23/09/2009

Rejestracja do konkursu Imagine Cup 2010 rozpoczęta

Można się już rejestrować do tegorocznej, ósmej edycji konkursu technologicznego Imagine Cup. Studenci z Polski, którzy chcą spróbować swoich sił w międzynarodowym konkursie i zaprezentować swoje innowacyjne projekty, mogą dokonać rejestracji oraz znaleźć najświeższe informacje na stronie www.imaginecup.pl. Microsoft ogłosił pierwsze trzy kategorie, w których zmierzą się studenci startujący w Imagine Cup 2010. Są to „Projektowanie oprogramowania”, „Projektowanie gier” oraz „Media cyfrowe”. Wkrótce poznamy następne kategorie konkursowe. Finały światowe Imagine Cup 2010 odbędą się w lipcu przyszłego roku w Polsce.

„Konkurs Imagine Cup daje równe szanse osiągnięcia sukcesu każdemu studentowi, niezależnie od tego czy studiuje w renomowanej uczelni, czy w plasującej się na dalszych pozycjach w rankingach. Liczą się przede wszystkim pomysł, który podyktuje wyobraźnia i kreatywność, znajomość technologii, determinacja w realizacji projektu i ciężka praca. Sam udział w konkursie to już sukces, ponieważ jest dowodem na to, że się ma pasję” – powiedziała Jolanta Koszelew, Prodziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

logo_ic2010W trakcie eliminacji i kolejnych etapów konkursu Imagine Cup studenci rozwiązują zadania informatyczne i tworzą aplikacje. To jednak nie wszystko. Wykorzystują w ten sposób technologię oraz możliwości, jakie stwarza, a także swoją kreatywność, by odpowiedzieć na konkretne problemy, z jakimi boryka się świat w XXI wieku. Motto przewodnie konkursu, podobnie jak w roku ubiegłym, brzmi: „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”. Te problemy zostały zidentyfikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Milenijnych Celach Rozwoju.

To między innymi:

 • eliminacja skrajnego ubóstwa i głodu,
 • zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym,
 • promowanie równości płci i awansu społecznego kobiet.

Stawiając przed studentami takie wyzwanie, Microsoft jednocześnie inspiruje do realizacji pomysłów i idei, dzięki którym rozwiązania technologiczne mogą zaadresować realne problemy współczesnego świata i narodów.

„Imagine Cup to nie tylko zawody i współzawodnictwo, ale także droga do przyszłego sukcesu uczestników. Udział w tej jedynej w swoim rodzaju rywalizacji pozwala realizować ciekawe pomysły, zaistnieć w branży technologicznej, wyzwolić swój talent i kreatywność. Bardzo cieszę się, że coraz więcej studentów z Polski startuje w Imagine Cup. W tym roku okazja ku temu jest jeszcze większa, ponieważ to naszemu krajowi przypadł zaszczyt organizowania światowych finałów” – powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale Microsoft.

W Polsce Imagine Cup już od dwóch lat jest organizowany w ścisłej współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego (IWP), pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Dodatkowo w tym roku sponsorami polskiej edycji konkursu Imagine Cup zostały firma Dell oraz PTK Centertel, operator sieci Orange, które ufundują nagrody dla zwycięzców finałów krajowych w kategorii „Projektowanie oprogramowania”.

IWP, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, będzie dbał o to, by rozwiązania konkursowe w kategorii „Projektowanie oprogramowania” były nie tylko zaawansowane technicznie i innowacyjne, ale też ciekawe pod względem użytkowym i estetycznym. Konkurs jest również swego rodzaju inkubatorem innowacyjności i przedsiębiorczości. Imagine Cup to nie tylko technologia i równie ważny design, to także szansa na zmierzenie potencjału biznesowego swoich rozwiązań. Polscy studenci mogą rejestrować się do konkursu poprzez stronę www.imaginecup.pl.

W zakończonym w lipcu Imagine Cup 2009, którego finały odbyły się w Egipcie, polskie zespoły trzy razy wchodziły na podium. Pierwsze miejsce i nagrodę specjalną ufundowaną przez pierwszą damę Egiptu H. E. Suzanne Mubarak otrzymał poznański zespół kAMUflage. Ponadto Polacy zdobyli dwa drugie miejsca: w kategorii „MashUp” na podium stanął Monastery of Innovations, a FteamS w kategorii „Interoperacyjność”. Zespół Demoscene Spirit, który startował w kategorii „Projektowanie oprogramowania”, również odniósł ogromny sukces, docierając do ścisłej czołówki i finałowej szóstki.

W ogólnoświatowych finałach w Kairze konkurowało ze sobą 444 studentów ze 149 drużyn reprezentujących 124 kraje. Polskę reprezentowało sześć zespołów.

Uczestnicy zawodów sprawdzali swoje umiejętności w 9 kategoriach:

 • Projektowanie oprogramowania,
 • Projektowanie systemów wbudowanych,
 • Projektowanie gier,
 • Technologie informatyczne,
 • MashUp,
 • Fotografia,
 • Film krótkometrażowy,
 • Design.

Więcej o konkursie Imagine Cup można przeczytać na stronie www.imaginecup.com oraz www.imaginecup.pl

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...