15/04/2010

SAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GB przejmuje pozycję lidera

SAPPHIRE przedstawia dwa nowe modele kart graficznych opartych na chipsetach ATI Radeon HD 5870 – HD 5870 TOXIC 2 GB i HD 5870 Vapor-X 2GB. Obie karty wyposażono w 2 GB pamięci GDDR5 i system chłodzenia Vapor-X.

Wersja TOXIC jest przeznaczona dla graczy i entuzjastów sprzętu komputerowego, którzy chcą posiadać bardzo szybką kartę prosto z pudełka. Natomiast wersja Vapor-X z pewnością trafi w gusta osób ceniących ciszę i niskie temperatury karty graficznej, którym nie zależy na podniesionych zegarach.

HD 5870 TOXIC 2GB jest obecnie najmocniejszą jednoprocesorową kartą ze stajni SAPPHIRE. Wyposażenie jej w lepszy system chłodzenia pozwoliło na obniżenie temperatury pracy o 15°C, a emitowanego hałasu o 10 dB. Zegary karty zostały podniesione w stosunku do wersji referencyjnej i wynoszą obecnie 925 MHz dla rdzenia graficznego i 1225 MHz dla pamięci GDDR5. Wersja Vapor-X posiada standardowe taktowania: 850 MHz – rdzeń i 1200 MHz – pamięci. Dzięki nowemu procesowi technologicznemu w obu kartach obniżono pobór mocy do zaledwie 27 W w trybie 2D i maksymalnie 190 W podczas obciążenia.

Obie karty graficzne obsługują biblioteki DirectX 11. Dzięki temu posiadają natywną obsługę teselacji. Pozwala to na znaczne zwiększenie ilości detali w modelach 3D, a w efekcie także realizmu wyświetlanych obiektów, modeli oraz krajobrazów.

Dzięki technologii DirectCompute 11 zintegrowanej w nowym DirectX programiści dostali w swoje ręce nowe efekty oświetlenia, post-processingu oraz interakcji między przeźroczystymi obiektami. Na wydajności zyskują także obliczenia fizyki oraz kodowanie wideo.

Kolejną zaletą zastosowania DirectX 11 jest obsługa wielowątkowego przetwarzania. W DirectX 10 ograniczeniem była możliwość przyjmowania strumienia danych tylko z jednego rdzenia procesora głównego. W najnowszej odsłonie DirectX zlikwidowano to ograniczenie. W rezultacie przyspieszona została komunikacja między procesorami, a co za tym idzie, znacząco wzrosła wydajność w aplikacjach obsługujących technologię ATI Stream.

Oprócz DirectX 11 nowością na kartach SAPPHIRE z serii HD 5000 jest technologia Eyefinity. Pozwala ona pojedynczej karcie graficznej na wyświetlenie obrazu na wielu monitorach jednocześnie – standardowo są to trzy wyświetlacze, a specjalne wersje kart graficznych są w stanie obsłużyć nawet sześć. Wyświetlany obraz ma rozdzielczość do 7680 x 1600. Eyefinity nie ogranicza sposobu ułożenia monitorów – może mieć ono kształt litery L lub T, rozszerzając zastosowanie połączenia wielu wyświetlaczy. Rozwiązanie to można wykorzystać nie tylko w grach, ale też w celach promocyjnych, systemach informacyjnych lub przy wyświetlaniu multimediów.

Przeczytaj także:   Zaawansowana opaska fitness

Sugerowana cena detaliczna karty graficznej SAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GB wynosi 1749 zł brutto, a karty graficznej HD 5870 Vapor-X 2 GB – 1699 zł brutto. Karty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GB SAPPHIRE HD 5870 Vapor-X 2GB
Procesor graficzny ATI Radeon HD 5870 ATI Radeon HD 5870
Zegar procesora graficznego (MHz) 925 MHz 850 MHz
Zegar pamięci (MHz) 1250 MHz 1200 MHz
Pamięć 2 GB GDDR5 2 GB GDDR5
System chłodzenia Dwuslotowy system Vapor-X Dwuslotowy system Vapor-X
Magistrala PCI Express x16, wersja 2.0 PCI Express x16, wersja 2.0
Wyjścia 2 x DVI, HDMI i Display Port 2 x DVI, HDMI i Display Port
Dodatki – Instrukcja instalacji
– Płyta CD ze sterownikami- Przejściówka DVI-VGA
– Oprogramowanie Cyberlink Power DVD 7, DVD Suite 5, Ruby Rom 1.1

– Kupon na grę Colin McRae: DiRT 2

W jaki sposób działa VPN?

Korzystając z Internetu pewnie nie raz słyszałeś określenie sieci VPN. Te trzy literki mogą być dla Ciebie znane, ponieważ sam korzystasz z tego typu usług. Jeśli jednak skrót ten obił Ci się o uszy i nie masz pojęcia co one oznaczają to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule dowiesz się czym jest sieć VPN, do czego […]

Przed czym uchroni Twój biznes dobra firma rekrutacyjna w Krakowie?

Krakowscy pracodawcy w ostatnich latach mieli bardzo poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Sytuacja wcale nie poprawiła się wraz z wybuchem pandemii – Polska nadal ma drugi najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej, natomiast Kraków należy pod tym względem do czołówki polskich miast. To dostateczny argument przemawiający za tym, aby przy uzupełnianiu wakatów korzystać ze […]

Epidemia i śmiercionośne wirusy w CDA Premium

Minął rok odkąd po świecie rozlała się epidemia wirusa SARS-CoV-2, a my mamy uczucie deja vu. Rządy większości krajów europejskich przywracają obostrzenia, wraca w mniejszym lub większym stopniu znany z ubiegłego roku lockdown, wracają wątpliwości. Wiele osób sięga w takiej sytuacji po filmy nawiązujące do postapokaliptycznych wizji z „tajemniczym wirusem” w tle. Jedni, bo lubią […]