11/07/2010

Kolejna złośliwa aplikacja na Facebooku

Roger Thompson, Chief Technology Officer w AVG Technologies,  na swoim oficjalnym blogu eksperckim ostrzega przed nową złośliwą aplikacją, która pojawiła się na Facebooku. Przynętą na nieuważnych internautów jest filmik i podchwytliwa informacja, że 99% ludzi nie jest w stanie go oglądać dłużej niż przez 25 sekund.

Użytkownicy Facebooka, najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego, nie mogą spać spokojnie. Niedawno pojawiła się kolejna złośliwa aplikacja mająca uprzykrzyć im życie. Kusi ona nieuważnych użytkowników filmem, który – rzekomo – mało kto jest w stanie oglądać dłużej niż przez 25 sekund. Gotowi zmierzyć się z rzuconym wyzwaniem, a nieświadomi czyhającego zagrożenia, otwierają oni groźną aplikację. Zanim jednak dane im będzie obejrzeć film muszą skopiować i wkleić w pasku adresowym przeglądarki internetowej specjalny kod. Kod jest w istocie złośliwym skryptem Java.


Niestety, część użytkowników Facebooka dała się zwieść fałszywej aplikacji. Internauci, którzy wkleili podejrzany skrypt Java tracili na chwilę władzę nad swoim profilem – przenoszeni byli na stronę, która automatycznie umieszcza w statusie danego użytkownika link do złośliwej aplikacji oraz informuje wszystkich jego znajomych o tym, że ją „lubi”. Popularność aplikacji pokazuje, że zastosowana w niej sztuczka okazała się niezwykle skuteczna – strona zgromadziła blisko 600.000 fanów. Warto sobie zadać pytanie czy jest ona jedynie niewinnym żartem znudzonego hakera czy niebezpieczną aplikacją wycelowaną w bezpieczeństwo użytkowników portalu?

„W tym momencie nie jest dla nas do końca jasne, jakie zagrożenie niesie ze sobą ta złośliwa aplikacja, ale zapewniamy, że pracujemy nad rozwiązaniem tej zagadki” – mówi Roger Thomson,  Chief Technology Officer w AVG Technologies. „Przypuszczamy, że jest to jedna z tych stron, które automatycznie pobierają miesięczną opłatę bezpośrednio z kont telefonów komórkowych użytkowników” – dodaje.

Specjaliści z AVG przygotowali film prezentujący działanie złośliwej aplikacji, mający ostrzegać przed zagrożeniami tego typu:

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...