14/03/2012

Jak zajrzeć do wnętrza grobowców bez ich otwierania?

Archeolodzy zbadali w Jerozolimie nowo odkryty grobowiec z I w n.e. przy użyciu zdalnej kontroli wizualnej. Kamery GE CA-Zoom PTZ z funkcją panoramowania, pochylania i przybliżania oraz wideosondy GE XLG3 umożliwiły zespołowi z Uniwersytetu Północnej Karoliny poznanie sekretów grobowca bez potrzeby wchodzenia do niego.

 

 

Warunkiem otrzymania zgody na zbadanie mającego historyczne znaczenie grobowca w jerozolimskiej dzielnicy East Talpiot było nienaruszenie go przez człowieka. Restrykcje te wynikały z nacisków grup religijnych i izraelskiego Urzędu ds. Zabytków.

Po wykonaniu w dwumetrowej grubości skale otworu o średnicy 9,5 mm, zespół wprowadził do środka kamerę GE CA-Zoom PTZ zainstalowaną na mechaniczno-pneumatycznym ramieniu opracowanym przez Waltera Klassena, projektanta rekwizytów wykorzystywanych w Hollywood. Zespół wprowadził także wideosondę GE XLG3, która poruszając się ruchem węża po starożytnych wnętrzach przesłała obraz z nawet najbardziej odległych zakątków grobowca.

Sekrety grobowca: Widok wnętrza 2000-letniego grobowca na ekranie XLG3

Ponieważ niezbędna była bardzo wysoka ostrość obrazu, umożliwiająca odczytanie inskrypcji na urnach, inżynierowie z sekcji Technologii Inspekcyjnych działu Measurement & Control GE opracowali specjalnie do tego celu kamerę o wysokiej rozdzielczości.

Odkrywanie przeszłości: kamera CA-Zoom PTZ oświetlona przez wideosondę XLG3

Technologia zdalnej inspekcji wizualnej GE wykorzystywana jest na co dzień w przemyśle, takich zadań jak kontrola silników odrzutowych na potrzeby remontów i napraw. Umożliwia ona sprawdzenie maszyn pod względem korozji i pęknięć, a także zajrzenie do wnętrza zbiorników lub rur oraz wszelkiego rodzaju urządzeń na platformach wiertniczych, komercyjnych wymienników ciepła, silników samochodów wyścigowych czy generatorów elektrycznych.

Przykład grobowca w Jerozolimie, pokazuje, że technologia zaprojektowana dla przemysłu często znajduje zastosowania daleko wykraczające poza początkowe zamierzenia.

Projekt badania izraelskiego grobowca został zainicjowany i sfinansowany przez firmę Associated Producers z siedzibą w Toronto, przy wsparciu Kanału Discovery. Odkrycia w grobowcu zostaną przedstawione w nowym filmie dokumentalnym pt. The Resurrection Tomb, którego premiera odbędzie się już wiosną tego roku w USA na Kanale Discovery.

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...