10/08/2014

Frost & Sullivan: Tablety mają szansę wypełnić lukę między laptopami a smartfonami

Wykorzystywanie smartfonów i laptopów przez duże firmy jest powszechne. Prawie trzy czwarte organizacji zapewnia swoim pracownikom służbowe laptopy (74 procent) i smartfony (71 procent). Natomiast tablety są oferowane przez niespełna połowę (47 procent) zbadanych firm, ale urządzenia tego typu będą zyskiwać na popularności w ciągu najbliższych 3 lat, ponieważ wiele bardziej wymagających aplikacji mobilnych będzie przenoszone na tablety.

Według analizy Frost & Sullivan (globalnej firmy doradczej), „Przyszłość urządzeń mobilnych z perspektywy klienta – Stany Zjednoczone i Europa”, wynika, iż do 2016 roku wykorzystanie smartfonów spadnie z obecnych 66 do 58 procent, natomiast w przypadku tabletów oczekiwany jest wzrost z 49 do 56 procent. Co ciekawe, choć prawie 60 procent organizacji dopuszcza podłączanie prywatnych urządzeń do korporacyjnej sieci, to zaledwie czterech spośród dziesięciu menedżerów IT potwierdza, że w ich firmach obowiązuje formalna polityka „przynieś własne urządzenie do pracy” (ang. bring your own device, BYOD).

tablet-smartfon

Formalna polityka BYOD jest stosowana w około 58 procent dużych firm, ale tylko 20 procent małych firm ma unormowaną politykę tego typu. zauważa Karolina Olszewska, analityk Frost & Sullivan.  – Najpowszechniej stosowaną metodą wdrażania polityki BYOD jest wykorzystanie rozwiązań technologii sieciowych (67 procent) oraz zarządzanie urządzeniami mobilnymi (61 procent).

Ranking firmowych urządzeń mobilnych szybko się zmienia, czego przykładem może być zadziwiająca ekspansja sprzętu z systemem Android, który jest obecnie najczęściej wybieranym (56 procent) systemem operacyjnym w firmowych urządzeniach mobilnych. Na kolejnych miejscach plasują się iOS (41 procent), Windows Mobile (30 procent) i BlackBerry (28 procent). O ile w sektorze bankowości, finansów i ubezpieczeń smartfony wykorzystywano najintensywniej do celów biznesowych, co potwierdziło badanie rynków wertykalnych przeprowadzone w 2013 roku, to już w segmencie tabletów na pierwszym miejscu znalazła się branża produkcyjna.

Łącznie 62 procent pracowników korzysta z tradycyjnych stacjonarnych miejsc pracy w biurze. Pracownicy mobilni stanowią 22 procent, zaś pracownicy zdalni pozostałe 16 procent.stwierdza Olszewska.  – Wprawdzie ten trend nie powinien się drastycznie zmienić w ciągu najbliższych trzech lat, ale liczba stacjonarnych pracowników biurowych będzie spadać, natomiast liczba pracowników mobilnych i zdalnych rosnąć. To otwiera nowe możliwości dla rynku smartfonów i tabletów.

(RED)

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...