11/04/2011

Komórka – telefon, a może coś więcej?

Telefon komórkowy już nie tylko służy do komunikowania się między sobą, poprzez rozmowy telefoniczne, czy też wysyłanie wiadomości sms. Raport „Masz komórkę, masz swoje prawa” pokazuje jak, szerokie jest spektrum usług, z jakich korzystamy za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Z raportu „Masz komórkę – masz swoje prawa” wynika, że badani Polacy najczęściej korzystają z internetu mobilnego (23%), chętnie biorą też udział w loteriach i konkursach sms (16%), sięgają po usługi subskrypcyjne serwisów informacyjnych (12%). Zdaniem Tomasz Płonkowskiego, medioznawcy, eksperta kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa”: Ilość aplikacji oferowanych przez dostawców usług, z których możemy korzystać za pomocą telefonu komórkowego jest odpowiedzią na nasz dzisiejszy, szybki tryb życia. Chcemy mieć łatwy dostęp do informacji oraz rozrywki niezależnie od miejsca, w którym obecnie się znajdujemy. Stąd popularność aplikacji, które nam to umożliwiają. Zwraca uwagę duży udział usług dodatkowo odpłatnych dla abonentów tj.: konkursy i loterie sms czy usługi subskrypcyjne.

Wykres: Usługi, z których Polacy korzystają najczęściej pośrednictwem telefonu komórkowego

źródło: Raport z badania opinii publicznej „Masz komórkę – masz swoje prawa”, zrealizowanego przez TNS OBOP, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonicznej, 1000 Polaków powyżej 18. roku życia. Inicjatorem badania jest firma InternetQ Poland sp. z o.o.

Duża liczba badanych zadeklarowała udział w loteriach i konkursach sms. Ma na to wpływ łatwość dostępu, ale i możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród. Jak twierdzi Anna Niziołek, psycholog, ekspert kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa”: Popularność loterii czy usług subskrypcyjnych wynika z faktu, że są one produktem bardzo łatwo dostępnym. Aby wziąć udział, np. w  loterii sms, należy wysłać lub odpowiedzieć na przysłaną wiadomość ze swojego telefonu komórkowego, który mamy zwykle pod ręką. Zachętą są też wysokie wygrane pieniężne. Nie bez wpływu na decyzję o wzięciu udziału w loterii pozostają reklamy obecne w radio i telewizji. Łatwość dostępu oraz fakt, że samo działanie nie wymaga dodatkowego nakładu sił z naszej strony, sprzyja popularności loterii.

Korzystanie z różnego rodzaju usług za pośrednictwem telefonu komórkowego jest często odpłatne. O ile często w ramach abonamentu możemy mieć określoną kwotowo możliwość korzystania z internetu mobilnego, to jednak pobierając.: np. pliki muzyczne, możemy być narażeni na dodatkowe opłaty. Część usług, tj.: loterie, konkursy, subskrypcje może łączyć się z tzw. podwyższoną odpłatnością, co oznacza, że koszt uczestnictwa w nich przekracza stawkę przewidzianą przez operatora za wysyłanie wiadomości sms. Korzystanie z tych usług może być dostępne tylko dla osób pełnoletnich. Dlatego też przed rozpoczęciem udziału w loterii, konkursie czy usłudze subskrypcyjnej warto zapoznać się z zasadami oraz wysokością odpłatności za korzystanie z tych usług. W przypadku korzystania z usług dostępnych za pomocą telefonu komórkowego często sprawdza się łacińska paremia ignorantia iuris nocet (tzn. nieznajomość prawa szkodzi). Wynika to niestety z faktu, że  konsumenci czerpią wiedzę na temat tych usług, nie z tekstów o charakterze prawnym czy naukowym a jedynie reklamowym. Dlatego, nierzadko, konsument może czuć się rozczarowany, gdy zweryfikuje różnice pomiędzy wizją reklamową a dostępnym mu regulaminem świadczenia usług telekomunikacyjnych lub loterii, które określają prawa i obowiązki uczestnika – twierdzi Tomasz Grabarek, radca prawny, ekspert kampanii Masz komórkę, masz swoje prawa.

Zanim zatem weźmiemy udział w loterii lub konkursie sms, warto zapoznać się z prostymi wytycznymi, które umożliwią nam świadome podjęcie decyzji o uczestnictwie.

1.    Zawsze zapoznawaj się z regulaminem usług, z których chcesz skorzystać. Ich dostawcy czy organizatorzy są zobligowani do jego udostępnienia.
2.    Zwracaj uwagę na koszty korzystania z takich usług. Wysłanie wiadomości SMS na numery rozpoczynające się od cyfr 70 (np. 70325) kosztują mniej niż 1 zł netto. Numery
mające początek 71 będą kosztować 1 zł netto. Cyfra po siódemce oznacza koszt
SMS-a netto, więc jeśli wyślemy wiadomość pod numer rozpoczynający się np.
od cyfr 75 – zapłacimy odpowiednio:  5 zł plus VAT.
3.    Zanim zaczniesz brać udział w grze, zapiszesz się do usługi subskrypcyjnej, w której płaci się za smsy przychodzące, dokładnie sprawdź ich koszt, częstotliwość otrzymywania oraz możliwością wypisania się z niej.
4.    Czytaj smsy przychodzące, które otrzymujesz po zgłoszeniu uczestnictwa w loterii
lub zapisaniu się do subskrypcji. Znajdują się tam informacje o cenie usługi, dostępności regulaminu i siedzibie organizatora. Nie kasuj ich.

Kampania „Masz komórkę masz swoje prawa” – to ogólnopolski program edukacyjny mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie korzystania z telefonu komórkowego. W ramach kampanii prowadzone zostało badanie opinii publicznej: „Masz komórkę-masz swoje prawa”, prowadzone są działania edukacyjne z udziałem ekspertów, powstają materiały informacyjne. Inicjatorem kampanii jest InternetQ Poland sp. z o.o.

Udostępnij ten artykuł...

Rosyjskie filmy w CDA Premium warte polecenia

CDA Premium przygotowało zestawienie czerwcowych nowości filmowych, których wspólnym mianownikiem jest kraj produkcji: Rosja. Trzeba przyznać, że rosyjska kinematografia to nie tylko stare klasyki, ale też prężnie działający współcześnie przemysł filmowy, z którego chętnie korzystają platformy VOD na całym świecie. Na co zwrócić uwagę w propozycji CDA Premium? Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

Wirtualna rzeczywistość wciąż czeka na swój wielki przełom

Choć coraz częściej wykorzystywana w domach oraz przedsiębiorstwach, wirtualna rzeczywistość nadal pozostaje na uboczu. Ostatnie miesiące pokazały jednak, że nowe technologie to przyszłość wielu branż, a VR może być jednym z ciekawszych rozwiązań. Najlepsze zestawy oparte o headsety i rękawiczki pozwalają na pełną interakcję z trójwymiarowym otoczeniem, a to można wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów. […]

Udostępnij ten artykuł...

SIM swapping – zagrożenie dla konta bankowego

SIM swapping, czyli przejęcie karty SIM i oszustwa z tym związane, to przestępstwa, o których często słyszymy, lecz uważamy, że nas nie dotyczą. – To realne i zyskujące na sile zagrożenie. Każdy, kto udostępnia dane w mediach społecznościowych, może być narażony na takie ataki. – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. SIM swapping – jakie mogą […]

Udostępnij ten artykuł...