04/09/2009

Snow Leopard – system wykorzystujący możliwości OpenCL

Snow Leopard, nowy system operacyjny firmy Apple, jest pierwszym systemem ze zintegrowanym OpenCL, międzyplatformowym, otwartym standardem programowania, pozwalającym twórcom oprogramowania na wykorzystanie ogromnej mocy obliczeniowej dostępnej obecnie w procesorach graficznych i spożytkowanie jej w dowolnej aplikacji.

OpenCL działający na procesorach wykorzystujących architekturę NVIDIA CUDA pozwala aplikacjom na jednoczesne wykorzystanie CPU i GPU jako koprocesorów. Zintegrowanie przez NVIDIA architektury CUDA w swoich produktach pozwala zaoferować użytkownikom produktów firmy Apple szeroką gamę 10 procesorów graficznych oficjalnie obsługiwanych przez system Snow Leopard. Są to: NVIDIA GeForce 9400M, GeForce 9600M GT, GeForce 8600M GT, GeForce GT 120, GeForce GT 130, GeForce GTX 285, GeForce 8800 GT, GeForce 8800 GS, NVIDIA Quadro FX 4800 oraz Quadro FX 5600.

źródło: Apple

źródło: Apple

„NVIDIA przewodniczy grupie roboczej OpenCL i jest jedyną firmą, która oferuje sterowniki OpenCL dla GPU tysiącom twórców oprogramowania dla systemu Snow Leopard, Windows i Linux”, powiedział Sanford Russell, szef działu CUDA w firmie NVIDIA. „Jesteśmy zachwyceni widząc rynkową premierę systemu Snow Leopard, gdyż oznacza to rozpoczęcie ery obliczeń na GPU dla wszystkich użytkowników Apple”.

NVIDIA dysponuje dokumentacją oraz narzędziami do OpenCL, w tym szczegółowym przewodnikiem programowania, podręcznikiem „Najlepsze wzory” zawierającym wskazówki dotyczące podnoszenia wydajności , próbki kodu z pakietu SDK oraz niebawem mającym się ukazać graficznym profilerem do optymalizacji wydajności. Oprócz ścisłej współpracy z firmą Apple przy włączeniu obsługi OpenCL do systemu Snow Leopard, NVIDIA opublikowała także zgodne sterowniki OpenCL dla systemów Windows i Linux.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.nvidia.co.uk/opencl, zaś dodatkowe informacje o systemie Snow Leopard firmy Apple dostępne są na stronie www.apple.com/macosx.

Przeczytaj także:   Gramofon TEAC TN-300 – łączy świat analogowy z cyfrowym

Uwaga na walentynkowe (erotyczne) prezenty!!!

Statystki pokazują, że w czasie pandemii COVID-19 wzrosła sprzedaż nowoczesnych gadżetów erotycznych. Gadżety erotyczne coraz częściej powiązane są także z aplikacjami i przechowują dane w chmurze. To oznacza całkiem nowe wyzwania w kwestii ochrony prywatności dla ich użytkowników – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. Gadżety erotyczne coraz lepiej się sprzedają. To m.in. rezultat obostrzeń dotyczących […]

innogy go! kończy działalność

Jedyna w Polsce wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty, innogy go!, kończy działalność w połowie marca. Samochody będą stopniowo wycofywane z ulic Warszawy, ale klienci usługi nadal będą mieli szansę przejechać się elektrykiem. innogy go! to największa w Polsce i aktualnie jedyna wypożyczalnia wyłącznie elektrycznych samochodów. Została uruchomiona w kwietniu 2019 roku. Ideą projektu […]

Poczta Polska: uwaga na fałszywe maile o niedostarczeniu przesyłki

Poczta Polska informuje o fałszywej akcji phishingowej rozsyłanej na elektroniczne skrzynki pocztowe, w której cyberprzestępcy podszywają się pod tę instytucję. Wiadomość e-mail o temacie „Brak powiadomienia o dostawie.” jest rozsyłana z adresu test@a-m2.ru, w której jest zawarta informacja o niedostarczeniu przesyłki do odbiorcy oraz sposobie możliwości jej odebrania, w tym nakłonienie do kliknięcia w podejrzany […]