03/12/2009

Top 5 – najpopularniejsze nawigacje według Komputronika

Nawigacja samochodowa polskiej marki Lark została liderem na liście Top 5 najchętniej kupowanych nawigacji w listopadzie br. – wynika z danych firmy Komputronik. Pod względem popularności wyprzedziła zestawy tak znanych producentów, jak: NavRoad, TomTom oraz Mio.

Według Komputronik SA pierwszą piątkę najchętniej kupowanych nawigacji samochodowych w listopadzie br. stanowiły:

1. LarkFree Bird 50.2,

2. NavRoad NR 460,

3. TomTom GO 950 IQ 47 Traffic,

4. Mio Moov S505,

5. TomTom GO 630 IQ.

Z danych Komputronika wynika, że polscy klienci chętnie wybierają zestawy z dużymi ekranami. Polski lider zedstawienia – LarkFree Bird 50.2 – dysponuje największym w listopadowym rankingu, 5-calowym wyświetlaczem. Również czwarta pod względem popularności nawigacja – Mio Moov S505 – oferuje pokaźny, 4,7-calowy ekran. Pozostałe modele wyświetlają obrazy o standardowej, 4,3-calowej przekątnej. Należy przy tym podkreślić, że sukces modelu LarkFree Bird 50.2 wynika między innymi z wyjątkowo atrakcyjnej ceny – 377 zł brutto. To niemal dwa lub trzy razy mniej niż pozostałe zestawy na liście Top 5.

Średnia cena najbardziej popularnych nawigacji wynosi około 750 zł. Jednak po odrzuceniu najtańszego (377 zł) i najdroższego (1339 zł) modelu, otrzymujemy kwotę 600-700 zł. Należy to uznać za górny pułap cenowy dla nawigacji z punktu widzenia przeciętnego polskiego kierowcy. Według danych Komputronik SA najbardziej popularne cyfrowe mapy samochodowe w listopadzie br. to: MapaMap Polski (Imagis) oraz AutoMapa Polska (Aqurat i Geosystems Polska). Standardem rynkowym stała się pamięć Flash ROM o pojemności 1024 MB oraz wbudowana pamięć RAM zdolna pomieścić 64 MB plików graficznych i dźwiękowych.

Warto dodać, że w najnowszym rankingu Top 5 mocno trzymają się modele, które nie należą do najnowszych, ale w testach i praktyce potwierdziły wysoką jakość i duże możliwości. Należy do nich przede wszystkim zestaw NavRoad NR460, który został „Czempionem jakości” w raporcie opublikowanym w numerze 6/2009 magazynu NEXT. Ten sam model otrzymał ponadto wyróżnienie od redakcji PC World w teście porównawczym opublikowanym w numerze 7/2009.

Najbardziej popularne produkty

W listopadzie br. liderem sprzedaży w salonach Komputronik oraz internetowym sklepie Komputronik.pl okazał się zestaw Lark FreeBird 50.2 w wyjątkowo atrakcyjnej cenie 377 zł brutto. Za stosunkowo niewielkie pieniądze użytkownik otrzymuje wbudowany odtwarzacz plików audio i wideo, które mogą znacząco uprzyjemnić zarówno samą jazdę, jak też przerwę w podróży.

Lark FreeBird 50.2

Na 5-calowym ekranie można wyświetlać pliki filmowe w formacie WMV, AVI oraz DIVX. Model Lark FreeBird 50.2 współpracuje z mapami różnych producentów. Dlatego na przykład zwolennicy popularnej AutoMapy, mogą korzystać właśnie z niej, zamiast ze standardowo oferowanej wraz z zestawem mapy Polski MapaMap. Najnowsza edycja MapaMap oferuje ponadto nową funkcjonalność, która polega na ostrzeganiu przed przejazdami kolejowymi. Dodatkowo system posiada bazę fotoradarów udostępnioną przez Komendę Główną Policji oraz blisko 100 tysięcy punktów użyteczności publicznej, takich jak: hotele, restauracje, stacje benzynowe, bankomaty, szpitale, apteki, warsztaty samochodowe oraz wiele innych, które mogą okazać się przydatne podczas podróży.

