07/01/2010

Panasonic przedstawia pierwszą na świecie zintegrowaną kamerę Full HD 3D

Jesienią 2010 roku firma Panasonic wprowadzi do sprzedaży pierwszą na świecie profesjonalną, w pełni zintegrowaną kamerę Full HD 3D z podwójnym obiektywem zdolną do rejestrowania wideo Full HD 3D na kartach pamięci.

Firma zacznie przyjmować zamówienia w kwietniu. Próbki inżynierskie profesjonalnej, półprzewodnikowej kamery Full HD 3D będą pokazywane na stoisku firmy Panasonic podczas targów 2010 International CES w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się w dniach 7 – 10 stycznia.

Obecne systemy 3D to duże konstrukcje, w których dwie kamery są przymocowane równolegle do ramy albo ustawione prostopadle po dwóch stronach półprzepuszczalnego lustra. Potrzebne są też dwie nagrywarki. W nowej kamerze Full HD 3D firmy Panasonic obiektywy, głowica kamery i podwójna nagrywarka na karty pamięci są zintegrowane w jednej, lekkiej obudowie. Kamera zawiera też regulatory stereoskopowe, więc jest łatwiejsza w użyciu i obsłudze.

Kamera Full HD 3D

System podwójnego obiektywu zastosowany w optycznej sekcji kamery umożliwia regulację punktu zbieżności (punkt, w którym zbiegają się osi optyczne lewej i prawej kamery). Dostępne są też funkcje automatycznej korekcji przemieszczenia w poziomie i w pionie. W konwencjonalnych systemach regulacje te trzeba wykonywać za pomocą komputera albo zewnętrznego procesora wideo. Nowa kamera będzie się jednak automatycznie rekalibrować bez korzystania z zewnętrznego sprzętu, co pozwoli na natychmiastowe rejestrowanie obrazu 3D.

System rejestracji oparty na pamięci półprzewodnikowej ułatwia produkcję wideo Full HD 3D w trudnych warunkach. Kamera jest lżejsza i mniejsza niż bieżący sprzęt 3D, umożliwiając filmowanie „z ręki”. Instalacja i transport są łatwiejsze, więc kamera nadaje się idealnie do projektów sportowych, dokumentalnych i fabularnych.

Prawy i lewy strumień wideo Full HD pochodzące z podwójnego obiektywu kamery 3D mogą być nagrywane jako pliki na kartach pamięci SDHC/SD, które cechują się wyższą niezawodnością niż taśma, dysk optyczny, dysk twardy i inne mechaniczny systemy rejestrowania. Półprzewodnikowa konstrukcja bez ruchomych części znacznie ogranicza koszty konserwacji — kamera sprawdza się lepiej w trudnych warunkach i jest bardziej odporna na skrajne temperatury, wstrząsy i wibracje.

Użytkownicy docenią też szybki, wydajny przepływ pracy z natychmiastowym i swobodnym dostępem do zarejestrowanej treści, łatwą łącznością z systemami Mac i PC oraz możliwością nagrywania większej ilości materiału.

Dzięki ustandaryzowanej, w pełni zintegrowanej konstrukcji kamera Full HD 3D będzie oferowana w znacznie niższej cenie niż tradycyjne systemy 3D. Transport będzie znacznie tańszy, a szybsza instalacja zmniejszy koszty pracy. Możliwość wykorzystania standardowych, powszechnie dostępnych kart pamięci SDHC/SD sprawi, że koszty nośnika staną się praktycznie nieistotne.

Oprócz kamery Panasonic planuje zaoferować profesjonalny monitor 3D Full HD LCD do użytku terenowego, a także profesjonalny, cyfrowy mikser audio-wideo HD do produkcji programów na żywo. Panasonic będzie oferować profesjonalny sprzęt produkcyjny, aby twórcy wideo mogli efektywnie tworzyć treść 3D, którą konsumenci będą oglądać na swoich systemach kina domowego 3D.

Podstawowe dane (orientacyjne):

  • Nazwa produktu: kamera Full HD 3D z podwójnym obiektywem (wykonywana na zamówienie)
  • Sugerowana cena detaliczna jednostki głównej: 21 000 dolarów
  • Dostępność: jesień 2010 (na zamówienie)
  • Zużycie energii: mniej niż 19 W (tylko jednostka główna)
  • Waga: poniżej 3 kg (tylko jednostka główna)
  • Nośnik: karta pamięci SDHC/SD
Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...