21/10/2009

Technologia BlueTrack ma już rok

Wprowadzona przed rokiem technologia Microsoft BlueTrack to obecnie najbardziej zaawansowany system ustalania pozycji myszy, pozwalający na pracę na prawie każdej powierzchni. Od drewnianych czy granitowych blatów kuchennych po dywany i wykładziny podłogowe. Myszy, w których wykorzystano tę technologię, przeznaczone są głównie dla posiadaczy komputerów przenośnych, ale precyzję którą oferują, doceniają także gracze i posiadacze desktopów.

“Obecnie 72 proc. sprzedawanych komputerów PC to notebooki. Stale rosnąca liczba komputerów przenośnych sprawia, że klasyczne miejsce pracy odchodzi w zapomnienie i ludzie pracują lub komunikują się z wielu różnych miejsc” – stwierdził Mark DePue, inżynier Microsoft Hardware i jeden z współtwórców technologii BlueTrack.

Dla 84 proc. posiadaczy komputerów najważniejsza jest możliwość dostępu do Internetu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdą – wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodową agencję badań i strategii Brain Group na zlecenie firmy Intel. Wśród badanych aż 81 proc. używa komputera podczas oglądania telewizji, a ponad 50 procent pisze maile i ogląda filmy w czasie posiłków. 41 proc. badanych przyznaje się nawet do korzystania z komputerów podczas jazdy samochodem. Często też pracujemy na ich w kawiarni, w parku lub nawet w łóżku, a niektórzy zabierają je także do łazienki.

„Nie lubimy korzystać z touchpadów w komputerach przenośnych. Myszka to pierwsze i podstawowe akcesorium, które dokupujemy do notebooka – najchętniej właśnie mała, precyzyjna, pracująca na każdej powierzchni.– uważa Karolina Sałas-Szlejter, Microsoft PC Platform Business Manager Polska. „Technologię Microsoft BlueTrack –  dzięki jej precyzji – doceniają gracze, graficy, montażyści audio i wideo oraz cała rzesza posiadaczy komputerów, dla których ważna jest dokładność, szybkość reakcji i wygoda.”

WMM6000

Niezwykłą precyzję odwzorowania ruchów myszy uzyskano dzięki skonstruowaniu przez inżynierów firmy Microsoft układu optycznego Blue Specular, na który składają się szerokokątne soczewki do przetwarzania obrazu. W skład systemu BlueTrack wchodzi też niebieska dioda LED, która generuje czterokrotnie szerszą, niż dotychczas stosowane, wiązkę rozproszonego równomiernie światła. Efektem jest obraz – dokładna replika powierzchni, po której porusza się mysz, zamiast rozmazanych, nieostrych odwzorowań generowanych czasem nawet przez laserowe myszy wysokiej jakości.

Przeczytaj także:   Neurogra - polska aplikacja do ćwiczenia mózgu

Obecnie w ofercie firmy Microsoft jest sześć myszy z technologią BlueTrack oraz dwa zestawy składające się z myszy i klawiatury – Wireless Desktop 3000 i Wireless Comfort Desktop 5000. Najbardziej zaawansowane myszy, takie jak przeznaczona dla graczy Microsoft SideWinder X8, oferują czułość regulowaną w zakresie od 250 do 4000 dpi, przyspieszenie 75G i prędkość 120 cali/s. Do zastosowań profesjonalnych polecane są także Explorer oraz Explorer Mini. Najnowsze modele wykorzystujące technologię BlueTrack (Wireless Mobile Mouse 4000 i Wireless Mobile Mouse 6000) są jeszcze bardziej mobilne dzięki nano-odbiornikom wystającym z portu USB zaledwie na 7mm lub chowającym się na czas transportu całkowicie w myszce.

www.microsoft.com/poland/hardware/bluetrack