Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

26/07/2010

W lecie telewizory tańsze nawet o 60 procent

Dla wszystkich, którzy przymierzają się do zakupu nowego telewizora  rozpoczął się okres żniw. Z danych Skąpiec.pl wynika, że spadki cen pojedynczych modeli sięgają 60 proc., przy czym na największe cięcia mogą liczyć fani telewizorów z podświetleniem LED sygnowanych logo LG.

Serwis porównujący ceny Skapiec.pl sprawdził, które segmenty i modele telewizorów najbardziej staniały w I półroczu 2010 r. Dane, na których opiera się zestawienie pochodzą ze sklepów internetowych i są zbierane dzień po dniu.

Na przestrzeni minionych 6 m-cy średnie ceny w segmencie telewizorów z podświetleniem LED spadły o ponad 11 proc. (biorąc pod uwagę wszystkie modele prezentowane na Skąpiec.pl).

LG tnie ceny

Rekordzistą okazał się w tym przypadku Sony KDL-32EX700. Cena tego modelu poszybowała w dół o blisko 43 proc.  Na przełomie stycznia i lutego trzeba było za niego zapłacić średnio 5494,25 zł. Los uśmiechnął się do tych, którzy wstrzymali się z zakupem.  Obecnie ten sam telewizor kosztuje ok. 3100 zł.

Wśród 10 telewizorów typu LED, które odnotowały największy spadek ceny znajdziemy 6 reprezentantów Sharpa, 2 – Philipsa i po jednym przedstawicielu firm LG oraz Sony.

Jeśli przyjrzymy się poszczególnym markom, zobaczymy, że na największe cięcia cenowe zdecydował się LG. Średnie ceny telewizorów LED wspomnianej  marki spadły o ponad 18 proc. Najwięcej przepłacili ci, którzy na początku roku zdecydowali się na model LG 47SL9000. W styczniu kosztował on ok. 8500 zł. W połowie lipca zapłacilibyśmy za niego nieco ponad 6000 zł (spadek ceny o 29,45 %).

Powody do zadowolenia mają z pewnością także osoby preferujące LED-y produkowane przez firmę Sharp.  Ich ceny zeszły w dół (średnio) o 15,85 proc., przy czym spadki niektórych modeli dochodzą do prawie 30 procent. Przykładem jest model Sharp LC-46LE700 (- 28,50 proc.)

Dla porównania, sprzęt sygnowany logo Sony możemy nabyć aktualnie średnio o 14,97 % taniej aniżeli w styczniu. Tendencja do obniżania cen ominęła najwyraźniej telewizory z podświetleniem LED najbardziej popularnej marki tj. Samsunga.  Biorąc pod uwagę wszystkie modele tego producenta, obserwujemy  blisko 1-procentowy wzrost cen.

Niskobudżetowe plazmy

Średnie ceny telewizorów plazmowych spadły w I półroczu br. o ponad 7 proc. (analiza wszystkich modeli dostępnych w porównywarce).

Warto zwrócić szczególną uwagę na model, który staniał o ponad 30 %. Mowa o  Panasonicu TX-P42X20E. To zresztą właśnie Panasonic gwarantuje największe obniżki cen. Średnie ceny sprzętu tej marki poszybowały w dół o ok. 10 %. Pozostałe dwie popularne marki nie stwarzają aż tak dużej pokusy dla naszych kieszeni: Samsung (-3,66 %), LG (-6,56 %).

LCD też w dół

Kto nie wstrzymał się z zakupem telewizora LCD, pewnie też gorzko tego żałuje. Wystarczy wspomnieć, że na modelu Sony KDL-26EX302  (rekordziście zestawienia jeśli chodzi o spadek ceny) można było zaoszczędzić ponad 2300 zł.

Średnie ceny telewizorów LCD spadły od stycznia do lipca o ponad 6 proc. (analiza wszystkich modeli dostępnych w porównywarce). Osoby, które przymierzają się do zakupu telewizora ciekłokrystalicznego  i dysponują ograniczonym budżetem powinny przyjrzeć się bliżej modelom firmy Sony. W przypadku tej marki potaniała większość modeli, przy czym spadek średniej ceny przekracza tu 10 %. Dla porównania, ceny LCD-ków Sharpa spadły jedynie o 1,3 %, a Samsunga zaledwie o 0,04 %.

Wielkość vs cena

Skąpiec.pl prześledził także spadki cen w odniesieniu do najbardziej popularnych wielkości telewizorów. W zakresie telewizorów z podświetleniem LED na największe cięcia możemy liczyć w przypadku ekranów 40-calowych (-11,55 %). Często wybierane przez użytkowników Skąpca 46’’ i 42’’ potaniały odpowiednio o 10,17 % i 9,9 %.

W przypadku plazm największe spadki cen występują w zakresie 46-calówek (15,98 %). Sporo niższe  obniżki objęły modele 42’’ (5,86 %) i 50’’ (4,71 %). Jeśli polujemy na telewizor LCD, warto przyjrzeć się następującym gabarytom: 32’’ (spadek cen o 7,46 %), 40’’ (- 3,48 %), 42’’ (-7,30 %).

Skąpiec.pl

* Kwoty w tabelach to średnie ceny ze sklepów internetowych zmierzone przez porównywarkę Skąpiec.pl. Przy ich obliczaniu odrzucono wartości skrajne.


Sześć milionów cyberataków na Polskę

Według danych firmy F-Secure średnio 700 razy na godzinę podejmowane są próby przeprowadzenia cyberataków na Polskę. Główne źródła zagrożeń w ostatnim roku to Stany Zjednoczone, Francja, Rosja oraz Chiny. 

 W ciągu ostatniego roku podjęto ponad 6 milionów prób cyberataków na Polskę. Najczęściej ich źródłem były Stany Zjednoczone, a na kolejnych miejscach znalazły się Francja, […]

Czy Apple Pay zdominuje rynek płatności mobilnych?

Apple Pay zadebiutowało w Polsce 19 czerwca. Zgodnie z doniesieniami części banków technologia szybko zyskała popularność i tysiące użytkowników. To jednak dopiero początek ekspansji rozwiązania od Apple. Według raportu Juniper Research, Apple Pay może w ciągu najbliższych dwóch lat zdominować sektor mobilnych płatności zbliżeniowych. Do tej pory nową formę płatności udostępniło swoim klientom 8 polskich […]

SMS-y w dół, MMS-y w górę

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował coroczny „Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2017 roku” z którego wynika, że na koniec minionego roku aktywnych było ponad 53 milionów kart SIM, czyli o 4% mniej niż w 2016 roku. To jedna z prawdopodobnych przyczyn spadku liczby SMS-ów wysłanych przez użytkowników polskich sieci. W 2017 roku Polacy […]

Techcity na Facebooku