23/10/2009

Nowa cyfrowa lustrzanka Canon EOS-1D MARK IV

Canon ogłosił premierę nowego modelu profesjonalnej lustrzanki cyfrowej (DSLR) – Canon EOS-1D MARK IV. Nowy aparat to idealne narzędzie fotografowania obiektów w ruchu, sportu, wydarzeń i dzikiej przyrody – umożliwia wykonanie obrazów o wysokiej rozdzielczości w mgnieniu oka w najbardziej wymagających warunkach. Canon EOS-1D MARK IV jest szybki i wydajny; został zaprojektowany z myślą o fotografach oczekujących niezawodności w sytuacjach cechujących się napięciem i dużą zmiennością.

Podczas projektowania aparatu EOS-1D MARK IV wzięto pod uwagę opinie i sugestie profesjonalnych fotografów. EOS-1D MARK IV posiada matrycę światłoczułą APS-H CMOS wyposażoną w 16,1 MP. Szeroki wybór precyzyjnych obszarów AF dostępnych w całym kadrze jest teraz możliwy dzięki zupełnie nowemu 45-punktowemu systemowi automatycznego ustawiania ostrości (AF) z 39 punktami typu krzyżowego o czułości f/2,8. Przetworniki obrazu Dual DIGIC 4 zapewniają wysoką rozdzielczość zdjęć wykonanych w trybie fotografowania ciągłego z szybkością do 10 klatek na sekundę. EOS-1D MARK IV posiada ponadto najszerszy zakres wartości ISO z pośród aparatów marki Canon.

Canon EOS-1D

Wysoce wrażliwy system nastawiania ostrości typu krzyżowego – szybkość i odwzorowanie każdego szczegółu
Canon EOS-1D MARK IV został wyposażony w zupełnie nowy 45-punktowy system automatycznego nastawiania ostrości AF. 39 punktów typu krzyżowego o czułości do f/2,8 rozmieszczono w całym kadrze, pozwalając na powtarzalne uzyskanie ostrości obiektów statycznych i ruchomych niezależnie od wybranego punktu AF. Wszystkie punkty AF są teraz bardziej wrażliwe, można łatwo dokonać ich selekcji; te rozmieszczone bliżej krawędzi kadru są tak samo wrażliwe jak te położone przy centrum kadru.

Canon EOS-1D

Całym systemem AF zarządza dedykowany mikroprocesor, odpowiadający za szybkie i dokładne ustawienie ostrości, nawet podczas fotografowania w trybie ciągłym z prędkością 10 klatek na sekundę. Nowy, udoskonalony tryb AI Servo II AF firmy Canon śledzi obiekty w ruchu z większą precyzją. Dedykowany mikroprocesor umożliwia trybowi AI Servo II AF dokładniejsze śledzenie obiektów w ruchu oraz zwiększenie niezawodności ostrzenia w warunkach niskiego kontrastu i niezmiernie jaskrawego oświetlenia.

Canon EOS-1D

EOS-1D MARK IV oferuje szeroki zakres ręcznych i automatycznych opcji AF, w tym nową funkcję stworzoną przez firmę Canon, Spot AF, dostępną w pracy z obiektywami z przyciskiem AF Stop. Funkcja Spot AF oferuje fotografom wymagającym niezmiernie dokładnej ostrości obrazu bardziej precyzyjny obszar ostrzenia. 63-strefowy system pomiaru pozwala na zastosowanie różnych trybów pomiaru – dedykowany czujnik powiązany z 45 punktami AF umożliwia pomiar powiązany z punktowym AF oraz wiele opcji pomiaru strefowego.

Canon EOS-1D

Aparat EOS-1D MARK IV posiada punkty AF powiązane z orientacją aparatu – czujnik orientacji pozwala na zapamiętanie oddzielnych punktów AF dla różnego ułożenia aparatu, w poziomie i pionie (uchwytem do góry i do dołu). Punkty AF powiązane z orientacją aparatu ułatwiają szybką jej zmianę podczas fotografowania, z jednoczesną zmianą ustawień AF w celu dostosowania do obiektu. Funkcja rejestracji punktów AF pozwala zachować w pamięci aparatu alternatywny punkt AF dostępny za naciśnięciem przycisku.

CMOS sensor Canon EOS-1D

„Szyta na miarę” matryca światłoczuła o wysokiej rozdzielczości CMOS APS-H z 16.1 MP współpracuje z dwoma przetwornikami obrazu Dual DIGIC 4 zapewniając szczegółowe i ostre odwzorowanie nawet przy bardzo wysokiej czułości ISO. Efektem dodania czujnika APS-H jest wysoka liczba pikseli oraz efektywne pole widzenia równe 1,3 długości ogniskowej obiektywu. Tę zaletę docenią fotoreporterzy rejestrujący wydarzenia, sport czy dziką przyrodę.

Magnesium body Canon EOS-1D

Fotografowanie w trybie ciągłym jest teraz sprawniejsze dzięki ośmiokanałowemu odczytowi danych dokonywanym przez matrycę, co zapewnia szybkość i pełne wykorzystanie możliwości przetworników Dual DIGIC 4. W efekcie otrzymujemy serie z prędkością 10 klatek na sekundę przy pełnej rozdzielczości 16.1 MP oraz jakość barw dzięki 14-bitowej konwersji analogowo-cyfrowej (A/D). Aparat EOS-1D MARK IV posiada najszybciej działający tryb fotografowania ciągłego w trybie automatycznego ustawiania ostrości spośród obecnie dostępnych modeli cyfrowych lustrzanek Canon EOS – rejestruje zdjęcia z prędkością 10 klatek na sekundę bez pogorszenia rozdzielczości.

