15/04/2010

SAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GB przejmuje pozycję lidera

SAPPHIRE przedstawia dwa nowe modele kart graficznych opartych na chipsetach ATI Radeon HD 5870 – HD 5870 TOXIC 2 GB i HD 5870 Vapor-X 2GB. Obie karty wyposażono w 2 GB pamięci GDDR5 i system chłodzenia Vapor-X.

Wersja TOXIC jest przeznaczona dla graczy i entuzjastów sprzętu komputerowego, którzy chcą posiadać bardzo szybką kartę prosto z pudełka. Natomiast wersja Vapor-X z pewnością trafi w gusta osób ceniących ciszę i niskie temperatury karty graficznej, którym nie zależy na podniesionych zegarach.

HD 5870 TOXIC 2GB jest obecnie najmocniejszą jednoprocesorową kartą ze stajni SAPPHIRE. Wyposażenie jej w lepszy system chłodzenia pozwoliło na obniżenie temperatury pracy o 15°C, a emitowanego hałasu o 10 dB. Zegary karty zostały podniesione w stosunku do wersji referencyjnej i wynoszą obecnie 925 MHz dla rdzenia graficznego i 1225 MHz dla pamięci GDDR5. Wersja Vapor-X posiada standardowe taktowania: 850 MHz – rdzeń i 1200 MHz – pamięci. Dzięki nowemu procesowi technologicznemu w obu kartach obniżono pobór mocy do zaledwie 27 W w trybie 2D i maksymalnie 190 W podczas obciążenia.

Obie karty graficzne obsługują biblioteki DirectX 11. Dzięki temu posiadają natywną obsługę teselacji. Pozwala to na znaczne zwiększenie ilości detali w modelach 3D, a w efekcie także realizmu wyświetlanych obiektów, modeli oraz krajobrazów.

Dzięki technologii DirectCompute 11 zintegrowanej w nowym DirectX programiści dostali w swoje ręce nowe efekty oświetlenia, post-processingu oraz interakcji między przeźroczystymi obiektami. Na wydajności zyskują także obliczenia fizyki oraz kodowanie wideo.

Kolejną zaletą zastosowania DirectX 11 jest obsługa wielowątkowego przetwarzania. W DirectX 10 ograniczeniem była możliwość przyjmowania strumienia danych tylko z jednego rdzenia procesora głównego. W najnowszej odsłonie DirectX zlikwidowano to ograniczenie. W rezultacie przyspieszona została komunikacja między procesorami, a co za tym idzie, znacząco wzrosła wydajność w aplikacjach obsługujących technologię ATI Stream.

Oprócz DirectX 11 nowością na kartach SAPPHIRE z serii HD 5000 jest technologia Eyefinity. Pozwala ona pojedynczej karcie graficznej na wyświetlenie obrazu na wielu monitorach jednocześnie – standardowo są to trzy wyświetlacze, a specjalne wersje kart graficznych są w stanie obsłużyć nawet sześć. Wyświetlany obraz ma rozdzielczość do 7680 x 1600. Eyefinity nie ogranicza sposobu ułożenia monitorów – może mieć ono kształt litery L lub T, rozszerzając zastosowanie połączenia wielu wyświetlaczy. Rozwiązanie to można wykorzystać nie tylko w grach, ale też w celach promocyjnych, systemach informacyjnych lub przy wyświetlaniu multimediów.

Sugerowana cena detaliczna karty graficznej SAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GB wynosi 1749 zł brutto, a karty graficznej HD 5870 Vapor-X 2 GB – 1699 zł brutto. Karty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GB SAPPHIRE HD 5870 Vapor-X 2GB
Procesor graficzny ATI Radeon HD 5870 ATI Radeon HD 5870
Zegar procesora graficznego (MHz) 925 MHz 850 MHz
Zegar pamięci (MHz) 1250 MHz 1200 MHz
Pamięć 2 GB GDDR5 2 GB GDDR5
System chłodzenia Dwuslotowy system Vapor-X Dwuslotowy system Vapor-X
Magistrala PCI Express x16, wersja 2.0 PCI Express x16, wersja 2.0
Wyjścia 2 x DVI, HDMI i Display Port 2 x DVI, HDMI i Display Port
Dodatki – Instrukcja instalacji
– Płyta CD ze sterownikami- Przejściówka DVI-VGA
– Oprogramowanie Cyberlink Power DVD 7, DVD Suite 5, Ruby Rom 1.1

– Kupon na grę Colin McRae: DiRT 2

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...