Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

04/11/2009

HD 5870 i HD 5750 – nowe karty graficzne w wersji Vapor-X

SAPPHIRE przedstawił dwie karty graficzne z serii HD 5000 wyposażone w zmieniony system chłodzenia – Vapor-X. Został on zainstalowany na kartach graficznych HD 5870 i HD 5750, dzięki czemu obniżono temperaturę ich pracy i poziom wytwarzanego hałasu. Zyskał również potencjał podkręcania obu modeli.

Obie karty graficzne zostały wyprodukowane w procesie technologicznym 40nm, co pozwoliło na obniżenie poboru mocy i temperatury pracy układu graficznego. Jako pierwsze na świecie obsługują one najnowszą technologię przetwarzania obrazu Microsoft DirectX 11. ATI Eyefinity pozwala na podłączenie jednocześnie trzech (lub sześciu w przypadku specjalnych wersji kart) monitorów poprzez złącza DVI, VGA, HDMI 1.3a i Display Port.

hd5870
HD 5870 Vapor-X jest obecnie najmocniejszą jednoprocesorową kartą ze stajni SAPPHIRE. Wyposażenie jej w lepszy system chłodzenia pozwoliło na obniżenie temperatury pracy o 15°C, a emitowanego hałasu o 10 dB. Zegary karty zostały delikatnie podniesione w stosunku do wersji referencyjnej i wynoszą obecnie 870 MHz dla rdzenia graficznego i 1250 MHz (5 GHz efektywnie) dla pamięci GDDR5. Dzięki nowemu procesowi technologicznemu obniżono pobór mocy do 27 W w trybie 2D i maksymalnie 190 W podczas obciążenia.

hd5750_1

SAPPHIRE HD 5750 Vapor-X jest ukłonem w kierunku mniej zamożnych graczy. Posiada wszelkie zalety architektury kart HD 5000 oraz jedną dodatkową – niską cenę. Chłodzenie Vapor-X działa ciszej i z niższą temperaturą niż wersja referencyjna, dając więcej możliwości własnoręcznego podwyższania zegarów procesora graficznego i pamięci.
Również w przypadku karty SAPPHIRE HD 5750 Vapor-X podniesiono fabrycznie zegary do 710 MHz dla procesora graficznego i 4650 MHz dla 1GB pamięci GDDR5.

HD5870Vapor-X_Fan

Sugerowana cena detaliczna karty graficznej SAPPHIRE HD 5870 Vapor-X wynosi 1499 zł brutto, a karty graficznej HD 5750 Vapor-X – 549 zł. Karty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.

Przeczytaj także:   Nowy, wydajny akumulator do notebooków HP

Opera szuka “surfera internetu”

Twórcy norweskiej przeglądarki Opera ruszają z rekrutacją na prawdopodobnie najłatwiejszą pracę na świecie: “Surfer Internetu”. – Pracując nad naszymi przeglądarkami często skupiamy się na analizie liczb i wykresów oraz na utrzymaniu anonimowości naszych użytkowników. Teraz postanowiliśmy oddać im głos. Chcemy zobaczyć kim naprawdę są. Można powiedzieć, iż pragniemy poznać nielukrowaną prawdę – mówi Maciej Kocemba, […]

TomTom i Uber zacieśniają współpracę

TomTom i Uber poinformowały o dalszej integracji map TomTom, danych o ruchu drogowym i interfejsów API Map z globalną platformą Ubera. Ponadto Uber będzie dla firmy TomTom zaufanym partnerem w zakresie edycji map, co umożliwi jeszcze dokładniejszą nawigację i lokalizację, wyznaczanie tras, taryf i szacowanie czasu przybycia. Przyniesie to korzyści klientom, kierowcom i dostawcom korzystającym […]

Techcity na Facebooku