Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

08/02/2012

Nikon D800 – uwiecznij pełen obraz

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek nowych, profesjonalnych lustrzanek cyfrowych formatu FX dla zawodowych fotografów i filmowców – Nikon D800 i Nikon D800E.

 

Aparaty oferują innowacyjne rozwiązania mające zapewnić niespotykaną dotąd głębię i bogactwo szczegółów obrazu. Nowe modele wyposażono w matrycę CMOS o rozdzielczości 36,3 megapiksela o szerokim zakresie czułości ISO (100–6400), mechanizm obróbki obrazu EXPEED 3 oraz funkcję filmowania w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem stereo. Dodatkowo, Nikon D800E został wyposażony w filtr optyczny z usuniętymi funkcjami antyaliasingu, model ten stanowi unikatową alternatywę dla użytkowników poszukujących najwyższej wyrazistości zdjęć.. Wszystko to zamknięte w lekkim, poręcznym  i wytrzymałym korpusie ze stopu magnezu, dzięki któremu nowe lustrzanki doskonale spisują się nawet w czasie pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Nikon D800 został wyposażony w matrycę CMOS formatu FX (pełnoklatkowa) o rozdzielczości 36,3 megapiksela oferującą zaawansowane rozwiązania umożliwiające uzyskanie bogactwa szczegółów i zakresu tonalnego. 12-kanałowy odczyt z 14-bitową konwersją analogowo-cyfrową i wysoki stosunek sygnału do szumów zapewniają obrazy o wysokiej jakości, niskim poziomie szumów i szerokiej rozpiętości tonalnej.

Aparat oferuje w standardzie czułość od 100 do 6400 ISO. W ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych czułość może być modyfikowana i w zależności od potrzeb fotografa obniżona do wartości odpowiadającej ISO 50 lub podwyższona do wartości odpowiadającej ISO 25600.

Wyposażony w mechanizm przetwarzania obrazu nowej generacji EXPEED 3, Nikon D800 z łatwością radzi sobie z przetwarzaniem dużych ilości danych, zapewniając przy tym dużą szybkość i wysoką jakość, wymagane przez profesjonalistów.  16-bitowa technologia przetwarzania obrazu pozwala uzyskać większe  nasycenie barw i odcieni. Zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu zapewnia płynne przejścia tonalne oraz bogactwo detali i odcieni w całej skali barw, aż do czystej bieli, nawet na zdjęciach rejestrowanych w formacie JPEG.

Uruchomienie aparatu zajmuje ok. 0,12 s , a opóźnienie czasu zwolnienia migawki zostało zredukowane do ok. 0,042 s  (odpowiednik parametrów modelu Nikon D4), z funkcją zdjęć seryjnych z prędkością ok. 4 kl./s w formacie FX i trybami przycinania – ok. 6 kl./s w trybie przycinania w formacie DX podczas używania opcjonalnego wielofunkcyjnego pojemnika na baterie MB-D12.

Precyzyjny, szerokokątny monitor LCD o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i rozdzielczości ok. 921 tys. punktów z funkcją automatycznego sterowania jasnością zapewnia czytelność i ostrość odtwarzanych obrazów ze znacznie udoskonaloną reprodukcją kolorów. Jasność wyświetlacza LCD jest automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia. Obrazy można powiększać podczas odtwarzania aż 46-krotnie, co znacznie ułatwia weryfikację ustawień.

Wizjer optyczny z pełnym pryzmatem z bloku szkła zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 50 mm f/1.4 przy ustawieniu do nieskończoności, -1,0 m-1).


Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia precyzyjne potwierdzenie prawidłowego wypoziomowania zdjęcia na monitorze LCD lub w wizjerze, sprawdzające zarówno położenie aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenie (obrót w przód lub w tył).

Zastosowanie w aparacie D800 udoskonalonych obwodów elektrycznych umożliwia wykonanie ok. 850 zdjęć  lub nagranie ok. 60 min filmu. A wszystko to bez konieczności doładowywania akumulatora jonowo-litowego EN-EL15.


Aparat został wyposażony w dwa gniazda szybkich kart pamięci: CF (UDMA 7) i SD (SDXC i UHS-1). Szybka transmisja danych przy użyciu protokołu USB 3.0. Nikon D800 zapewnia najwyższą szybkość transami danych dzięki portowi USB 3.0.

Nikon D800 oferuje dostęp do różnych trybów przycinania obrazu maskowanych wizualnie w wizjerze. 5:4 (30,0 × 24,0 mm), 1,2x (30,0 × 19,9 mm) oraz format DX (23,4 × 15,6 mm).  Zarejestrowane zdjęcia i filmy można modyfikować i edytować w aparacie oraz na bieżąco, jeśli występuje taka potrzeba.

Data wprowadzenia do sprzedaży oraz cena aparatów Nikon D800 i Nikon D800E nie zostały jeszcze ustalone.


Babbel już dostępna dla polskich użytkowników

Popularna aplikacja mobilna do nauki języków obcych jest już dostępna dla polskich użytkowników. Według raportu Priori Data, platformy analizującej ilość pobrań aplikacji w sklepach App Store i Google Play, Babbel znajduje się w ścisłej czołówce. Firma z Berlina, założona w 2007 roku, wprowadza w swoim oprogramowaniu ósmy język wyświetlania. Już teraz po polsku możemy uczyć […]

Premium Mobile znowu liderem

Premium Mobile pokonał czterech największych operatorów sieci komórkowych na polskim rynku i zajął pierwsze miejsce w bilansie przenoszenia numerów pomiędzy wszystkimi sieciami komórkowymi w 2018 roku. W 2018 roku, spośród klientów którzy wybierali nowego operatora, największa ilość osób zdecydowała się pozostać właśnie w Premium Mobile. Bilans dodatni Premium Mobile to aż 55 623 tys. numerów, […]

Banki kupują nowe domeny

Aż 40% instytucji finansowych z USA podjęło decyzję o zakupie dedykowanej ich branży domeny internetowej. W Europie, według danych CentralNic, na podobny krok zdecydowało się już 500 banków oraz firm ubezpieczeniowych. Do zakupu domen z końcówką „.bank”, polskie instytucje podchodzą jednak z dystansem. Blisko 3 tysiące domen z końcówką .bank zarejestrowano od 2015 r. – […]

Techcity na Facebooku