16/11/2009

Nowe procesory graficzne NVIDIA Tesla

NVIDIA przedstawiła dzisiaj przeznaczone na rynek obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) procesory równoległe z serii Tesla 20, oparte na CUDA i architekturze nowej generacji oznaczonej kodową nazwą „Fermi”.

Zaprojektowane z myślą o obliczeniach równoległych, procesory graficzne NVIDIA Tesla z serii 20 redukują koszt oferując taką samą wydajność jak tradycyjny klaster wykorzystujący CPU, ale przy jednej dziesiątej jego kosztów i jednej dwudziestej jego zużycia energii.

Tesla

Tesla 20 wprowadza nowe funkcje, które pozwalają wielu aplikacjom osiągnąć znacznie wyższą wydajność przy wykorzystaniu obliczeń na GPU. Wśród zastosowań znajdziemy raytracing, trójwymiarowe obliczenia w chmurze, kodowanie wideo, wyszukiwanie w bazach danych, analiza danych, komputerowo wspomagane konstruowanie i wyszukiwanie wirusów.

„NVIDIA zaproponowała w układzie Fermi bardzo atrakcyjną architekturę, oferującą zestaw funkcji, który udostępnia tę technologię dla całego przemysłu komputerowego”, powiedział Jack Dongarra, szef Innovative Computing Laboratory na Uniwersytecie Tennessee i współautor słynnych bibliotek LINPACK i LAPACK.

Tesla 20

Procesory graficzne Tesla z serii 20 oferują funkcje obliczeń równoległych, które nigdy dotąd nie były oferowane w jednym urządzeniu. Należą do nich:
•    Obsługa nowej generacji standardu obliczeń zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji IEEE 754-2008
•    Obsługa kodów korekcyjnych ECC, zapewniająca bezkompromisową niezawodność i dokładność
•    Wielopoziomową hierarchię pamięci podręcznej z pamięciami podręcznymi poziomów L1 i L2
•    Obsługa języka programowania C++
•    Obsługę do 1 TB pamięci, współbieżna obsługa jądra, szybkie przełączanie wątków, 10x szybsze operacje atomowe, 64-bitowa wirtualna przestrzeń adresowa, wywołania systemowe i funkcje rekursywne.

Rdzeń procesorów graficznych Tesla oparty jest na masowo równoległej architekturze obliczeniowej CUDA, oferującej twórcom oprogramowania model obliczeń równoległych łatwiejszy do zrozumienia i oprogramowania niż jakakolwiek alternatywa opracowania w ciągu ostatnich 50 lat.

Rodzina procesorów graficznych Tesla z serii 20 obejmuje:
Tesla•    Procesory obliczeniowe GPU Tesla C2050 i C2070
o    Karty PCI-Express Gen-2 z pojedynczym GPU dla stacji roboczych
o    Do 3 GB i 6 GB (odpowiednio) wbudowanej pamięci GDDR5
o    Wydajność podwójnej precyzji w zakresie od 520 GFlops do 630 GFlops
•    Systemy obliczeniowe GPU Tesla S2050 i S2070
o    Cztery procesory Tesla w systemie 1U przeznaczonym dla klastrów i centrów danych
o    Do 12 GB i 24 GB (odpowiednio) pamięci systemowej w ramach wbudowanej pamięci GDDR5
o    Wydajność podwójnej precyzji w zakresie od 2.1 TFlops do 2.5 TFlops

Produkty te dostępne będą w maju 2010.

Udostępnij ten artykuł...

Pandemia zwiększyła ryzyko wyłudzenia danych w Internecie

W przypadającym 12 października Dniu Bezpiecznego Komputera, warto zwrócić uwagę, że do 71% wzrósł odsetek użytkowników świadomych grożących im cyberzagrożeń. Nadal jednak nie wszyscy nauczyli się korzystać z rozwagą z dostępu do sieci i mogą paść ofiarą nieuprawnionego wykorzystania ich personaliów. Jeszcze przed wybuchem pandemii dla wielu osób „bycie online” było stanem tak naturalnym, że […]

Udostępnij ten artykuł...

Czym kierować się dobierając etui do smartfona? Podpowiadamy!

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj codzienność bez smartfonów. Trudno także zabezpieczyć nowoczesny sprzęt bez odpowiedniego etui do smartfona. Wysokiej klasy smartfony to przecież niemały wydatek, dlatego rozsądnie jest wraz z zakupem nowego sprzętu pomyśleć o chroniącym go przed uszkodzeniami wyposażeniu. Jakie etui spisują się tutaj najlepiej? Sprawdziliśmy wybrane rozwiązania dedykowane popularnym modelom Etui Samsung Galaxy A52 […]

Udostępnij ten artykuł...

W Polsce działa 51 000 e-sklepów

W połowie września liczba e-sklepów zarejestrowanych w Polsce wyniosła 51 tysięcy. Jednak 75% z nich znajduje się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Dużym problemem w e-commerce jest porzucanie koszyków przez klientów – robi tak aż 70 proc. Polaków. Liczba sklepów internetowych w Polsce niezmiennie rośnie, a w ciągu ostatnich trzech lat wzrost ten […]

Udostępnij ten artykuł...