04/01/2012

Coolery ZALMAN CNPS8900 Extreme i Quiet – schłodzą nie tylko procesor

ZALMAN zapowiedział wprowadzenie na rynek nowych chłodzeń konwencjonalnych dla procesorów – CNPS8900 Extreme oraz CNPS8900 Quiet.

 

 

Urządzenia nawiązują do serii CNPS7000. Ich specjalna, niskoprofilowa konstrukcja pozwala skutecznie schładzać nie tylko CPU, ale również otaczające go komponenty, takie jak pamięć RAM czy sekcja zasilania procesora. Wersję Extreme przygotowano dla graczy i miłośników overclockingu, natomiast model Quiet skierowany jest do osób oczekujących cichej pracy przy zachowaniu dobrej wydajności chłodzenia.

Coolery zbudowano w oparciu o dwa ciepłowody i dużą liczbę mikrofinów. Ich projekt powstał z wykorzystaniem technologii Direct Touch Heatpipe (DTH) – przylegające bezpośrednio do procesora rurki cieplne transportują wygenerowaną energię termiczną do radiatora typu ORB, a następnie energia ta zostaje rozproszona przez cienkie, aluminiowe żebra.

Urządzenia nie zaburzają cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy, ponieważ mają tylko 6cm wysokości. Niski profil niesie za sobą także inne korzyści. Przerwy między żebrami radiatora są stosunkowo szerokie, dzięki czemu wtłaczane przez cooler powietrze może swobodnie rozchodzić się po sąsiednich elementach płyty głównej i pozostałych podzespołach.

Konstrukcje wieżowe, choć mają bardzo dużą powierzchnię oddawania energii cieplnej, chłodzą jedynie sam procesor. CNPS8900 Extreme i Quiet przyczyniają się do obniżania temperatury VGA, chipsetu MB, pamięci RAM czy MOSFET-ów sekcji zasilania płyty głównej, które mogą się mocno nagrzewać, zwłaszcza gdy nie mają nałożonych radiatorów. Warto też zaznaczyć, że coolery z serii 8900 zmieszczą się nie tylko w standardowych obudowach typu ATX, ale również w tych znacznie mniejszych, przeznaczonych na przykład dla systemów HTPC.

Główną różnicą między wersją Quiet a Extreme jest typ zastosowanego wiatraka. CNPS8900 Extreme wyposażono w wysokoobrotowy (19,5–35dBA przy 1250–2800 obr./min), 110 mm wentylator z podwójnym łożyskiem kulkowym. W wersji Quiet zamontowano jednołożyskowy wiatrak identycznej wielkości, pracujący w zakresie 1000–1500 obr./min i generujący jedynie od 19 do 25dBA. Prędkość obrotowa wentylatorów regulowana jest automatycznie – zależnie od stopnia obciążenia i nagrzania procesora.

Nowe coolery firmy ZALMAN są kompatybilne z popularnymi gniazdami CPU, można je więc użyć do schładzania zarówno najnowszych procesorów AMD Zambezi, LIano i Intel Core i3, i5, i7, jak również starszych konstrukcji, takich jak Athlon II X2/X3/X4, Phenom II czy Core 2 Extreme, Core 2 Duo.

Cena dla końcowego odbiorcy wyniesie 150 zł. Do zestawu dołączono pastę termoprzewodzącą ZM-STG2M.

Udostępnij ten artykuł...

Pandemia zwiększyła ryzyko wyłudzenia danych w Internecie

W przypadającym 12 października Dniu Bezpiecznego Komputera, warto zwrócić uwagę, że do 71% wzrósł odsetek użytkowników świadomych grożących im cyberzagrożeń. Nadal jednak nie wszyscy nauczyli się korzystać z rozwagą z dostępu do sieci i mogą paść ofiarą nieuprawnionego wykorzystania ich personaliów. Jeszcze przed wybuchem pandemii dla wielu osób „bycie online” było stanem tak naturalnym, że […]

Udostępnij ten artykuł...

Czym kierować się dobierając etui do smartfona? Podpowiadamy!

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj codzienność bez smartfonów. Trudno także zabezpieczyć nowoczesny sprzęt bez odpowiedniego etui do smartfona. Wysokiej klasy smartfony to przecież niemały wydatek, dlatego rozsądnie jest wraz z zakupem nowego sprzętu pomyśleć o chroniącym go przed uszkodzeniami wyposażeniu. Jakie etui spisują się tutaj najlepiej? Sprawdziliśmy wybrane rozwiązania dedykowane popularnym modelom Etui Samsung Galaxy A52 […]

Udostępnij ten artykuł...

W Polsce działa 51 000 e-sklepów

W połowie września liczba e-sklepów zarejestrowanych w Polsce wyniosła 51 tysięcy. Jednak 75% z nich znajduje się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Dużym problemem w e-commerce jest porzucanie koszyków przez klientów – robi tak aż 70 proc. Polaków. Liczba sklepów internetowych w Polsce niezmiennie rośnie, a w ciągu ostatnich trzech lat wzrost ten […]

Udostępnij ten artykuł...