Canon EOS-1D

EOS-1D MARK IV wyposażono ponadto w uaktualnione style obrazu Picture Styles oraz pierwszy w historii dodatek ALO (Automatyczna Optymalizacja Oświetlenia) w profesjonalnym korpusie EOS, który automatycznie koryguje kontrast i jasność obrazów już podczas ich rejestracji.

Canon EOS-1D

Pełna kompatybilność aparatu EOS-1D MARK IV z kartami pamięci flash zgodnymi z najnowszym interfejsem UDMA 6 zapewnia szybki zapis na karcie pamięci CF. Natomiast możliwość rejestracji zdjęć na kartach Secure Digital/SDHC pozwala fotografować dłużej, aż do uzyskania pożądanego ujęcia.

DIGIC 4 Canon EOS-1D

EOS-1D MARK IV pozwala na fotografowanie w warunkach niezmiernie słabego oświetlenia. Standardowy zakres czułości ISO w modelu EOS-1D MARK IV to 100 – 12,800, a ISO rozszerzonego to 50 – 102,400 – najwyższa wartość w historii lustrzanek firmy Canon.

Korpus EOS-1D MARK IV jest dość lekki jak na aparaty tej kategorii. Obudowa w całości wykonana ze stopu magnezu chroni aparat przed następstwami uderzeń. Odporność na kurz i wodę gwarantuje 76 gumowych uszczelek umieszczonych wokół przycisków i szwów obudowy oraz zastosowanie odpornych na warunki pogodowe obiektywów EF i lamp błyskowych Speedlite EX.

Canon EOS-1D

Wyświetlacz LCD Clear View II o rozdzielczości VGA 920 000 punktów ułatwia przeglądanie zdjęć i ścieżek video tuż po ich wykonaniu, nawet w najbardziej wymagających warunkach. Lukę pomiędzy panelem LCD a pokrywą ochronną ekranu zapełniono materiałem fotoelastycznym, co pozwoliło zredukować refleksy świetlne i uzyskać wyraźny obraz na ekranie LCD. Stosowaną wcześniej pokrywę z akrylu zastąpiono wzmocnionym szkłem, dając solidną, odporną na rysy ochronę ekranu LCD. Aparat posiada zintegrowany system czyszczący EOS, który automatycznie usuwa kurz z matrycy, zapewniając solidną jakość obrazu podczas fotografowania w  trudnych warunkach atmosferycznych.

Oprócz wysokiej jakości zdjęć, EOS-1D MARK IV marki Canon udostępnia także funkcję filmowania EOS Movie. Można nagrywać filmy w jakości High Definition (HD) 1080 p z szybkością 30, 25 lub 24 klatek na sekundę oraz ścieżki 720 p z szybkością 60 lub 50 klatek na sekundę. EOS-1D MARK IV oferuje pełną zgodność z systemami PAL, NTSC oraz natywną szybkością kinową 1080/24 p. Opcja ręcznego ustawienia wartości ekspozycji daje swobodę regulacji głębi ostrości. Aparat posiada także wejście mini HDMI umożliwiające bezpośrednie przeglądanie ścieżek video i zdjęć na kompatybilnych telewizorach HD.

EOS-1D MARK IV marki Canon posiada mnóstwo ustawień własnych użytkownika, co umożliwia pełną kontrolę nad funkcjami aparatu.

Aparat EOS-1D MARK IV jest kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi akcesoriami modelu EOS 1D Mark III, obiektywami EF (z wyłączeniem obiektywów typu EF-S) oraz lampami błyskowymi Speedlite EX. Opcjonalny bezprzewodowy transmiter plików WFT-E2 II umożliwia niczym nieograniczone wykonywanie zdjęć oraz transfer plików. Nowe akcesoria modelu EOS-1D MARK IV będą także kompatybilne z korpusami EOS 1D Mark III po aktualizacji oprogramowania sprzętowego.

Udostępnij ten artykuł...

W Polsce działa 51 000 e-sklepów

W połowie września liczba e-sklepów zarejestrowanych w Polsce wyniosła 51 tysięcy. Jednak 75% z nich znajduje się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Dużym problemem w e-commerce jest porzucanie koszyków przez klientów – robi tak aż 70 proc. Polaków. Liczba sklepów internetowych w Polsce niezmiennie rośnie, a w ciągu ostatnich trzech lat wzrost ten […]

Udostępnij ten artykuł...

AliExpress: aplikacja dla Polaków będzie lepsza

AliExpress aplikacja – zmiany AliExpress ogłosił, że uruchomi aktualizację polskiej aplikacji przed nadchodzącym szczytowym sezonem sprzedaży. Platforma zaoferuje wybór najlepiej sprzedających się produktów w cenach już od 1 zł z darmową wysyłką. Polscy użytkownicy będą mogli również skorzystać z oferty Łączonej Dostawy, dostępnej dla wybranych produktów, z gwarantowaną 15-dniową dostawą. Platforma zobowiązała się również do […]

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...