11/10/2012

SMS trzyma się mocno

Zainteresowanie SMS-ami w naszym kraju nie słabnie. Świadczą o tym ustalenia Platformy SerwerSMS.pl zebrane w raporcie „Komunikacja SMS w Polsce 2012”. Badanie pokazuje, że posiadacze smartfonów wysyłają więcej więcej wiadomości tekstowych niż użytkownicy klasycznych telefonów komórkowych. Dotykowa klawiatura i dostępność komunikatorów nie zniechęcają do pisania SMS-ów.

 

 

Ponad 98% uczestników badania przeprowadzonego w okresie lipiec-sierpień 2012 wśród użytkowników Internetu wskazało, że korzysta z komunikacji SMS, a prawie 75% z nich wysyła wiadomości codziennie. Użytkownicy smartfonów mimo, że mają dostęp do mobilnych komunikatorów (Facebook, iMessenger, Google Talk) wysyłają SMS-y często, nawet powyżej 50 wiadomości tygodniowo.

W codziennym rytuale wysyłania SMS-ów najczęściej uczestniczą osoby w wieku 18-20 lat oraz 21-24 lata. Odpowiednio 83,3% i 79,4% z nich przekazuje treści dzięki krótkim wiadomościom tekstowym każdego dnia. Rzadziej SMS-y wykorzystywane są przez osoby w wieku 50-59 lat oraz osoby powyżej 60. roku życia, ale odsetek badanych z tych grup wiekowych, którzy korzystają z usługi SMS codziennie jest stosunkowo duży – odpowiednio 45,3% oraz 46,7%.

Częstotliwość wysyłania SMS-ów jest wysoka (średnio 73,4%), co przekłada się na dużą ilość wymienianych SMS-ów. Z raportu wynika, że liczba wysyłanych krótkich wiadomości tekstowych nie jest uzależniona od tego, czy używany jest standardowy telefon komórkowy, czy smartfon. Najczęściej uczestnicy badania deklarowali, że tygodniowo wysyłają powyżej 50 SMS-ów – tak robi odpowiednio 37,6% użytkowników telefonów komórkowych i 38,3% posiadaczy smartfonów. Średnio 25% ankietowanych wskazało, że wysyła tygodniowo nie więcej niż 10 wiadomości SMS.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2011 roku Polacy wysłali prawie 52 miliardy SMS-ów, natomiast raport Głównego Urzędu Statystycznego mówi o niespełna 56 miliardach wysłanych krótkich wiadomości tekstowych. Oznacza to, że statystyczny Polak wysłał w ubiegłym roku ponad 1000 wiadomości SMS.

Dane dotyczące polskiego rynku komunikacji SMS wpisują się w globalne trendy dotyczące ruchu mobilnych wiadomości tekstowych. Zdaniem analityków Juniper Research ruch mobilnych wiadomości tekstowych na świecie w 2017 roku osiągnie poziom 28.2 trylionów komunikatów, SMS-y będą stanowić prawie 1/4 tego ruchu.

Udostępnij ten artykuł...

W Polsce działa 51 000 e-sklepów

W połowie września liczba e-sklepów zarejestrowanych w Polsce wyniosła 51 tysięcy. Jednak 75% z nich znajduje się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Dużym problemem w e-commerce jest porzucanie koszyków przez klientów – robi tak aż 70 proc. Polaków. Liczba sklepów internetowych w Polsce niezmiennie rośnie, a w ciągu ostatnich trzech lat wzrost ten […]

Udostępnij ten artykuł...

AliExpress: aplikacja dla Polaków będzie lepsza

AliExpress aplikacja – zmiany AliExpress ogłosił, że uruchomi aktualizację polskiej aplikacji przed nadchodzącym szczytowym sezonem sprzedaży. Platforma zaoferuje wybór najlepiej sprzedających się produktów w cenach już od 1 zł z darmową wysyłką. Polscy użytkownicy będą mogli również skorzystać z oferty Łączonej Dostawy, dostępnej dla wybranych produktów, z gwarantowaną 15-dniową dostawą. Platforma zobowiązała się również do […]

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...