18/09/2014

Tablet w plecaku, smartfon w kieszeni

Uczniowie coraz częściej wyposażeni są w urządzenia mobilne i chętnie po nie sięgają nie tylko w celach rozrywkowych, ale i edukacyjnych. Jak z głową wykorzystać przenośny sprzęt elektroniczny do nauki?

Urządzania mobilne, takie jak smartfony czy tablety stają się coraz bardziej powszechne. Jak podaje Dom Mediowy MEC, dziś już jedna trzecia Polaków ma tablet, a 38 proc. deklaruje chęć zakupu takiego urządzenia. Ponad połowa posiada natomiast smartfon, a 40 proc. zamierza wejść w jego posiadanie. – Coraz większa popularność tabletów i smartfonów wiąże się między innymi z tym, że są tańsze od laptopów i tym samym bardziej przystępne. Zyskują też coraz więcej nowych funkcji, przez co zwiększa się ich użytecznośćinformuje Marcin Piekarczyk, menadżer marketingu sklepu internetowego OleOle.pl.

Ze względu na duży poziom interaktywności narzędzia dostępne na urządzenia mobilne znacznie zyskują na atrakcyjności, zwłaszcza w oczach młodych osób, i kryją w sobie duży potencjał edukacyjny. Według badań przeprowadzonych przez Millward Brown74 proc. użytkowników smartfonów i 57 proc. użytkowników tabletów poszerza swoją wiedzę mobilnie, w tym za pomocą aplikacji i gier edukacyjnych.

Aplikacje i gry edukacyjne pozwalają przede wszystkim zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć zakres wiedzy. A jest z czego korzystać, ponieważ w sieci dostępnych jest już kilkaset tysięcy aplikacji mobilnych. Na same urządzania z systemem Android dostępnych jest ponad 1 tys. aplikacji edukacyjnych oraz ponad 1 tys. gier edukacyjnych. Oprócz atrakcyjnej formy i ogromnej bazy do korzystania z aplikacji edukacyjnych przekonuje uczniów również wygoda i elastyczność. Ze względu na gabaryty, tablet czy smartfon jest na wyciągnięcie ręki podczas przerwy szkolnej, w autobusie czy tramwaju.

OleOle_jpg

Dla kogo nauka w wersji mobilnej?
Aktualnie już dla kilkuletnich dzieci obsługa tabletów i smartfonów nie kryje żadnych tajemnic. Warto to wykorzystać i zainteresować je aplikacjami edukacyjnymi, które uczą poprzez zabawę. W sieci dostępne są aplikacje m.in. do nauki liczenia, np. „Gry liczbowe dla dzieci” (Android), nauki liter – „Szalone literki” (Android) czy poznawania świata. Dodatkową wartością takich aplikacji jest również rozwój zdolności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dostępne są też aplikacje rozwijające kreatywność dzieci związane z rysowaniem, czy dopasowywaniem elementów, np. „Elektroniczny mózg” (iOS).

Ucznia lub studenta mogą z kolei zainteresować pakiety biurowe na smartfony lub tablety czy rozbudowane i wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji kalkulatory. Przydatne są też mobilne wersje takich narzędzi jak tłumacz językowy Google czy internetowa encyklopedia Wikipedia. Dla bardziej wymagających dedykowane są aplikacje poszerzające wiedzę z danych przedmiotów, np. „iMathematics” (Android, iOS) czy „The Human Body by Tinybop” (iOS). Na smartfonie czy tablecie można mieć dostęp do wzorów matematycznych, tablicy pierwiastków chemicznych czy do atlasu geograficznego. Sklepy z aplikacjami bogate są w aplikacje językowe, które mogą być tańszą alternatywą dla kursów stacjonarnych czy korepetycji lub ich uzupełnieniem. Dużym zainteresowaniem wśród użytkowników cieszy się aplikacja językowa „Duolingo”, czy „SuperMemo”.

(RED/OleOle!)

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...