Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

11/07/2014

Enigma E2 – super bezpieczny telefon szyfrujący

Amerykańskie służby wciąż podsłuchują rozmowy czołowych, europejskich polityków. Specjalnie spreparowany smartfon nie pomógł nawet Angeli Merkel. Czy istnieją skuteczne metody ochrony przed podsłuchem sieci GSM? Okazuje się, że sekret bezpiecznych rozmów tkwi w dwuetapowym szyfrowaniu sprzętowym.

Głównym problemem, z którym muszą się zmierzyć ludzie dbający o poufność rozmów telefonicznych, jest łatwość przechwytywania danych z podsłuchiwanej sieci GSMmówi Krzysztof Rydlak, ekspert ds. produktów w firmie Spy Shop. – Rozwiązania software’owe, często stosowane do szyfrowania informacji, bywają proste do obejścia przez doświadczonych profesjonalistów. Takie właśnie metody zastosowano w smartfonie Blackberry 10 należącym do niemieckiej kanclerz.

Szyfrowanie programowe to nie jedyny sposób ochrony przed podsłuchem telefonów. Sekretem bezpieczeństwa informacji okazuje się dwuetapowe szyfrowanie sprzętowe. Na czym polega ta metoda i gdzie jest stosowana? – Profesjonalne telefony szyfrujące, takie jak Enigma E2 zabezpieczają konwersację na poziomie uwierzytelnienia oraz kodowania rozmowymówi Krzysztof Rydlak. – To rozwiązanie sprzętowe oparte na całkowitym odizolowaniu urządzeń szyfrujących od reszty systemu.

Enigma E2 – super bezpieczny telefon szyfrujący

Enigma E2 – super bezpieczny telefon szyfrujący

W telefonach typu Enigma pierwszy etap połączenia polega na potwierdzeniu tożsamości podmiotów biorących udział w konwersacji. W tym momencie generowany jest certyfikat o długości 2048-bit szyfrowany kluczem RSA i podpisany skrótem SHA256. Weryfikacja odbywa się wieloetapowo. Zaletą tego rozwiązania jest to, że złamanie algorytmu RSA mogłoby zająć nawet kilka lat. Kiedy rozmowa jest już uwierzytelniona, sam dźwięk zostaje zaszyfrowany 256-bitowym algorytmem AES. Potem zabezpieczone dane trafiają do modułu GPS i w zakodowanej postaci są transmitowane przez sieć komórkową.

Wszystkie te procesy są możliwe dzięki specjalnej karcie szyfrującej, na której znajduje się kontroler z koprocesorami kryptograficznymi i sprzętowy generator liczb losowychtłumaczy Krzysztof Rydlak ze Spy Shop. – Dodatkowo układ audio Enigmy jest niezależny od systemu GSM, co uniemożliwia przekazanie drogą radiową niezaszyfrowanego dźwięku.

Również stosunkowo prosta budowa urządzenia i brak wielu funkcji spotykanych w dzisiejszych telefonach wpływają na wysoki poziom bezpieczeństwa. W trakcie rozmowy sprzęt nie korzysta z danych pakietowych i nie wymaga połączenia z Internetem, co jest konieczne przy rozwiązaniach programowych.  To czyni Enigmę E2 jednym z najbezpieczniejszych telefonów szyfrujących na świecie. Urządzenie jest odporne np. na ataki typu Man In The Middle, gdzie pomiędzy abonentem końcowym a stacją bazową, pojawia się tzw. IMSI catcher. Urządzenie to przechwytuje transmisję i przesyła dalej. Po drodze uzyskuje jednak dostęp do treści rozmów i wiadomości. W przypadku Enigmy E2 osoba podsłuchująca otrzymałaby jedynie mocno zakodowane dane. Należy wspomnieć, że korzystanie z zalet szyfrowania sprzętowego wymaga użycia dwóch tych samych telefonów.

Przeczytaj także:   Microsoft Wireless Mobile Mouse 3500 Studio Series - edycja artystyczna

(RED)


Hit z gwiazdą Stranger Things w CDA Premium

Polska platforma VOD nie zwalnia tempa. Już w najbliższy czwartek zobaczymy tam film pt. “Sex to nie grzech”. Amerykański hit z Natalią Dyer, gwiazdą Stranger Things, w CDA Premium od 19 listopada. Przeczytaj także:   Polska premiera HTC Hero

Ile kosztuje i gdzie kupić Nintendo Switch?

Nintendo na rynku konsoli do gier jest niekwestionowaną legendą. To właśnie Nintendo u samego zarania gier wideo wyznaczało kurs rozwojowy całego rynku. To firma znacząca w świecie gier od początku jego powstania. Kultowe Nintendo jest z nami także dziś z minikonsolami Switch. Przeczytaj także:   Microsoft Wireless Mobile Mouse 3500 Studio Series – edycja artystyczna

Plus buduje sieć 5G w całej Polsce

Plus rozbuduje sieć 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców. W maju 2020 roku w 7 miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. […]

Techcity na Facebooku