21/12/2009

Projektory zastąpią telewizory?

Na telewizor powyżej stu cali mało kto może sobie pozwolić. Projektory multimedialne bez trudu wyświetlą taki obraz w jakości HD, a ich funkcjonalność jest coraz większa. Wkrótce mogą zagrozić najpopularniejszemu medium.

Zalety projektorów multimedialnych doceniono już w biznesie i edukacji. Są małe, lekkie i mobilne, dzięki czemu mogą przesądzić o sukcesie każdej prezentacji. Im powszechniejsza staje się rozdzielczość HD, tym większe perspektywy rysują się przed nimi również w innych dziedzinach życia. Filmy na DVD, kanały tematyczne i transmisje sportowe wyświetlone na wielkim ekranie projekcyjnym wyglądają imponująco. Czy to znaczy, że wkrótce projektory multimedialne mogą zastąpić telewizory?

Ile warte są cale?

Projektor będzie porównywalnym zakupem do 42 calowego telewizora. Jeśli interesuje nas jednak obraz o większej przekątnej, różnica jest już ogromna. Największym atutem projektora jest bowiem łatwość uzyskania dużego obrazu. Za 200 calowy telewizor musielibyśmy zapłacić 150 tys. zł, za projektor który wyświetli taki obraz – ok. 3 tys. zł.

Zastąpienie telewizorów nie będzie jednak łatwe z kilku powodów. Jakość obrazu telewizora zależy w mniejszym stopniu od warunków otoczenia. Projektor natomiast wyświetla optymalne kolory w zaciemnionym pomieszczeniu, a na ekranie mogą wystąpić kolorowe plamki, czyli tzw. „efekt tęczy”. Zaletą projektorów jest jednak to, że obraz oglądamy z daleka. Jego niedoskonałości nie są więc tak istotne jak w przypadku telewizora.

projektor Casio

Istotnym problemem pozostają jednak koszty eksploatacji. Projektor nie nadaje się do oglądania wszystkiego „jak leci”, ponieważ wiązałoby się to z częstą wymianą lampy (koszt około 1000 zł). Pod tym względem telewizor jest na razie niezastąpiony. Ale jeśli projektor przeznaczymy na bardziej wyjątkowe okazje, np. oglądanie filmów, sportu lub gry komputerowe, to w praktyce wyświecimy około 10-15 godzin tygodniowo. Po wykluczeniu urlopów i wyjazdów, czyli okresów kiedy nie używamy sprzętu, lampa powinna wystarczyć na 3-4 lata. Z drugiej strony, jeśli jej koszt podzielimy przez czas użytkowania, to za godzinę oglądania zapłacimy 50 groszy. Po doliczeniu kosztów energii, film obejrzymy za 2 zł, czyli znacznie mniej niż wydamy na bilet do kina.

Mobilne i uniwersalne

Głównym ograniczeniem dla projektorów pozostaje jednak wielkość mieszkania. Gigantyczny ekran na nic się nie zda na kilkunastu metrach kwadratowych. Jakość HD w telewizji daje szersze możliwości wykorzystania projektorów kinowych, ale ciągle pozostają one raczej rozwiązaniem dla kino maniaków, którzy są w stanie przeznaczyć część mieszkania na strefę dla projektora i ekranu. Rozwiązaniem bardziej uniwersalnym są projektory biznesowe – tańsze i mobilne, dzięki czemu można wykorzystywać je zarówno w firmie jak i w domu (co oczywiście obniża koszy eksploatacji).

casio-XJ-S43W

– Bardzo często nasi klienci pytają o możliwość wykorzystywania projektorów biznesowych do celów prywatnych. Nie osiągają one takiej jakości obrazu jak projektory kinowe, ale za to możliwości ich wykorzystania są dużo szersze – tłumaczy Szymon Staruchowicz z wrocławskiej firmy Projekcja, specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach audiowizualnych. – Projektory kinowe mają niższą jasność i wymagają zaciemnionych pomieszczeń. Biznesowe wyświetlają jaśniejszy obraz, dlatego jest on wyraźny także w dziennym świetle. Ich funkcjonalność najlepiej widać na przykładzie serii XJ Super Slim firmy Casio – najcieńszych projektorach świata. Wszystkie modele ważą niecałe 2 kg, są mniejsze od kartki A4 i cienkie jak laptop. Wysoka jasność i dwukrotny zoom optyczny umożliwiają prezentację praktycznie w każdych warunkach, a kolory nie różnią się od tych na monitorach LCD. Prosta obsługa, automatyczne wykrywanie sygnału obrazu i samoczynna korekcja trapezu (w pionie) podczas prezentacji pozwalają w pełni skupić się na przekazywanych treściach. Po pracy natomiast projektor można spakować do torby razem z laptopem, żeby w domu obejrzeć film na 100 calowym ekranie.

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...