Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

22/12/2009

Intel prezentuje platformę Atom nowej generacji

Firma Intel zaprezentowała nowe procesory Intel Atom, w których grafika została wbudowana bezpośrednio w CPU. Dzięki temu nowa generacja netbooków oraz stacjonarnych komputerów PC klasy podstawowej wyróżniać się będzie lepszą wydajnością przy mniejszych rozmiarach i niższym zużyciu energii. Główni producenci OEM zobowiązali się, że w ciągu kilku najbliższych tygodni wprowadzą do oferty modele zbudowane przy użyciu nowych procesorów Intel Atom oraz nowego, towarzyszącego temu układowi chipsetu.

Najnowsza platforma Intel Atom do netbooków składa się z procesora Intel Atom N450 oraz nowego, energooszczędnego chipsetu Intel NM10 Express. W przypadku podstawowych wersji komputerów stacjonarnych, w skład platformy wchodzi układ Intel Atom D410 lub dwurdzeniowy D510 oraz wspomniany już chipset Intel NM10 Express.

Procesor Atom został zaprojektowany od podstaw z myślą o niewielkich urządzeniach i małym poborze prądu. Pozostaje najmniejszym układem Intela, zbudowanym na bazie procesu produkcyjnego 45 nm i technologii metalowych bramek typu high-k (o wysokiej stałej dielektrycznej). Rozmiary całego zestawu, łącznie z chipsetem, uległy zmniejszeniu dzięki postępującej integracji i produkcji w procesie 45 nm. Przekłada się to na mniejsze, bardziej kompaktowe projekty komputerów, niższe koszty dla producentów OEM oraz wyższą wydajność.

– Procesory Intel Atom spowodowały w ciągu ostatnich 18 miesięcy narodziny zupełnie nowej kategorii komputerów. Sądzimy, że w przyszłości utrzyma się wzrost na rynku urządzeń takich jak netbooki i podstawowe komputery stacjonarne, przeznaczonych do podstawowych zadań i korzystania z Internetu – powiedział Mooly Eden, wiceprezes Intela i dyrektor generalny PC Client Group. – Jesteśmy podekscytowani, wprowadzając drugą generację platformy Atom i współpracując z całą branżą w obliczu kolejnej fazy wzrostu. Umożliwiamy tworzenie innowacyjnych systemów komputerowych, o lepszej wydajności, mniejszych rozmiarach i dłuższym czasie pracy na bateriach.


Jedną z najważniejszych właściwości nowej platformy jest integracja kontrolera pamięci i grafiki bezpośrednio w CPU. Jest to pierwsze tego typ rozwiązanie w historii układów z linii x-86. Oznacza to, że wykorzystywane są tylko dwa układy (CPU+chipset) zamiast wcześniejszych trzech (CPU, chipset i kontroler wejścia/wyjścia), zmniejszyła się emisja ciepła (wskaźnik TDP), a także znacząco zredukowano koszty, ogólne rozmiary i pobór energii. W porównaniu do poprzedniej platformy Atom, nowa platforma do produkcji netbooków oferuje 20-procentową poprawę w średnim zużyciu energii i mniejszej rozmiary. Pozwoli to produkować bardziej kompaktowe systemy, które będą dłużej pracować na bateriach. Dzięki integracji całkowita przestrzeń zajmowana przez platformę dla netbooków zmniejszyła się o około 60 procent. W przypadku komputerów stacjonarnych klasy podstawowej, zajmowana przestrzeń jest mniejsza o niemal 70 procent, zaś emisja ciepła o około 50 procent, w porównaniu do poprzedniej generacji.


Spam ma już 40 lat

Minęło już 40 lat, odkąd wysłany został pierwszy e-mail zawierający spam. Od tamtej pory cyberprzestępcy sporo się nauczyli, ale okazuje się, że pomimo upływu czasu wciąż korzystają ze starych, sprawdzonych narzędzi. Według badań firmy F-Secure spam to nadal najczęściej wykorzystywana metoda rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, szkodliwych linków, kradzieży poufnych danych czy wyłudzeń z udziałem „nigeryjskiego księcia”. […]

Zmiany na rynku komunikatorów mobilnych

WhatsApp udostępnia swoje API. Tym samym pozwala firmom na dotarcie do 1,5 mld aktywnych użytkowników ze 180 krajów. Jakie szanse stwarza krok WhatsApp dla biznesu? Jak podaje Business Insider, cztery największe komunikatory w 2018 roku zgromadziły 4,1 mld osób. Użytkownicy w Stanach Zjednoczonych wykorzystują aplikacje do komunikacji przez około 10 min dziennie. Z roku na […]

Roman Sioda w Lenovo Data Center Group

Roman Sioda objął stanowisko Country Managera w Lenovo Global Technology Poland. Firma jest wiodącym producentem rozwiązań do centrów danych nowej generacji (ThinkSystem i ThinkAgile), które zapewniają pojemność i moc obliczeniową systemom dla zmieniającego się stale biznesu oraz dla nowych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami. Roman Sioda pokieruje polskim oddziałem Lenovo Data Center Group, który specjalizuje się […]

Techcity na Facebooku