04/01/2012

Coolery ZALMAN CNPS8900 Extreme i Quiet – schłodzą nie tylko procesor

ZALMAN zapowiedział wprowadzenie na rynek nowych chłodzeń konwencjonalnych dla procesorów – CNPS8900 Extreme oraz CNPS8900 Quiet.

 

 

Urządzenia nawiązują do serii CNPS7000. Ich specjalna, niskoprofilowa konstrukcja pozwala skutecznie schładzać nie tylko CPU, ale również otaczające go komponenty, takie jak pamięć RAM czy sekcja zasilania procesora. Wersję Extreme przygotowano dla graczy i miłośników overclockingu, natomiast model Quiet skierowany jest do osób oczekujących cichej pracy przy zachowaniu dobrej wydajności chłodzenia.

Coolery zbudowano w oparciu o dwa ciepłowody i dużą liczbę mikrofinów. Ich projekt powstał z wykorzystaniem technologii Direct Touch Heatpipe (DTH) – przylegające bezpośrednio do procesora rurki cieplne transportują wygenerowaną energię termiczną do radiatora typu ORB, a następnie energia ta zostaje rozproszona przez cienkie, aluminiowe żebra.

Urządzenia nie zaburzają cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy, ponieważ mają tylko 6cm wysokości. Niski profil niesie za sobą także inne korzyści. Przerwy między żebrami radiatora są stosunkowo szerokie, dzięki czemu wtłaczane przez cooler powietrze może swobodnie rozchodzić się po sąsiednich elementach płyty głównej i pozostałych podzespołach.

Konstrukcje wieżowe, choć mają bardzo dużą powierzchnię oddawania energii cieplnej, chłodzą jedynie sam procesor. CNPS8900 Extreme i Quiet przyczyniają się do obniżania temperatury VGA, chipsetu MB, pamięci RAM czy MOSFET-ów sekcji zasilania płyty głównej, które mogą się mocno nagrzewać, zwłaszcza gdy nie mają nałożonych radiatorów. Warto też zaznaczyć, że coolery z serii 8900 zmieszczą się nie tylko w standardowych obudowach typu ATX, ale również w tych znacznie mniejszych, przeznaczonych na przykład dla systemów HTPC.

Główną różnicą między wersją Quiet a Extreme jest typ zastosowanego wiatraka. CNPS8900 Extreme wyposażono w wysokoobrotowy (19,5–35dBA przy 1250–2800 obr./min), 110 mm wentylator z podwójnym łożyskiem kulkowym. W wersji Quiet zamontowano jednołożyskowy wiatrak identycznej wielkości, pracujący w zakresie 1000–1500 obr./min i generujący jedynie od 19 do 25dBA. Prędkość obrotowa wentylatorów regulowana jest automatycznie – zależnie od stopnia obciążenia i nagrzania procesora.

Przeczytaj także:   Nowy pakiet Norton 360 w wersji 4.0

Nowe coolery firmy ZALMAN są kompatybilne z popularnymi gniazdami CPU, można je więc użyć do schładzania zarówno najnowszych procesorów AMD Zambezi, LIano i Intel Core i3, i5, i7, jak również starszych konstrukcji, takich jak Athlon II X2/X3/X4, Phenom II czy Core 2 Extreme, Core 2 Duo.

Cena dla końcowego odbiorcy wyniesie 150 zł. Do zestawu dołączono pastę termoprzewodzącą ZM-STG2M.

W jaki sposób działa VPN?

Korzystając z Internetu pewnie nie raz słyszałeś określenie sieci VPN. Te trzy literki mogą być dla Ciebie znane, ponieważ sam korzystasz z tego typu usług. Jeśli jednak skrót ten obił Ci się o uszy i nie masz pojęcia co one oznaczają to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule dowiesz się czym jest sieć VPN, do czego […]

Przed czym uchroni Twój biznes dobra firma rekrutacyjna w Krakowie?

Krakowscy pracodawcy w ostatnich latach mieli bardzo poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Sytuacja wcale nie poprawiła się wraz z wybuchem pandemii – Polska nadal ma drugi najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej, natomiast Kraków należy pod tym względem do czołówki polskich miast. To dostateczny argument przemawiający za tym, aby przy uzupełnianiu wakatów korzystać ze […]

Epidemia i śmiercionośne wirusy w CDA Premium

Minął rok odkąd po świecie rozlała się epidemia wirusa SARS-CoV-2, a my mamy uczucie deja vu. Rządy większości krajów europejskich przywracają obostrzenia, wraca w mniejszym lub większym stopniu znany z ubiegłego roku lockdown, wracają wątpliwości. Wiele osób sięga w takiej sytuacji po filmy nawiązujące do postapokaliptycznych wizji z „tajemniczym wirusem” w tle. Jedni, bo lubią […]