Można się już rejestrować do tegorocznej, ósmej edycji konkursu technologicznego Imagine Cup. Studenci z Polski, którzy chcą spróbować swoich sił w międzynarodowym konkursie i zaprezentować swoje innowacyjne projekty, mogą dokonać rejestracji oraz znaleźć najświeższe informacje na stronie www.imaginecup.pl. Microsoft ogłosił pierwsze trzy kategorie, w których zmierzą się studenci startujący w Imagine Cup 2010. Są to „Projektowanie oprogramowania”, „Projektowanie gier” oraz „Media cyfrowe”. Wkrótce poznamy następne kategorie konkursowe. Finały światowe Imagine Cup 2010 odbędą się w lipcu przyszłego roku w Polsce.
„Konkurs Imagine Cup daje równe szanse osiągnięcia sukcesu każdemu studentowi, niezależnie od tego czy studiuje w renomowanej uczelni, czy w plasującej się na dalszych pozycjach w rankingach. Liczą się przede wszystkim pomysł, który podyktuje wyobraźnia i kreatywność, znajomość technologii, determinacja w realizacji projektu i ciężka praca. Sam udział w konkursie to już sukces, ponieważ jest dowodem na to, że się ma pasję” – powiedziała Jolanta Koszelew, Prodziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
W trakcie eliminacji i kolejnych etapów konkursu Imagine Cup studenci rozwiązują zadania informatyczne i tworzą aplikacje. To jednak nie wszystko. Wykorzystują w ten sposób technologię oraz możliwości, jakie stwarza, a także swoją kreatywność, by odpowiedzieć na konkretne problemy, z jakimi boryka się świat w XXI wieku. Motto przewodnie konkursu, podobnie jak w roku ubiegłym, brzmi: „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”. Te problemy zostały zidentyfikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Milenijnych Celach Rozwoju.
To między innymi:
- eliminacja skrajnego ubóstwa i głodu,
- zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym,
- promowanie równości płci i awansu społecznego kobiet.
Stawiając przed studentami takie wyzwanie, Microsoft jednocześnie inspiruje do realizacji pomysłów i idei, dzięki którym rozwiązania technologiczne mogą zaadresować realne problemy współczesnego świata i narodów.
„Imagine Cup to nie tylko zawody i współzawodnictwo, ale także droga do przyszłego sukcesu uczestników. Udział w tej jedynej w swoim rodzaju rywalizacji pozwala realizować ciekawe pomysły, zaistnieć w branży technologicznej, wyzwolić swój talent i kreatywność. Bardzo cieszę się, że coraz więcej studentów z Polski startuje w Imagine Cup. W tym roku okazja ku temu jest jeszcze większa, ponieważ to naszemu krajowi przypadł zaszczyt organizowania światowych finałów” – powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale Microsoft.
W Polsce Imagine Cup już od dwóch lat jest organizowany w ścisłej współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego (IWP), pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki.
Dodatkowo w tym roku sponsorami polskiej edycji konkursu Imagine Cup zostały firma Dell oraz PTK Centertel, operator sieci Orange, które ufundują nagrody dla zwycięzców finałów krajowych w kategorii „Projektowanie oprogramowania”.
IWP, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, będzie dbał o to, by rozwiązania konkursowe w kategorii „Projektowanie oprogramowania” były nie tylko zaawansowane technicznie i innowacyjne, ale też ciekawe pod względem użytkowym i estetycznym. Konkurs jest również swego rodzaju inkubatorem innowacyjności i przedsiębiorczości. Imagine Cup to nie tylko technologia i równie ważny design, to także szansa na zmierzenie potencjału biznesowego swoich rozwiązań. Polscy studenci mogą rejestrować się do konkursu poprzez stronę www.imaginecup.pl.
W zakończonym w lipcu Imagine Cup 2009, którego finały odbyły się w Egipcie, polskie zespoły trzy razy wchodziły na podium. Pierwsze miejsce i nagrodę specjalną ufundowaną przez pierwszą damę Egiptu H. E. Suzanne Mubarak otrzymał poznański zespół kAMUflage. Ponadto Polacy zdobyli dwa drugie miejsca: w kategorii „MashUp” na podium stanął Monastery of Innovations, a FteamS w kategorii „Interoperacyjność”. Zespół Demoscene Spirit, który startował w kategorii „Projektowanie oprogramowania”, również odniósł ogromny sukces, docierając do ścisłej czołówki i finałowej szóstki.
W ogólnoświatowych finałach w Kairze konkurowało ze sobą 444 studentów ze 149 drużyn reprezentujących 124 kraje. Polskę reprezentowało sześć zespołów.
Uczestnicy zawodów sprawdzali swoje umiejętności w 9 kategoriach:
- Projektowanie oprogramowania,
- Projektowanie systemów wbudowanych,
- Projektowanie gier,
- Technologie informatyczne,
- MashUp,
- Fotografia,
- Film krótkometrażowy,
- Design.
Więcej o konkursie Imagine Cup można przeczytać na stronie www.imaginecup.com oraz www.imaginecup.pl