02/07/2014

Oglądamy coraz więcej wideo na urządzeniach mobilnych!

Ponad 65% internautów ogląda wideo na urządzeniach mobilnych przynajmniej raz w tygodniu! Według firmy Ericsson aż 50% ruchu w sieciach mobilnych w 2019 roku będzie generowało wideo.

Wideo to największa i najszybciej rosnąca kategoria ruchu w sieciach mobilnych. Analiza Ericsson Mobility Report wskazuje, że w 2019 roku wideo będzie odpowiadać za połowę ruchu w sieciach komórkowych. Użytkownicy smartfonów konsumują wideo w różnych formach: streamingu, filmów, programów TV, klipów generowanych przez użytkowników , telefonii wideo.

ericsson_wideo_raport

 

Zwiększająca się konsumpcja danych przez użytkowników (napędzana głównie przez transmisję wideo) oraz rosnąca liczba subskrypcji na smartfonach to główne czynniki powodujące wzrost ruchu w sieciach mobilnych. Ericsson przewiduje, że wzrost ruchu osiągnie w latach 2013-2019 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 45%. To oznacza, że ilość transferowanych danych mobilnych w 2019 roku będzie 10-krotnie większa niż obecnie (samo wideo wzrośnie 13-krotnie).

Przeciętny użytkownik smartfona przesyła 650 MB danych miesięcznie. Ericsson prognozuje, że w 2019 roku każda osoba korzystająca ze smartfona prześle średnio 2,5 GB danych miesięcznie, a globalny miesięczny ruch w sieciach mobilnych osiągnie pułap 12 eksabajtów.

Rosnąca popularność wideo 4K również znajdzie odzwierciedlenie w ruchu w sieciach mobilnych. Bezproblemowe przesłanie materiału wideo 4K wymaga połączenie o przepustowości 10-15 MB/s.

Wideo – dlaczego rośnie?

  • Coraz więcej urządzeń umożliwiających odtwarzanie wideo.
  • Lepsza dostępność treści wideo wysokiej jakości w internecie.
  • Operatorzy uruchamiają swoje serwisy wideo, mobile TV, etc. lub wchodzą w partnerstwo z dostawcami treści (przykład Vodafone UK i Netflixa).
  • Lepsza jakość sieci mobilnej – wyższe prędkości i mniejsze opóźnienie.
  • Możliwość oglądania wideo na dowolnym urządzeniu – smartfon, tablet, laptop – te same aplikacje (spójny interface, user experience)

 

Źródło: inf. prasowa firmy Ericsson

Udostępnij ten artykuł...

Aż 3 miesiące gratis w CDA Premium!

Wystartowała świąteczna promocja w CDA Premium. Za dostęp do CDA Premium wraz z pakietem 35 programów telewizyjnych na 12 miesięcy zapłacimy jak za 9 miesięcy. Nie dość, że oferta jest skierowana do nowych i obecnych użytkowników, to jeszcze nie trzeba do tego angażować karty kredytowej. Jak to zrobić? Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

Co to jest scrum i jakie są role w zespole scrumowym?

Stałe monitorowanie efektów pracy, transparentność postępów i konsekwentne wyciąganie wniosków z popełnionych błędów – właśnie takie efekty może zapewnić sprawnie działający zespół scrumowy. Jak jest zorganizowany i jakie role pełnią w nim poszczególni członkowie? Sprawdź! Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

JustWatch: Netflix pozostaje zdecydowanym liderem

JustWatch, międzynarodowy przewodnik po serwisach streamingowych, przygotował krótki raport na temat sytuacji na rynku serwisów SVOD w Polsce w 2021 roku. Udziały w rynku SVOD w III kwartale 2021 roku Podczas, gdy Netflix pozostaje zdecydowanym liderem rynku w Polsce, HBO Go zyskało w III kwartale 1% udziału w rynku i umocniło swoją pozycję na drugim […]

Udostępnij ten artykuł...