Drugim najchętniej kupowanym produktem z tego segmentu rynku była nawigacja NavRoad NR460 z aplikacją AutoMapa Polska oraz 2-gigabajtową kartą SD w cenie 619 brutto. Pomimo stosunkowo niewielkiej ceny, model oferuje szereg wyjątkowych właściwości: 42-kanałowy chipset GPS, który zapewnia doskonałą czułość przy wyjątkowo niskim poborze energii.

NavRoad NR460

Atutem jest także: 4,3-calowy ekran, wydajny układ MTK 468MHz oraz niewielkie wymiary obudowy. NavRoad NR460 to konstrukcja ultra lekka i wyjątkowo płaska, a przy tym ciesząca oko dopracowanym designem. Kierowcy, którzyt kupili ten model, mogą wykorzystać 1GB pamięci na muzykę, zdjęcia lub filmy. W maju br. zestaw NavRoad NR460 zajął ostatnie miejsce w zestawieniu Top 5 Komputronik SA. Znakomita poprawa wyników sprzedaży w czerwcu br. stanowi potwierdzenie korzystnego stosunku jakości i znakomitego wyglądu do ceny.

Kolejnym, trzecim pod względem popularności zestawem jest TomTom GO 950 IQ 47 Traffic – rynkowa nowość w cenie 1339 zł. Model wyznacza trasę na podstawie największej na świecie bazy historycznych pomiarów prędkości. Ta wciąż powiększająca się baza danych zawiera ponad 800 miliardów pomiarów prędkości zebranych na 15 milionach kilometrów dróg w 24 krajach Europy.

TomTomGO950

W czasie drogi urządzenie TomTom, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki na drodze, na bieżąco sprawdza czy jest możliwe wyznaczenie szybszej trasy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii IQ Routes i odbiornika RDS-TMC. Dzięki uchwytowi Active Dock z wbudowanym odbiornikiem RDS-TMC Traffic, kierowca w czasie podróży zagranicznych otrzymuje informacje o natężeniu ruchu bez potrzeby podłączania dodatkowych kabli. Dodatkowo, nowe menu zawiera funkcję częstych celów podróży – urządzenie zapamiętuje najczęściej wybierane przez kierowcę adresy. W efekcie wyznaczenie później tej samej trasy jest szybsze i łatwiejsze. Oprócz tego do menu wyznaczania trasy została dodana funkcja Eco Routes, dzięki której kierowcy mogą wybrać najbardziej ekonomiczną trasę dbając przy tym o środowisko naturalne i oszczędzając pieniądze.

Czwartym hitem listopada br. okazał się promocyjny zestaw Mio Moov S505 (769 zł) z bonem paliwowym wartym 100 zł. Moel posiada 4.7-calowy wyświetlacz, ultracienką obudowę oraz nowe oprogramowanie Spirit, dzięki czemu łączy doskonałe wzornictwo z wygodą użytkowania. Kierowcy mogą się cieszyć przejrzystym widokiem TruMap wzorowanym na drukowanych mapach, nowym menu z szybkim uruchamianiem funkcji oraz 44 mapami krajów Europy.

Mio Moov S505

Wygodne jest planowanie trasy, odnajdywanie celów podróży i użytecznych miejsc dzięki wyszukiwarce POI po słowach kluczowych. Użytkownik może także poznawać okolicę dzięki funkcji „Eksploruj” i „Przewodnikowi turystycznemu”. Tym, którzy dokładnie kontrolują wydatki na paliwo warto polecić specjalny „Tryb oszczędnej jazdy”.

TomTomGO630Bardzo ciekawą propozycję stanowi piąty – pod względem liczby sprzedanych sztuk – zestaw TomTom GO 630 z 4,3 calowym ekranem. Doskonale nadaje się na potrzeby osób, które podróżują po sąsiadujących z Polską krajach.

Nawigacja w cenie 689 zł dysponuje ponadto między innymi: wielokrotnie nagradzanym oprogramowaniem TomTom, funkcją Asystenta Pasa Ruchu, technologią Map Share oraz wysokiej jakości zestawem głośnomówiącym.

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...