17/12/2009

Co nam grozi w 2010 roku?

Zespół badawczy F-Secure, na podstawie analizy trendów rozwoju zagrożeń w Internecie, przewiduje w kolejnym roku więcej ataków na telefony iPhone, a także na Android i Maemo. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że w 2010 roku pojawią się ataki geo-targetowane wykorzystujące techniki rozpoznawania oraz lokalizowania adresów IP. Dodatkowo do jeszcze lepszego dopasowania metod ataków socjotechnicznych mogą zostać wykorzystane takie zmienne jak język, bieżące wydarzenia na danym obszarze czy nawet krajowe instytucje i ich metody komunikacji.

fsecureWindows 7 zdobywa coraz większy udział w rynku. Jednocześnie jest on znacznie bardziej szczelny i lepiej zabezpieczony niż poprzednie rozwiązania Microsoftu. Z tego powodu cyberprzestępcy mogą w kolejnych miesiącach skusić się na łatwiejszy do zdobycia łup i przygotować więcej szkodliwych aplikacji na Windows XP, który w wielu krajach jest nadal popularny.

Badacze zagrożeń internetowych z F-Secure spodziewają się, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej organizowane w 2010 w RPA mogą stać się pretekstem do tworzenia wielu Trojanów, fałszywych sklepów z biletami na rozgrywki, spamu, a także sklepów internetowych z gadżetami mającymi infekować komputery czy wreszcie ataków DDoS. Dodatkowo sieci telefonii komórkowej w Afryce Południowej mogą zostać wykorzystane do tworzenia mobilnych botów.

Z telefonami komórkowymi wiąże się kolejne zagrożenie na rok 2010. Coraz więcej osób już teraz korzysta z internetu, bankowości elektronicznej czy gier on line poprzez urządzenia mobilne. Generuje to coraz większy ruch związany z pieniędzmi lub przekazywaniem wartościowych danych. Jednocześnie rośnie ilość użytkowników, którzy są cały czas podłączeni do sieci. Według F-Secure istnieje uzasadnione ryzyko, iż cyberprzestępcy wykorzystają ten trend do rozprzestrzeniania złośliwych aplikacji oraz prób kradzieży ważnych danych z wykorzystaniem socjotechniki.

Nie zmniejszy się też ilość ataków nakierowana na graczy komputerowych. Strony z grami są szczególnie popularne w Azji, a jednocześnie to właśnie tworzone tam portale nie mogą pochwalić się szczelnymi zabezpieczeniami. Jeżeli ilość graczy nadal będzie rosła, a stan bezpieczeństwa nie poprawi się to w 2010 roku należy spodziewać się coraz więcej złośliwych kodów mających atakować fanów rozgrywek on line.

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...