02/03/2010

Nowa seria beprzewodowych punktów dostępowych Fortinet FortiAP

Fortinet zaprezentował nową linię bezprzewodowych punktów dostępowych o nazwie FortiAP. Urządzenia FortiAP-210 i FortiAP-220 wspierają najnowszy standard IEEE 802.11n. Zaprojektowane zostały dla średnich przedsiębiorstw i dostawców usług internetowych obsługujących sieci od 250 do 5,000 użytkowników.

Produkty z linii FortiAP będą współpracować z urządzeniami zabezpieczającymi Fortinet FortiGate, pełniącymi funkcje kontrolerów punktów dostępowych, tworząc razem jedną platformę, która połączy wysokowydajne sieci bezprzewodowe z systemem zintegrowanej ochrony. Dodatkowo, rozwiązania FortiGate umożliwiają zarządzanie od kilku do kilku tysiącami bezprzewodowych punktów dostępowych w sieci LAN, co pozwala na zbudowanie wysokoskalowalnej infrastruktury.

Najnowsze przykłady spektakularnych włamań do sieci, których efektem była kradzież tysięcy danych z kart kredytowych dowodzą, że bezprzewodowe sieci LAN są obecnie bardziej narażone na włamania niż sieci przewodowe. Oprócz średnich przedsiębiorstw i dostawców internetu, rozwiązanie FortiAP/FortiGate idealnie nadaje się dla branży retail, ponieważ spełnia standardy bezpieczeństwa kart płatniczych (PCI DSS), w których wymogiem jest wykrywanie obcych punktów1 dostępowych oraz detekcja i zapobieganie włamaniom.

Nowe bezprzewodowe punkty dostępowe FortiAP, razem w produktami FortiGate, umożliwiają stworzenie zintegrowanego schematu zarządzania zagrożeniami w sieciach bezprzewodowych w taki sam sposób, jak w przypadku sieci przewodowych. Radiowy ruch danych wymaga zwiększonej ochrony, ponieważ jest to medium szczególnie podatne na zagrożenia sieciowe takie, jak wyciek danych, ataki DoS czy nadużywanie pasma powodujące spadek wydajności sieci. Architektura FortiAP/FortiGate pozwoli na skierowanie całego bezprzewodowego ruchu danych do mechanizmów zabezpieczających UTM w urządzeniach FortiGate w celu przeprowadzenia takich procesów, jak wykrywanie i eliminowanie intruzów, sprawdzanie zgodności z polityką bezpieczeństwa czy nadawanie priorytetów aplikacjom aby zapewnić wysoką wydajność sieci. Takie podejście umożliwi mocniejsze “ufortyfikowanie” infrastruktury radiowej sieci LAN. Dodatkowo, FortiAP wykorzystują międzynarodowy standard CAPWAP (Control and Provisioning of Wireless Access Points) do połączenia bezprzewodowych punktów dostępowych w sieci, co odróżnia je od urządzeń konkurencyjnych stosujących własne metody do tego celu.

Nowa linia produktów FortiAP jest pierwszym etapem strategii Fortinet w zakresie bezpieczeństwa bezprzewodowych sieci LAN. Jako pierwsze pojawią się modele FortiAP-210 (wyposażony w jeden układ radiowy i obsługujący dwa przestrzenne strumienie danych) oraz FortiAP-220 (posiadający dwa układy radiowe i obsługujący dwa przestrzenne strumienie danych). Urządzenia mogą być wykorzystane do zbudowania bezprzewodowej sieci w biurach, kampusach, punktach sprzedaży, magazynach, hot spotach.

Kluczowe właściwości produktów FortiAP:

  • obsługa standardu 802.11n
  • przepustowość: 300 Mbps – 600Mbps
  • dedykowany system radiowy do monitoringu przestrzeni w celu ochrony sieci przed obcymi bezprzewodowymi punktami dostępowymi i zapewnienia zgodności z wytycznymi PCI (Payment Card Industry)
  • wbudowane wewnętrzne anteny
  • obsługa Power over Ethernet (PoE).

Wszystkie urządzenia FortiGate z serii od FortiGate-60 wzwyż będą mogły pelnić funkcję kontrolerów dla produktów FortiAP, co daje firmom dużą elastyczność w wyborze rozwiązania i pozwala na storzenie skalowalnego systemu, który może być dowolnie rozbudowywany. Platformy FortiGate mogą być też wykorzystywane do zarządzania zarówno przewodową, jak i bezprzewodową siecią. Do zestawu funkcjnalności FortiGate producent dodał opcje zarządzania środowiskiem WLAN i bezprzewodowy IPS. Każde urządzenie FortiGate jest przystosowane do centralnego zarządzania wszystkimi bezprzewodowymi punktami dostępowymi w sieci. Z poziomu jednej konsoli możliwe jest kontrolowanie dostępu do sieci, aktualizowanie polityki bezpieczeństwa czy monitorowanie jej zgodności w wymaganiami i standardami.

Produkty FortiAP będą dostępne w trzecim kwartale tego roku. Klienci, którzy mają ważną umowę serwisową, będą mogli zaktualizować system operacyjny w urządzaniach FortiGate do obsługi WLAN bezpłatnie.

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...