Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

04/09/2009

Snow Leopard – system wykorzystujący możliwości OpenCL

Snow Leopard, nowy system operacyjny firmy Apple, jest pierwszym systemem ze zintegrowanym OpenCL, międzyplatformowym, otwartym standardem programowania, pozwalającym twórcom oprogramowania na wykorzystanie ogromnej mocy obliczeniowej dostępnej obecnie w procesorach graficznych i spożytkowanie jej w dowolnej aplikacji.

OpenCL działający na procesorach wykorzystujących architekturę NVIDIA CUDA pozwala aplikacjom na jednoczesne wykorzystanie CPU i GPU jako koprocesorów. Zintegrowanie przez NVIDIA architektury CUDA w swoich produktach pozwala zaoferować użytkownikom produktów firmy Apple szeroką gamę 10 procesorów graficznych oficjalnie obsługiwanych przez system Snow Leopard. Są to: NVIDIA GeForce 9400M, GeForce 9600M GT, GeForce 8600M GT, GeForce GT 120, GeForce GT 130, GeForce GTX 285, GeForce 8800 GT, GeForce 8800 GS, NVIDIA Quadro FX 4800 oraz Quadro FX 5600.

źródło: Apple

źródło: Apple

„NVIDIA przewodniczy grupie roboczej OpenCL i jest jedyną firmą, która oferuje sterowniki OpenCL dla GPU tysiącom twórców oprogramowania dla systemu Snow Leopard, Windows i Linux”, powiedział Sanford Russell, szef działu CUDA w firmie NVIDIA. „Jesteśmy zachwyceni widząc rynkową premierę systemu Snow Leopard, gdyż oznacza to rozpoczęcie ery obliczeń na GPU dla wszystkich użytkowników Apple”.

NVIDIA dysponuje dokumentacją oraz narzędziami do OpenCL, w tym szczegółowym przewodnikiem programowania, podręcznikiem „Najlepsze wzory” zawierającym wskazówki dotyczące podnoszenia wydajności , próbki kodu z pakietu SDK oraz niebawem mającym się ukazać graficznym profilerem do optymalizacji wydajności. Oprócz ścisłej współpracy z firmą Apple przy włączeniu obsługi OpenCL do systemu Snow Leopard, NVIDIA opublikowała także zgodne sterowniki OpenCL dla systemów Windows i Linux.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.nvidia.co.uk/opencl, zaś dodatkowe informacje o systemie Snow Leopard firmy Apple dostępne są na stronie www.apple.com/macosx.

Przeczytaj także:   Muzyka, wideo i gry na iPhone 3G S – łatwe płatności z ClickandBuy

Najlepsze bajki i filmy dla dzieci w CDA Premium

CDA Premium to jedna z najpopularniejszych platform z filmami w Polsce. Rodzimy serwis VOD nie oddaje pola największym i poczyna sobie bez kompleksów, a w niektórych kategoriach filmów wydaje się być  bezkonkurencyjny. Tak jest na przykład z kinem familijnym. A że przez epidemię czeka nas długie siedzenie w domach (skumulowana przerwa świąteczno-noworoczna i ferie) , […]

Według ostatnich spekulacji Google może stracić więcej niż Huawei

Zaskakujące spekulacje Huawei mogą być koszmarem dla jednego z gigantów – Google. Drugi co do wielkości producent smartfonów na świecie ogłosił „walkę” z systemem Android. Do tej pory Google był dość ambiwalentny – Stany Zjednoczone ograniczyły dostęp Huawei do najlepszych chipsetów, sygnalizując gwałtowny spadek liczby ich urządzeń w kraju. To jednak może się wkrótce zmienić. […]

Cashback od Goodie czyli jak z zakupów wycisnąć więcej

W czasie kryzysu, rosnącej drożyzny i niepewności na rynku pracy dyscyplina w wydatkach to podstawa. Tak samo, jak szukanie okazji na zaoszczędzenie przysłowiowych paru „groszu”. I nie tylko o promocje chodzi, ale też narzędzia, które pozwolą odzyskać choć część wydawanej przez nas kasy. Jednym z nich jest Goodie, które oferuje tzw. cashback lub jak wolą inni […]

Techcity na Facebooku