to może być działanie mające na celu kradzież Twoich danych dostępowych.
 4. Nie pozwalaj swoim kolegom/koleżankom logować się do serwisów społecznościowych z Twojego komputera. Jeżeli nie stosują się oni do zaleceń bezpieczeństwa, może Cię spotkać przykra niespodzianka w postaci infekcji. Unikaj również logowania się na swoje konto na komputerze innego użytkownika.
 5. Nigdy nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł. Co najmniej raz na tydzień staraj się czyścić historię przeglądanych stron.
 6. Nie akceptuj zaproszeń do grona znajomych od osób, których nie znasz.
Przeczytaj także:   Natec Boxer - potrójne zabezpieczenie laptopa

Pełne podsumowanie i prezentacja badań są dostępne na stronie www.avgnews.com

W jaki sposób działa VPN?

Korzystając z Internetu pewnie nie raz słyszałeś określenie sieci VPN. Te trzy literki mogą być dla Ciebie znane, ponieważ sam korzystasz z tego typu usług. Jeśli jednak skrót ten obił Ci się o uszy i nie masz pojęcia co one oznaczają to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule dowiesz się czym jest sieć VPN, do czego […]

Przed czym uchroni Twój biznes dobra firma rekrutacyjna w Krakowie?

Krakowscy pracodawcy w ostatnich latach mieli bardzo poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Sytuacja wcale nie poprawiła się wraz z wybuchem pandemii – Polska nadal ma drugi najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej, natomiast Kraków należy pod tym względem do czołówki polskich miast. To dostateczny argument przemawiający za tym, aby przy uzupełnianiu wakatów korzystać ze […]

Epidemia i śmiercionośne wirusy w CDA Premium

Minął rok odkąd po świecie rozlała się epidemia wirusa SARS-CoV-2, a my mamy uczucie deja vu. Rządy większości krajów europejskich przywracają obostrzenia, wraca w mniejszym lub większym stopniu znany z ubiegłego roku lockdown, wracają wątpliwości. Wiele osób sięga w takiej sytuacji po filmy nawiązujące do postapokaliptycznych wizji z „tajemniczym wirusem” w tle. Jedni, bo lubią […]